ye-logo.v1.2

Історії українських вояків: хмельничанам презентували книгу «Батькам скажеш, що був чесний»

Історія 2528
У книзі автор використав архівні документи, спогади вояків Армії УНР та козаків
У книзі автор використав архівні документи, спогади вояків Армії УНР та козаків. Фото: автора

Презентація відбулася в рамках фестивалю «Гальчевський Фест».

Вчора, 26 липня, у Хмельницькому презентував свою нову книгу письменник, краєзнавець, дослідник історії Визвольної боротьби українського народу першої половини XX століття Роман Коваль. Видання «Батькам скажеш, що був чесний» вміщує пів сотні біографій українських героїв, десять спогадів, десять драматичних історій і десять документів із збройної боротьби отамана Антона Шкарбуненка-Шкурка.

Назва книжки - уривок зі спогаду про бій улітку 1920 року хорунжого Армії УНР Олександра Чирського. «Невідомо, події відбувалися на території Хмельницької, чи Вінницької областей. Але ці слова належать козакові Левкові. Він бився з більшовиками поблизу села, де жила його кохана дівчина. Він думками був тільки з нею, весь час говорив про неї, але в бою був смертельно поранений. Його намагалися витягнути двоє козаків, але Левко бачив, що атака більшовиків розвивається дуже стрімко. Козак зрозумів, що таким чином і сам загине, і ще занапастить своїх друзів. Тому він їх відпустив. Хорунжого Левко попросив передати привіт дівчині і вкінці сказав: батькам скажеш, що був чесний», - розповів Роман Коваль.

Роман Коваль презентував книгу у Хмельницькому

У книжці – дві передмови. Перша – хорунжого Армії УНР Олександра Чирського.

Спомин хорунжого дослідник знайшов ще у 2004 році в Центральному державному архіві вищих органів влади і управління України. «Мене так вразила ця думка. Левко хотів сказати: передай батькам, що я залишився таким, як ви мене виховували. Тобто справедливим, правдивим. Ці якості є стержнем нашої національної ідентичності. Як важливо, щоб ми були схожі на своїх батьків, дідів і прадідів. Щоб теж прагнули бути чесними і справедливими», - додає він.

Як зазначив автор, книга «Батькам скажеш, що був чесний» про українсько-російську війну 1917-20-их, а часом і сорокових років, бо деякі герої брали участь у Другій світовій війні в лавах УПА.

«Книжка про простих людей, які в боротьбі з російським окупантами ставали національними героями. Звичайно, є розділи і про героїв з Хмельниччини. Один з них Борис Монкевич із села Баговиці тепер Кам’янець-Подільського району. Цей чоловік залишив величезну писемну спадщину спогадів. Він був видатним воїном, був весь час на передовій, - розповідає письменник. - Його слова дуже багато важать, адже він не здалеку спостерігав. Він написав книжку «Похід Болбочана на Крим», яку я кілька років тому перевидав. Його брат Яків Монкевич, теж воював в армії УНР. Він народився в селі Княгинин, тепер Колибаївської ОТГ».

Крім презентації книги, у рамках фестивалю Гальчевський фест вчора у Хмельницькому відбулися літературні читання, виступи кобзарів та лірників, музичний концерт, кіно просто неба. Цього року фестиваль має дві локації - Молодіжний парк та школа образотворчого та декоративно–прикладного мистецтва. Сьогодні захід, присвячений уродженцю регіону, видатному державному діячеві Якову Гальчевському, продовжиться. Програму фестивалю дивіться тут.

Є ще один розділ, пов’язаний з Поділлям – «Знаємо за що воюємо: за Україну». Про дівочу чоту в Дієвій армії УНР і Кам’янець-Подільський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую