ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 15 травня

Історія 3041
Храм Різдва Богородиці освячений 15 травня 1837 року
Храм Різдва Богородиці освячений 15 травня 1837 року. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

15 травня 1837 року у Проскурові (нині Хмельницький) був освячений храм Різдва Богородиці. На сьогодні храм зберіг свій первісний вигляд та є найстарішою з існуючих споруд обласного центру. Свою історію він веде ще з 17 століття. Відомо, що ще у 1670-х роках саме на цьому місці стояла невеличка дерев'яна церква, у 18 столітті вона була декілька разів перебудована, але продовжувала залишатись дерев'яною. У 1822 році Проскурів постраждав від величезної пожежі, під час якої церква була знищена вогнем. Відродження храму почалося у 1835 році, саме тоді був складений спеціальний проект, згідно з яким невеличка і дерев’яна церква, мала стати собором.

15 травня 1918 року у Кам’янці-Подільському відбулось спільне засідання представників місцевої адміністрації та австро-угорського командування, на якому обговорювалися питання постачання продовольства. Ухвалили надіслати запит до Ради Міністрів, щоб з’ясувати, що робити з урожаєм на поміщицьких полях. Питання постало через те, що більшість селян не мала певності в тому, що новий уряд залишить за ними цей урожай, то випасала на полях худобу і винищувала посіви. А це загрожувало країні повною господарською розрухою. Відсутність харчів спричинила спекуляцію. Кам’янецький повіт відзначився дорожнечею і спекуляцією на продукти першої необхідності.

Будинок чоловічої гімназії (тут був музей з 1924 до 1930 років).

У 1924 році міська влада Кам’янця-Подільського постановила об’єднати археологічний та природничий музеї в одну установу. Було створено центральний міський музей з двома відділами та 7 співробітниками. Йому було надано нове приміщення: на другому поверсі будинку колишньої міської чоловічої гімназії на площі Карла Маркса (нині – будинок історичного факультету національного університету). В цій же будівлі в цей час розміщувались також українська трудова школа №1 та єврейська міська трудшкола №7.

Директором тепер вже об’єднаного музею 15 травня 1924 року було призначено відомого подільського краєзнавця Опанаса Неселовського. На початку XX століття він відігравав велику роль у релігійному та культурно-освітньому житті міста. Його прихід на посаду завідувача музею мав позитивне значення. Він добре знав історію Поділля та її особливості, мав великий досвід у зборі та дослідженні історичного матеріалу.

Деякий час у зв’язку з переїздом до нового будинку музей не функціонував і відновив свою роботу 1 лютого 1925 р. За короткий час колектив музею 28 підготував 41 виставку, яку відвідало 2375 осіб. У 1925 р. в історико-археологічному відділі зберігалися 9454 експонати, а в природничому – 1830. При цьому слід вказати на таку цікаву деталь як роздільне фінансування музею: якщо історико-археологічна секція фінансувалася з державного бюджету, то природнича – з місцевого. Можливо, ця ситуація і призвела до того, що у травні 1926 р. природничий відділ за браком коштів у міському бюджеті було передано сільськогосподарському інституту, який фінансувався з Харкова.

З 15 травня 1931 року розпочалися систематичні вистави Хмельницького обласного театру. Хоч називався театр драматичним, проте у своєму складі він мав оркестр з 18 осіб, хор, балетну групу. Свій перший театральний сезон колектив розпочав 1 травня 1931 р. з п’єси білоруського драматурга Г.Кобеця “Гута” (режисер Г.Самарський, художник М.Тітов). Репертуар театру: «Овеча криниця» Лопе де Вега, «Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» І.Котляревського, «Маруся Богуславка» М.Старицького й «Доки сонце зійде, роса очі виїсть» М.Кропивницького засвідчили орієнтацію установи на високохудожню драматургію.

У звіті німецької служби безпеки від 15 травня 1942 року повідомлялося про провал партизанської групи Федіра Михайлова: "В Славуті заарештовано вісім учасників партизанської групи, що знаходилася на стадії створення. Вони домовилися зробити напад та ліквідувати наряд охорони табору військовополонених, розташованого в Славуті, та звільнити військовополонених".

Ціллю підпільників дійсно було створення бойової групи для збройного нападу на табір «Грослазарет» та виведення військовополонених в околишні ліса, створивши там партизанський загін. Але в той самий час, підпілля було настільки законспіроване, що і після провалу продовжувало успішно функціонувати. Заарештованих розстріляли в Шепетівському гестапо, а Михайлова привселюдно повісили поблизу лікарні. Проте більша частина його підпільної мережі залишилась нерозкритою та активно діяла до кінця 1943 року.

15 травня 1944 року в лісі за п'ять кілометрів на захід від Шепетівки. відбувся бій між підрозділами УПА та радянськими військами. У ньому загинуло кількадесят українських повстанців.

15 травня 1965 року засновано Хмельницький технікум радянської торгівлі, нині Хмельницький торговельно-економічний коледж Київського національного торговельно-економічного університету. Підготовка фахівців здійснювалася за денною та заочною формами навчання зі спеціальностей: товарознавство і організація торгівлі продовольчими товарами; товарознавство і організація торгівлі промисловими товарами; технологія приготування їжі. Перший прийом здійснювався на базі 8-річної школи в 1965році. Перший випуск спеціалістів в технікумі відбувся в 1967 році , в кількості 30 осіб –студентів заочної форми навчання за рахунок студентів, які в 1965 році були переведені з Могилів-Подільского технікуму системи Міністерства торгівлі.

На передній частині тролейбуса зображено частину хмельницького гербу. Фото: з архіву

У 2015 році цього дня у Хмельницькому на свій перший рейс вийшов "Мистецький тролейбус". Пасажирів розважали лідер гурту «Мотор'ролли» Сергій Присяжний та хмельницькі молоді поети. Також у тролейбусі розмістили невелику фотовиставку.

15 травня 2018 року в селі Ногачівка Славутського району урочисто відкрили та освятили пам’ятник нашому земляку Володимиру Ознамцю, який загинув під Дебальцево. Володимир Ознамець служив у 128 відділі горно-піхотної бригади.

А минулого року цього дня через зливу Хмельницький подекуди підтопило. Посеред ночі рятувальникам довелося відкачувати воду з проїжджої частини, де утворився застій. Затопило частину провулку Купріна, через що повністю було заблоковано проїзд автомобілів. Наслідки ускладнення погодних умов довелося ліквідовувати майже дві години.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую