ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 30 листопада

Історія 2287
Проскурівський вокзал, 1918 рік
Проскурівський вокзал, 1918 рік. Фото: khm.gov.ua

Про історію доріг і залізниці, нацистську окупацію та втрату на Сході.

У 1889-1890 роках будівництво шляху Проскурів-Ісаківці пришвидшилося через покращення координації фінансування. Це дозволило надолужити попереднє відставання від запланованого. Таким чином наприкінці осені 1890-го шосе дійшло до губернського центру — Кам’янця-Подільського. Весь листопад будівельники прокладали дорогу в передмісті, а у самому місті уже тодішню дорогу лише підремонтували.

І ось 30 листопада 1890 року в межах Кам’янця-Подільського дорожні роботи завершилися. Дорога пройшла через Новопланівський і Турецький мости. А у наступному році залишалося подолати останніх 25 кілометри шляху від Кам’янця-Подільського до Ісаківців (нині село у Жванецькій ОТГ Кам’янця-Подільського району. Будівництво проходило за планом, без зривів і завершилося до початку осені 1891-го.

Про це розповів історик Юрій Хоптяр у статті «Інфраструктура шляхів сполучення Подільської губернії (друга половина ХІХ – початок ХХ століття)».

Як зазначає у книзі «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси» історик та краєзнавець Сергій Єсюнін, 30 листопада 1913 року відбулося відкриття товаро-пасажирського руху на ділянці залізниці Проскурів-Старокостянтинів-Шепетівка. Про цю подію повідомила газета «Подолія» у номері за 1 грудня: «Вчора, 30 листопада, відбулось відкриття товарно-пасажирського руху по Подільської залізниці Проскурів-Шепетівка. Відкриття руху відбулося в присутності начальника краю і начальника губернії».

Під час будівництва залізниці у цьому напрямку на північно-східній околиці міста були збудовані станція та вокзал. А на території тодішнього села Гречани, де Подільська залізниця перетиналась із Жмеринсько-Волочиською гілкою Південно-Західної залізниці, спорудили паровозне депо та залізничні майстерні. Взагалі, на лінії було споруджено 13 станцій та 1 роз’їзд. Це був перший етап спорудження Подільської залізниці.

30 листопада 1942 року в Проскурові нацисти ліквідували гетто. Розташовувалось воно в колишніх колгоспних стайнях на східній околиці тодішнього села Лезневе. Євреїв, які перебували у гетто, розстріляли. Загалом окупанти вбили близько 9 тисяч 500 людей. Крім євреїв-проскурівчан також розстріляли євреї з Миколаїва, Чорного Острова та Фельштина. До того ж впродовж 1942-1943 роках нацисти проводилися масові розстріли мирних проскурівчан інших національностей. Зокрема, українців, поляків, росіян. Загальна кількість жертв окупаційного режиму в Проскурові становить 16 тисяч 570 мирних мешканців. Нині на місці загибелі понад дев’яти євреїв у мікрорайоні розташований пам’ятний знак.

Торік 30 листопада у зоні проведення Операції об’єднаних сил внаслідок серцевого нападу помер старшина Семенюк Петро Андрійович. 45-річний військовий був уродженцем села Досін Славутського району. Попрощалися з бійцем у Славуті 1 грудня 2019-го.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую