ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 21 жовтня

Історія 2917
21 жовтня 1993 року місто Нетішин з районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення
21 жовтня 1993 року місто Нетішин з районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення. Фото: perspekt.org.ua

Про події краю, які стали історією.

Цікаві згадки про цей день містять відомості про економічні та торгові зв’язки Кам’янця. З історичних джерел відомо, що імпортні товари до міста потрапляли в основному, через Ісаковецьку та Гусятинську митниці. Саме звідти на початку XIX століття привозив товари до губернського міста кам'янецький міщанин Маєркович.

У журналах засідань Ісаковецької карантинної контори, яка була відкрита 17 квітня 1801 року міститься значна кількість відомостей про жваву торгівлю кам'янецьких купців з хотинським райя (підданим). Так, восени 1802 року із Хотина до Кам'янця через Ісаковецький карантин повернулися купець першої гільдії Чайковський, міщанин Асланович і єврей Нухімович, які перебували там у комерційних справах. 21 жовтня того ж року з турецького міста Галац через карантин кам'янецькому купцеві Нагабідовичу було привезено 2 підводи різноманітного товару: 6 діжок тютюну, 2 - солодких сиропів і варення, 1 ящик черешневих чубуків, пшона «сарацинського» 2 мішки. 25 жовтня цей купець отримав 4 ящики лимонів, 1 мішок каштанів, 1 шкіряний мішок маслин, 1 діжку соленої ікри. Серед товарів Нагабідовича були і 40 рулонів червоного кумачу, парча тощо.

21 жовтня 1918 року в Подільській губернії йшла активна підготовка до зустрічі гетьмана Павла Скоропадського. Керівника держави очікували на урочисте відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету. Ще 14 жовтня, тобто за тиждень до урочистостей, Подільський губернський староста зателеграфував інспектору залізничних шляхів Міністерства внутрішніх справ Української держави, виклавши інформацію про підготовку візиту Павла Скоропадського: «У зв’язку з приїздом 22.10. Гетьмана до Кам’янця-Подільського прохання дати розпорядження підпорядкованим дільничим начальникам варти погодити з повітовими старостами відповідних повітів по питанню планомірної організації охорони слідування силами залізничної і загальної варти».

Весь залізничний шлях, яким мав просуватися Скоропадський, розподілили на дільниці і закріпили за ними громадських охоронців (сільські посадовці, заможні хлібороби власники). Так, Проскурівський повітовий староста доповідав, що на залізничному шляху, який проходив територією повіту, створено шість дільниць: «130 вартових займають охорону при 45 посадових особах сільського управління, 20 особам резервної сотні доручена охорона вокзалу. Землевласники асигнували 1000 рублів на посилення утримання варти». Найбільше уваги приділили Кам’янцю-Подільському. В день приїзду керівника держави в місті збиралися зупинити роботу всіх торговельних і громадських підприємств. Було розроблено і погоджено план розміщення охоронців та прописано сценарій зустрічі.

Та за день до очікуваного приїзду, 21 жовтня, інспектор Подільської державної варти отримав від свого колеги з Волині таємну телеграму, яка заставила відповідальних осіб дати відбій усім, хто був залучений в підготовці зустрічі гетьмана. Вона була лаконічною: «Приїзд відмінений». Це означало, що свято відкриття університету відбудеться без керівника держави.

Гетьманат Павла Скоропадського надав Поділлю можливість вийти в освітньому плані на високий рівень і стати на один щабель із Харковом, Катеринославом (нині Дніпро), Одесою та Києвом. Фото: з m.day.kyiv.ua

21 жовтня 1993 року Постановою Верховної Ради України місто Нетішин районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення. Символічною для міста ця дата стала ще й через те, що цього ж дня Верховна Рада України скасовує мораторій на будівництво атомних електростанцій. У Нетішин продовжили спорудження енергоблоку № 2, його будівництво зупинили у 1990 році з прийняттям мораторію. Пуск енергоблоку відбувся у 2004 році. Нетішин єдине місто з міст-супутників атомних станцій, яке залишило свою історичну назву. Перша згадка про Нетішин з’явилася ще у 17 столітті і зберігається дотепер, хоча на початку 1980-х мало не змінилась на «Островський».

 

Місто Нетішин на початку 1980-х мало не перейменували на «Островський». Фото: podillia.com.ua

21 жовтня 1997 року кам'янчанин, скульптор Іван Свідер зробив подарунок для міста - скульптуру оленя. Цей власноручний витвір мистецтва було встановлено в парку біля в'їзду у Старе місто. Відомо, що на цьому ж місті і раніше була скульптура оленя, що простояла понад 20 років, Але, на жаль, її було зруйновано.

21 жовтня 1997 року кам'янчанин, скульптор Іван Свідер зробив подарунок для міста - скульптуру оленя. Фото: wikimapia.org

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую