ye-logo.v1.2
28 Травня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 19 квітня

Історія 1602
Цього дня було створено Центральний губернський історичний архів
Цього дня було створено Центральний губернський історичний архів. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події краю, які стали історією.

У 1922 році цього дня в Кам’янці-Подільському організовано Центральний губернський історичний архів. Цю дату можна вважати початком архівної справи на Поділлі. Це стало можливо у Кам’янці-Подільському було найбільше зосереджено документів дореволюційних установ. Під юрисдикцію Кам’янець-Подільське архівного управління переходили всі архіви міста.

На той час перед архівістами постали проблеми, як подолати розпорошеність місць збереження архівних документів у місті. Вони налагодити надійну охорону архівних підрозділів. Це дозволило зупинити масові крадіжки документів (десятками і сотнями) на обгортки для дрібних торгівців продуктами харчування (використовували їх і як папір, на якому можна писати, і для опалення приміщень). У 1925 році Подільський губернський історичний архів був ліквідований у зв’язку з ліквідацією губернії. На території теперішньої Хмельницької області були утворені три округи: Кам’янець-Подільська, Проскурівська і Шепетівська.

19 квітня 1831 року на з’їзді «Патріотичного товариства» в Кам’янці була затверджена дата повстання польського населення на Поділлі.

Впродовж 1820-х рр. в Подільській губернії зародились польські конспіративні організації патріотичного спрямування. Апогей їх діяльності припав на перші місяці польського повстання 1830-1831 років. Звістка про успіх варшавського виступу викликала хвилю революційного піднесення в польської частини населення міста.

Почалася підготовка до повстання на Поділлі. Завдяки потужному польському впливу в місцевих органах влади, у повітових, і навіть губернських правліннях, підготовку повстання довгий час вдавалось приховувати від поліції та жандармерії.

19 квітня на з’їзді «Патріотичного товариства» була затверджена дата повстання: «З метою організації допомоги корпусу Дверницького на Волині, почати всезагальне повстання на Поділлі та Київщині 3 травня». Вся повнота влади перейшла до новообраного керівника повстання В. Тишкевича. У день роботи з’їзду до губернії прибув посланець Дверницького, майор Б. Хрусцековський. Він об’їхав низку повітів Поділля, відвідав Кам’янець-Подільський. Після кількаденної поїздки губернією майор отримав лист Дверницького із закликом якомога швидше розпочати повстання. Не порадившись із головним організатором повстання Тишкевичем, постання було призначено на 27 квітня.
 

У 2015 році цього дня Хмельницькі боксери виграли три “бронзи” на Кубку України. Тоді у Миколаєві турнір зібрав найсильніших боксерів у десяти вагових категоріях.

Цього дня 2018 року у Хмельницькому оголосили набір слідчих для розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями, суддями, правоохоронцями, у новостворене Державне бюро розслідувань.

А минулого року цього дня хмельницька молодь влаштувла забіг у піжамах. Місцеві школярі разом з вчителями пробігли вулицею Проскурівською, вдягнені у піжами.

Близько півтори сотні учасників пробіглися центральними вулицями Хмельницького. Фото: з архіву

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Віддалена робота

  Так  Ні, дякую