ye-logo.v1.2
28 Травня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 8 квітня

Історія 2091
Вишукана повнокольорова листівка магазину Петра Макарова «Проскурів, Подільської губернії, Олександрівська вулиця»
Вишукана повнокольорова листівка магазину Петра Макарова «Проскурів, Подільської губернії, Олександрівська вулиця». Фото: wikipedia.org

Що про цей день розповідають історичні джерела.

В історичних документах у цей день згадується про село Вихватнівці. Воно належало до другого благочинного округу Ушицького повіту Подільської губернії. З документів відомо що тут у 1839 році 8 квітня в селі згоріла старовинна дерев’яна церква через те, що в ній залишилася непогашена свіча. Замість неї у 1842 році побудували нову дерев’яну церкву на честь Покрови Богородиці. У серпні 1959 року Вихватновецьку та Китайгородську сільські ради об'єднали в Китайгородську з центром у Китайгороді.

8 квітня 1908 року можна вважати днем початку друку листівок у Проскурові. З історичних джерел відомо, що саме тоді селянин  Петро Макаров отримав свідоцтво на право книжкової торгівлі у Проскурові. В період з 1911 по 1917 роки є згадки про сім листівок, виданих цим книжковим магазином Петра Макарова. Особливу увагу привертає поштова картка із багатокольоровим зображенням вулиці Олександрівської (нині Проскурівська), яку Макаров надрукував на шведській фірмі Гранберга в Стокгольмі. Для провінційного Проскурова видати листівку за кордоном було розкішшю.

8 квітня 2003 pоку в Кам’янці-Подільському міськрада надала музичній школі ім'я її засновника - скрипаля, деригента та композитора Тадея Ганіцького, який заснував її ще в 1903 році. Народився він в сімї польських поміщіків на Поділлі. З п'яти років грав на фортепіано, з восьми на скрипці. В 1872 році закінчив Віденську консерваторію, 1876 році Берлінську академію музики. З 1877 по 1903 активно концертував як скрипаль віртуоз та займався педагогічною діяльністю.В 1903 році приїздить до Кам'янця-Подільського і вирішує відкрити музичну школу. Діяльність школи мала демократичний характер. Найбідніші учні з добрими музичними здібностями тут навчалися безкоштовно.

Школі - понад сотня років. Фото зі сторінки закладу.

8 квітня 1997 року Кам’янець-Подільський національний університет (тоді інститут) отримав найвищий четвертий рівень акредитації. Це стало підставою для реорганізації закладу в університет. А згодом, за пропозицією Міністерства освіти України, на базі інституту створено Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет.

У 2014 році цього дня в Хмельницькому байкери відкрили сезон патріотичним велопарадом. Аби висловити підтримку соборності України, на 15-ти кілометровий міський пробіг під назвою «Велорух об’єднує країну» зібрались рекордні майже три сотні велосипедистів з Хмельницького та гостей із Кам’янця-Подільського й Городка.

У 2019 році 8 квітня сайт «Є» писав про те, що президент відзначив державною нагородою полоненого шепетівчанина Сергія Цибізова, який тоді утримувався Російською Федерацією. Його було нагороджено медаллю «За військову службу Україні». Сергія утримували в полоні з 25 листопада 2018 року, коли російські прикордонники захопили три українські військові судна, які проходили Керченську протоку, прямуючи з Одеси в Маріуполь. На кораблях перебували 24 військовослужбовців. Серед них і моряк з Шепетівки Сергій Цибізов. Він утримувався в полоні до 7 вересня 2019 року.

Нагороди Президент вручив рідним моряка. Фото: hebabel.com.ua

Також у 2019 році 8 квітня сайт «Є» писав про те, що напередодні, 7 квітня у Кам'янці зустрічали відомого телеведучого Дмитра Комарова на місцевому аеродромі. Дмитро прилітав у місто в рамках встановлення рекорду України по найбільшій кількості відвіданих аеродромів за три льотних дні.

Кам’янець-Подільський телеведучий відвідав вже в останній, третій день мандрівки, яка розпочалась 5 квітня з міста Коломия на Івано-Франківщині. Житомир, Київ, Львів, Харків, Дніпро, Вінниця, Одеса та багато інших міст увійшли у маршрут польоту команди. Кам’янець-Подільський став 31-им у списку. Проходив його маршрут і через місто Славута. В середньому команда здійснювала від 8 до 12 посадок в день, а загальний маршрут склав понад 3000 км.

Дмитро Комаров приїздив до Кам'янця. Фото: vdalo.info
 

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Віддалена робота

  Так  Ні, дякую