ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 9 червня

Історія 3351
Улітку 1901 року в Сатанові для огляду, опису та фотографування пам
Улітку 1901 року в Сатанові для огляду, опису та фотографування пам'яток давнини побував Юхим Сіцінський. Фото: з ресурсу myshtetl.org

Від давнини до сьогодення про людей та події.

9 червня 1901 року в Парижі помер граф Ян Тишкевич, останній власник по чоловічій лінії містечка Сатанів. Його вдова Климентина Тишкевич залишалася власницею Сатанова та його околиць увесь період до Першої світової війни. Вона була однією з фундаторок Сатанівського цукрового заводу. За даними на 1914 рік у неї в Проскуровському повіті було 6378 десятин землі. Померла графиня Климентина Тишкевичж 7 червня 1921 року в Парижі на 65-му році життя.

1901 року у виданні «Парафії та церкви Подільської єпархії» вміщено детальну інформацію про Сатанів, який охарактеризовано як досить значне містечко з шістьма тисячами мешканців, з яких до двох тисяч євреїв. На початку XX століття сатанівським євреєм належали миловарна та мотузкова артілі, виробництво вапна та деякі інші промисли. Проте більшість євреїв містечка, як і раніше, обробляли шкіру, шили та продавали одяг, заготовляли та продавали сільськогосподарську продукцію. У містечку діяли станова квартира, камера мирового судді та судового слідчого, волосне правління, прикордонний пост і пункт переходу.

Улітку 1901 року в Сатанові для огляду, опису та фотографування пам'яток давнини побував Юхим Сіцінський. На основі зібраних у Сатанові та інших місцях матеріалів він підготував доповідь для Історичного товариства імені Нестора-Літописця. Її на засіданні товариства, що відбулося 28 вересня 1902 року, зачитав історик Володимир Щербина, оскільки Сіцінський не зміг прибути до Києва. 1903 року доповідь було опубліковано в сімнадцятій книзі «Читань в Історичному товаристві Нестора-Літописця».

Цукроварня на плані Сатанова, 1928 рік (прямокутники біля замку). Фото: з ресурсу uk.wikipedia.org

У даних, зібраних 1903 року Київським губернським статистичним комітетом, зазначено існування в Сатанові лірницької школи. Учителями в ній були Гринько Сафандулько та Микола Кравчин.

У сімнадцятому томі «Великої енциклопедії» під редакцією Сергія Южакова, дозволеному цензурою 15 серпня 1904 року, Сатанову відведено сім рядків: «містечко Подільської губернії, Проскурівського повіту, на річці Збруч, за 60 верст від повітового міста, біля австрійського кордону; мешканців 5 тисяч; дві православні, одна католицька церкви, синагога; значний торговий пункт, з постійними лавками, базарами, ярмарками; слюсарна майстерня».

В 1945 році 9 червня у селі Бакота народилася легенда спорту Фаїна Мельник. Після того, як її рідне село затопило (27 жовтня 1981 року) переїхала з батьками у Донецьку область. Спортсменка стала рекордсменкою світу з метання диску 1971—1972, 1973—1978 років. У 1971 році нагороджена орденом «Знак Пошани» за досягнення у спорті. У 1987 році Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій при визначенні кращих легкоатлетів світу, визнала Фаїну Мельник «дискоболкою № 1 всіх часів». 

Олімпійська чемпіонка з метання диска Фаїна Мельник. Фото: scoopnest.com

9 червня 2009 року Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка отримав Почесну грамоту Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток освіти і науки України, підготовку висококваліфікованих фахівців.

9 червня 2010 року в Києві помер наш земляк Олександр Зінченко, який народився 16 квітня 1957 року в Славуті. Олександр Зінченко - український політик і медіа-менеджер, народний депутат двох скликань, віце-спікер парламенту, державний секретар України при президентові Віктору Ющенку.

9 червня 2010 року Кабінет Міністрів України та Уряд РФ уклали Міжурядову угоду про співробітництво у будівництві енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС. Угода мала на меті організацію російською стороною кредиту на добудову двох ядерних енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції. 3 жовтня 2015 Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС», який визнав угоду такою, що втратила чинність.

9 червня 2011 року у Хмельницькому відбулася спартакіада серед державних службовців, започаткована колишнім міським головою Михайлом Чекманом. Змагання проводились у дев'яти видах спорту. Найбільш фізично підготовленими виявилися представники управління освіти, яке і вибороло І місце.

Цього дня у 2015 році на базі Хмельницького об’єднаного міського військового комісаріату утворили новий підрозділ - роту охорони. До її складу увійшли військовослужбовці, які вже мають досвід участі у бойових діях, та добровольці. Основне завдання новоствореного підрозділу – охорона стратегічних об’єктів у місті та в районі.

9 червня 2018 році в Кам'янці-Подільському проходив третій Міжнародний фестиваль «Ретрофест». Родзинкою фестивалю стала виставка ретро-автомобілів та ралі.

Ретро-ралі біля Старої фортеці. Фото: з архіву.

9 червня 2019 року в Шепетівці відкрили пам’ятну дошку приурочену до 400-річчя отримання містом Магдебурзького права. Її встановили на фасаді Шепетівської міської ради праворуч.

Місто Шепетівка отримало Магдебурзьке право у 1619 році. Головним органом самоврядування був магістрат, котрий слідкував за благоустроєм, регулюванням цін на продукти, слідкування за чистотою та порядком у місті. Магістрат мав правні книги — збірники законів, та печатку з міським гербом. До його складу входили упорядники, старші та молодші. Щодо прав жителів, то вони могли будувати будинки для магістрату і мали дозвіл на тримання трубача. Доходи надходили поступово у міську скриню, ключ від неї зберігав бурмістр.

9 червня 2019 року в Шепетівці відкрили пам’ятну дошку приурочену до 400-річчя отримання містом Магдебурзького права. Фото: denzadnem.com.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую