ye-logo.v1.2

30 січня: історія, події та факти

Історія 1334
30 січня 1542 року датована перша писемна згадка про Нетішин
30 січня 1542 року датована перша писемна згадка про Нетішин. Фото: Victor Korniyenko/uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

30 січня відзначають День спеціаліста військово-соціального управління Збройних Сил України. Це свято було започатковане 3 червня 2011 року. Власне тоді Міністр оборони України Михайло Єжель підписав наказ, яким визначив 30 січня Днем спеціаліста військово-соціального управління Збройних Сил України.

Важливість органів соціально-психологічної та виховної роботи ЗСУ полягає у забезпеченні військових морально-психологічною підтримкою та підвищенні боєздатності українського війська.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1667 рік — Андрусівське перемир’я. Цього дня між Московською державою та Річчю Посполитою було підписано договір про припинення війни, яка тривала 13 років. Як наслідок обоє держав здійснили поділ Гетьманщини по Дніпру: Правобережжя відійшло Речі Посполитої, а Лівобережжя з Києвом — Московської держави. Контроль над Запорізькою Січчю став привілеєм обох сторін.

1901 рік — Андрей Шептицький став галицьким греко-католицьким митрополитом.

1918 рік — Українська Центральна Рада ухвалила створити добровольчу українську армію.

1933 рік — Адольф Гітлер став канцлером Німеччини.

1992 рік — у Гельсінкі, столиці Фінляндії, Україна приєдналася до членства Наради з безпеки та співробітництва в Європі.

2004 рік — створено першу україномовну статтю в інтернет-проєкті «Вікіпедія». Ця стаття отримала назву «Атом».

Цього дня народилися

1834 рік — Володимир Антонович, український історик, археолог, етнограф, археограф і громадський діяч.

1895 рік — Петро Дяченко, командир полку Чорних Запорожців, командир 2-ї дивізії Української Національної Армії, генерал-хорунжий УНА в екзилі.

1930 рік — Всеволод Нестайко, український дитячий письменник. Чи не найвідомішим його спадком стала трилогія повістей «Тореадори з Васюківки».

Цей день в історії Хмельниччини

Нині вважається, що перша писемна згадка про Нетішин датована 30 січня 1542 року.

За словами наукового співробітника Нетішинського міського краєзнавчого музею Василя Вихованця, раніше стверджувалося, що Нетішин вперше згадувався в історичних джерелах 12 травня 1542 року. Але згодом вдалося з’ясувати, що перша писемна згадка на кілька місяців давніша.

«Вона датується 30 січня 1542 року та пов’язана з уведенням княгині Беати Острозької та її доньки Гальшки у володіння маєтками Острозької волості, що їх вони отримали за спадковим поділом земель князя Костянтина Івановича Острозького. Ця дата походить із документа від 6 лютого 1542 року, а село Нетішин у ньому фігурує у контексті подій 30 січня. Цей історичний текст введений у науковий обіг острозьким ученим Віктором Атаманенком», — зазначив Василь Вихованець у статті «Перша писемна згадка про Нетішин».

30 січня 1890 року відбулося урочисте відкриття першого на Поділлі історико-краєзнавчого музею — Давньосховища. Відкрили музей при кафедральному соборі Ікони Казанської Божої Матері у Кам’янці-Подільському.

Засідання єпархіального історико-статистичного комітету. Кінець 80-х років ХІХ століття. Фото: muzeum.in.ua

Засідання єпархіального історико-статистичного комітету. Кінець 80-х років ХІХ століття. Фото: muzeum.in.ua

Спершу цей музей складався з трьох відділів. Бібліотека, яка зберігала книги з історії Поділля, твори польських, російських та місцевих авторів. Був архів, основою якого були документи минулого та візити церков. А також фондосховище, де зберігалися стародруки XVI-XVIII століть, гравюри, фото, пам’ятки мови та письма, скульптура, посуд, живопис й інші цікаві предмети. На початок 1894 року Давньосховище нараховувало у своїх фондах 2 тисячі 490 експонатів.

30 січня 2016 року внаслідок мінометного обстрілу з боку бойовиків поблизу селища Зайцеве під Горлівкою, що на Донеччині, загинув славутчанин Володимир Дрозд. На сході військовий воював зі серпня 2015 року. Він обіймав посаду старшого водія 17-го окремого мотострілецького батальйону.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую