ye-logo.v1.2
12 Серпня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 28 вересня

Історія 1096
Найдавніша вулиця Хмельницького, сьогодні носить назву Проскурівська
Найдавніша вулиця Хмельницького, сьогодні носить назву Проскурівська. Фото: vseua.info

Що про цей день розповідають історичні джерела.

В останні вихідні вересня Хмельницький відзначає День міста. Цього року Хмельницький відзначає 588 років. Точна дата заснування міста, як і у багатьох древніх міст, не відома. Однак, історики кажуть, що перша згадка про нього припадає на лютий 1431 року. Проте День міста заведено відзначати в останні вихідні вересня, цього року це 28-29 вересня. Хмельницький веде свій родовід від невеличкого поселення Плоскирів або Плоскирівці. Село Плоскирів, що вперше згадується 1431 року, понад століття було невеличким, поки 1547 року його державцем не став шляхтич Мацей Влодек. Він та його син Станіслав перетворили село на місто, збудували тут замок і міські фортифікації, здобули у 1566 році для Плоскирова магдебурзьке право. Надзвичайним поштовхом у розбудові невеличкого Проскурова стало отримання статусу обласного центру. Сталось це 15 березня 1941 року. А вже 16 січня 1954 року вийшов Указ Верховної Ради Української РСР, яким місто Проскурів було перейменоване у місто Хмельницький,

За умовами укладеного 28 вересня 1651 року Білоцерківського миру Поділля знову опиняється в межах Речі Посполитої. Мирна угода між урядом Речі Посполитої і гетьманом Війська Запорізького Богданом Хмельницьким мала тимчасовий характер, обидві сторони були виснажені війною. Згідно з угодою на Поділля вступили польські війська. Проте повстанська боротьба мала своє продовження. Вже у 1652 році українська армія підійшла під Кам’янець-Подільський та спробувала захопити місто. Хмельницький звернувся з листом до міщан з пропозицією здати місто. Проте через несприятливі обставини (епідемія серед козаків, невдоволення татар, відсутність провіанту), гетьман віддав наказ про відступ. На початку червня 1653 року українська армія на чолі з Хмельницьким зупинилася під Баром. Далі козацькі загони рушили на схід, захопивши Сатанів та інші подільські містечка. Але внутрішні суперечності, які почались у козацькому війську, підірвали його боєздатність і козацька армія відступила аж до Білої Церкви.

28 вересня 2011 року у Державному архіві Хмельницької області урочисто відкрили галерею «Провідні дослідники історії Хмельниччини», до якої внесено прізвища п’ятнадцяти краєзнавців. Серед них Олександр Завальнюк, Лев Баженов, Віктор Прокопчук, Віталій Лозовий, Іван Рибак, Анатолій Філінюк, Юрій Хоптяр.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Відпочивай і подорожуй

  Так  Ні, дякую