ye-logo.v1.2

23 січня: історія, події факти

Історія 1420
На цьому місці востаннє бачили живим Анатолія Корнєєва, який загинув під час протистоянь на Майдані під час Революції Гідності
На цьому місці востаннє бачили живим Анатолія Корнєєва, який загинув під час протистоянь на Майдані під час Революції Гідності. Фото: Максима Гошовського

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у світі відзначаються Всесвітній день ручного письма (День почерку), День зеленого світла та Свято чуток.

А 23 січня 1921 року Україна зазнала великої втрати: у селі Марківка (тепер Теплицького району Вінницької області) загинув від руки вбивці Микола Дмитрович Леонтович - український композитор, хоровий диригент, музично-громадський діяч, педагог, збирач музичного фольклору. За однією з версій, саме на Хмельниччині, він вперше почув і записав Щедрика. Народився 13 грудня 1877 року в присілку Монастирок (тепер село Немирівського району Вінницької області). Закінчив 1899 року в Кам’янці-Подільському Подільську духовну семінарію. У рамках святкування 125-річчя з дня народження композитора на колишньому корпусі семінарії відкрито 12 грудня 2002 року меморіальну дошку Леонтовичу.

Як слідує із розсекреченого уже в 1990-і роки рапорту начальника Гайсинської повітової міліції «у ніч на 23 січня 1921 року агент повітчека Грищенко пострілом з рушниці убив священника с. Марківка Кіблицької волості Миколу Леонтовича 43-х років, у якого ночував».

Микола Леонтович з родиною. Фото: vinnytsia-museum.in.ua

Тут же, у Марківцях Микола Леонтович і був похований. Босий — разом з іншим винесеним з батьківської хати добром, убивця забрав навіть чоботи композитора.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1556 рік - У Китаї стався найжахливіший із задокументованих землетрусів. У провінції Шеньсі загинуло понад 830 тисяч чоловік. Велика кількість жертв була обумовлена тим, що більша частина населення провінції мешкала у лесових печерах, які були зруйновані відразу після перших поштовхів або були затоплені селевими потоками.

1922 рік - У госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, котрій для боротьби з діабетом була зроблена вдала ін'єкція інсуліну, виділеного з підшлункової залози великої рогатої худоби фахівцями з місцевого університету Фредеріком Бантінгом і Чарльзом Бестом.

1960 рік - Швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі «Трієст» спустились на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10 918 метрів.

Цього дня народилися:

У 1961 році, 23 січня в селі Цвіклівці Кам’янець-Подільського району народився Анатолій Петрович Корнєєв — Герой України, активний учасник Революції Гідності. Був сільським головою Рудської територіальної громади. Брав участь у контратаці Майдану зранку 20 лютого. Загинув біля парапету в районі зеленого паркану за Жовтневим палацом, від кулі снайпера. Під час атаки Анатолій Корнєєв перебував в смарагдовому мотоциклетному шоломі і при аналізі відеозаписів бою на Інститутській востаннє живим ідентифікований на містку через Інститутську в момент штурму Жовтневого палацу.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 2001 році на ротацію до Лівану вирушив український інженерний батальйон, що проходив вишкіл у Кам’янець-Подільському центрі підготовки інженерних військ. У період 2000–2005 роки значно збільшилась участь інженерних підрозділів ЗС України у миротворчих операціях – від окремого інженерного взводу (до 30 осіб) в Косово до окремого інженерного батальйону (до 650 осіб) в складі Тимчасових сил ООН у Південному Лівані. Збільшення частки інженерних підрозділів у миротворчих операціях потребувало збільшення уваги до якості підготовки особового складу, особливо фахівців з розмінування, а саме: саперів та саперів-розвідників. Кам’янець-Подільський центр підготовки інженерних військ, один з тих закладів де проходили навчання миротворці.

23 січня 2014 року на майдані Незалежності у Хмельницькому активісти будували перші барикади. Близько тисячі мітингувальників в Хмельницькому на майдані Незалежності від гарячих промов перейшли до дій. Активісти будували барикади та розкладали намети. Від губернатора мітингувальники вимагали вийти до народу та визначитися чи він за народ, чи за Президента.

У 2014-у на Майдані в Хмельницькому будували барикади. Фото з архіву.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую