ye-logo.v1.2
17 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 15 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1155
Храм Різдва Богородиці освячений 15 травня 1837 року
Храм Різдва Богородиці освячений 15 травня 1837 року. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

15 травня 1837 року у Проскурові (нині Хмельницький) був освячений храм Різдва Богородиці. На сьогодні храм зберіг свій первісний вигляд та є найстарішою з існуючих споруд обласного центру. Свою історію він веде ще з 17 століття. Відомо, що ще у 1670-х роках саме на цьому місці стояла невеличка дерев'яна церква, у 18 столітті вона була декілька разів перебудована, але продовжувала залишатись дерев'яною. У 1822 році Проскурів постраждав від величезної пожежі, під час якої церква була знищена вогнем. Відродження храму почалося у 1835 році, саме тоді був складений спеціальний проект, згідно з яким невеличка і дерев’яна церква, мала стати собором.

15 травня 1918 року у Кам’янці-Подільському відбулось спільне засідання представників місцевої адміністрації та австро-угорського командування, на якому обговорювалися питання постачання продовольства. Ухвалили надіслати запит до Ради Міністрів, щоб з’ясувати, що робити з урожаєм на поміщицьких полях. Питання постало через те, що більшість селян не мала певності в тому, що новий уряд залишить за ними цей урожай, то випасала на полях худобу і винищувала посіви. А це загрожувало країні повною господарською розрухою. Відсутність харчів спричинила спекуляцію. Кам’янецький повіт відзначився дорожнечею і спекуляцією на продукти першої необхідності.

У звіті німецької служби безпеки від 15 травня 1942 року повідомлялося про провал партизанської групи Федіра Михайлова: "В Славуті заарештовано вісім учасників партизанської групи, що знаходилася на стадії створення. Вони домовилися зробити напад та ліквідувати наряд охорони табору військовополонених, розташованого в Славуті, та звільнити військовополонених".
Ціллю підпільників дійсно було створення бойової групи для збройного нападу на табір «Грослазарет» та виведення військовополонених в околишні ліса, створивши там партизанський загін. Але в той самий час, підпілля було настільки законспіроване, що і після провалу продовжувало успішно функціонувати. Заарештованих розстріляли в Шепетівському гестапо, а Михайлова привселюдно повісили поблизу лікарні. Проте більша частина його підпільної мережі залишилась нерозкритою та активно діяла до кінця 1943 року.

15 травня 1944 року в лісі за п'ять кілометрів на захід від Шепетівки. відбувся бій між підрозділами УПА та радянськими військами. У ньому загинуло кількадесят українських повстанців.
5 травня 1965 року засновано Хмельницький технікум радянської торгівлі, нині Хмельницький торговельно-економічний коледж Київського національного торговельно-економічного університету.

У 2015 році цього дня у Хмельницькому на свій перший рейс вийшов "Мистецький тролейбус". Пасажирів розважають лідер гурту «Мотор'ролли» Сергій Присяжний та хмельницькі молоді поети. Також у тролейбусі розмістили невелику фотовиставку.

15 травня минулого року в селі Ногачівка Славутського району урочисто відкрили та освятили пам’ятник нашому земляку Володимиру Ознамцю, який загинув під Дебальцево. Володимир Ознамець служив у 128 відділі горно-піхотної бригади.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую