ye-logo.v1.2

9 березня: історія, події та факти

Історія 1922
Щороку 9 березня традиційним є покладання квітів до пам
Щороку 9 березня традиційним є покладання квітів до пам'ятників Кобзарю. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

В Україні 9 березня традиційно відзначають День народження Тараса Шевченка — письменника, мислителя та художника. Тарас Григорович не лише став класиком літератури, а й фактично одним зі символів України, який об’єднує громадян незалежно від їх політичних поглядів.

Говорити про біографію Тараса Шевченка та спадок означає або розповісти загальні речі у кількох реченнях, або ж витратити цілі сторінки… й того буде замало. Тому торкнемося окремого епізоду з його життя — його зв’язку з Поділлям. Наприклад, у Кам’янець-Подільський Тарас Григорович приїхав 2 жовтня 1846 року. Тоді він працював у Київській археографічній комісії, тобто впродовж 1845-1847 років.

Враження від перебування на Поділлі відбилися у деяких пізніших творах Тараса Шевченка. Передусім у поемі «Варнак» і в однойменній повісті, в яких прототипом головного героя вважають Кармелюка.

З Кам’янця-Подільського Кобзар повертаючись до Києва, їхав поштовим трактом, який пролягав через Ярмолинці, Проскурів, Меджибіж, Летичів, Новокостянтинів, Хмільник, Бердичів і Житомир. Враховуючи відстань між поштовими станціями на цьому тракті, краєзнавці припускають, що Тарас Шевченко не лише зупинився у Проскурові на короткий відпочинок, а й заночував у нашому місті.

«Шевченко у Кам’янці-Подільському» — картина художника Анатолія Калитка. Фото: gig.if.ua

«Шевченко у Кам’янці-Подільському» — картина художника Анатолія Калитка. Фото: gig.if.ua

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1822 рік — Американець Чарльз Ґрехем отримав патент на штучні зуби.

1918 рік — Перше засідання Центральної Ради (Малої ради) після повернення до Києва. На ньому було підтверджено чинність універсалів про незалежність України в умовах приходу німецьких військ. Крім того, було ухвалено перевезти до Києва тіла стрільців студентського куреня, які загинули під станцією Крути, та урочисто поховати на Аскольдовій могилі.

1919 рік — В Проскурові Директорія УНР затвердила закон про хлібну повинність, який перекладав головну частку її виконання на заможне селянство. Від неї звільнялися господарства площею до двох десятин. А ті, що сягали від 3 до 30 десятин мали незначну повинність. Велику мусили платити господарства, площа яких перевищує 30 десятин.

1930 рік — У Києві почався відкритий судовий процес над представниками української інтелігенції, яких радянська влада звинуватила у створенні «Спілки визволення України».

1933 рік — У США скасовано золотий стандарт і запроваджено вільний курс долара.

Цього дня народилися

1454 рік — Амеріго Веспуччі, флорентійський мореплавець, на честь якого названа Америка. Він першим висловив гіпотезу, що Христофор Колумб, насправді дістався не Індії, як тоді вважалося, а відкрив новий контент.

1886 рік — Георгій Нарбут, український художник. Він став творцем державної символіки УНР, перших українських грошових знаків і поштових марок.

1894 рік — Роман Сушко, український військовий і політичний діяч, співорганізатор і полковник Січових Стрільців, співзасновник та крайовий комендант УВО, співзасновник ОУН, командир «Легіону Сушка».

1908 рік — Тарас Бульба-Боровець, діяч українського повстанського руху часів Другої світової війни, засновник УПА «Поліська Січ».

1921 рік — Олексій Берест, український радянський військовик, Герой України. Саме він у 1945 році разом з Михайлом Єгоровим та Мелітоном Кантарією встановили прапор на даху німецького Рейхстагу.

1934 рік — Юрій Гагарін, радянський льотчик-космонавт, перша людина, яка полетіла у космос.

Цей день в історії Хмельниччини

9 березня 1865 року в Кам’янці-Подільському офіційно було закрито Товариство подільських лікарів, яке діяло з 1859 року. Увесь період існування цього Товариства його незмінним головою був відомий на всю Європу лікар і науковець, доктор медицини Олександр Кремер.

«Згідно зі своїм статутом, Товариство займалося спостереженнями за розвитком медичних наук і впровадженням їх досягнень у практику, вивченням і поліпшенням санітарно-гігієнічного стану Подільської губернії. А також — створенням професійної бібліотеки та медико-краєзнавчого музею, наданням матеріальної допомоги лікарям, які втратили заробіток через старість або погіршення стану здоров’я, видавничою діяльністю для оприлюднення наукових і популярних праць», — зазначила у своїй науковій праці історик Стефанія Баженова.

Попри вагомі здобутки Товариства подільських лікарів, його існування викликало незадоволення офіційної влади. По-перше, царським чиновникам не подобалась гостра критика з боку членів Товариства щодо «сумного» санітарно-гігієнічного стану та жахливих умов праці трудових верств Подільської губернії. По-друге, офіційна влада ставилася до Товариства як до польського осередку, пов’язаного з польським національно-визвольним рухом.

9 березня 1944 року радянські війська відбили від нацистів Красилівщину та Старокостянтинівщину. Їх визволення стало наслідком Проскурівсько-Чернівецької операції, яка розпочалася 4 березня.

Цього дня у 1992 році у Старому місті на корпусі історичного факультету Кам’янець-Подільського педагогічного інституту урочисто відкрили меморіальну дошку з написом: «У цьому будинку 1846 року перебував великий український поет, художник, революційний демократ Тарас Шевченко».

А торік 9 березня кореспонденти сайту «Є» писали про хмельничанина Олександра Гуцуляка, який зібрав колекцію раритетних «Кобзарів».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую