ye-logo.v1.2
13 Листопада, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 22 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1135
Минулого року в Ізяславі обвалилася частина унікальної споруди – палацу Сангушків
Минулого року в Ізяславі обвалилася частина унікальної споруди – палацу Сангушків. Фото: з архіву 2018

Про події краю, які стали історією.

22 травня 1918 року Рада лекторів Київського українського народного університету призначила Івана Огієнка “виконуючим обов’язки ректора Кам’янецького Університету згідно з пропозицією Міністра освіти”. Заклад складався з чотирьох факультетів, але у 1918 році розпочинали роботу лише два – історико-філологічний та фізико-математичний (з математичним та природничо-історичним відділеннями). До видання нового статуту й штатного розкладу українських університетів належало керуватися російським університетським статутом 1884 року, але з обов’язковою умовою, що викладовою мовою стає українська (допускалися незначні винятки). 22 жовтня 1918 року відбулося урочисте відкриття університету в Кам’янці в тимчасовому приміщенні Технічної школи.

22 травня 1966 року у Хмельницькому засноване професійне училище №4, як навчальний заклад для підготовки робітників будівельної галузі Хмельницької області. Навпроти Національного університету, на вулиці Інститутській, у двох будинках, з’єднаних один з одним, розміщуються навчальні кабінети та виробничі майстерні. З 1 вересня 2000 року училище набуло статусу вищого професійного училища. За роки існування в училищі підготовлено понад 13 тисяч робітників для будівництва. Загалом у 60 роках минулого століття профтехучилища стали основою для реформування освіти. Так початку 60-х років через значне скорочення темпів розвитку народного господарства СРСР стало очевидним, що радянська соціально-економічна і політична система стала вичерпувати можливості свого розвитку. Тому влада започаткувала ряд реформ серед яких не залишила поза увагою освіту (цю сферу партія розглядала як частину своєї ідеологічної системи). Наприкінці 1958 р. було опубліковано закон "Про зміцнення зв'язку школи з життям і про дальший розвиток системи народної освіти в СРСР", який був продубльований Верховною Радою України у квітні 1959 року. Згідно із цим законом семи і десятирічні школи було перетворено на восьмирічні (обов'язкові) та одинадцятирічні загальноосвітні трудові політехнічні з виробничою практикою. Випускники середніх шкіл, за винятком 20 % кращих учнів, зобов'язані були попрацювати принаймні два роки перед вступом до вишу. У зв'язку з цим увага приділялась розширенню середньої освіти.

22 травня 2013 року в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького урочисто відкрили Алею слави. Вона увіковічує пам’ять про бойові заслуги та подвиги воїнів-прикордонників усіх поколінь.

22 травня 2015 року хмельничанка Марина Бех стала володаркою Кубка України з легкої атлетики.

22 травня 2016 року у зоні ООС загинув 45-річний Микола Іськов. Військовослужбовець родом із села Пахутинці Волочиського району. Був начальником інженерно-ремонтної майстерні 54-ї окремої механізованої бригади.

Минулого року цього дня стало відомо, що в Ізяславі обвалилася частина унікальної споруди – палацу Сангушків. Хоч палацовий комплекс в Ізяславі перебуває під охороною держави, жодних реставраційних та протиаварійних робіт там не виконували. Саме це за словами місцевих активістів і спричинило такі руйнування. Цікаво, що саме у цій частині комплексу, частина якої уже обвалилася, мешкав колись архітектор Паоло Фонтана, який і збудував головний корпус палацу та є автором унікальної композиції двору заславського замку – патіо – який вирізняється високою мистецькою вартістю і є «єдиним подібним рішенням не лише на Волині, але й в архітектурі цілої Речі Посполитої». Він також автор костелу, розташованого неподалік резиденції.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую