ye-logo.v1.2

26 березня: історія, події та факти

Історія 1411
Костел Святої Дороти у Славуті збудований впродовж 1822-1825 років не лише як культова споруда, але і як усипальниця князів Сангушків. У підземеллі храму було поховано семеро представників цього роду
Костел Святої Дороти у Славуті збудований впродовж 1822-1825 років не лише як культова споруда, але і як усипальниця князів Сангушків. У підземеллі храму було поховано семеро представників цього роду. Фото: wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

26 березня 1547 року польський король Сигізмунд Август II віддав Плоскирів (нинішній Хмельницький) у володіння кам’янецькому старості Матвію Влодеку.

Згідно зі статтею Сергія Єсюніна «Фортифікатор XVI століття Бернардо Морандо на Поділлі», у королівському привілею було зазначено, що король відзначає службу та хоробрість Матея Влодека із Германова, хорунжого та кам’янецького старосту за охорону кордонів від вторгнення ворогів. Він надає йому в спадкове володіння Плоскирів, Леснів і Голишин.

Матей Влодек визначив Плоскирів важливим стратегічним пунктом. Про це свідчить зростання поселення, розбудова у ньому замку та надання міських прав. Хоча конкретних писемних свідчень про час зведення у Плоскирові замку поки не виявлено, однак відомо що у 1565 році він вже існував. Це підтверджує люстрація кам’янецького староства від 1565 року. У ній вказано, що мешканці села Тріхівці, розташованому в Кам’янецькому повіті, виконуючи гужову повинність, у випадку необхідності були зобов’язані обслуговувати замки кам’янецький, летичівський, меджибізький і плоскирівський.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1828 рік - У Відні Франц Шуберт дав свій єдиний публічний концерт. Він помер через півроку від лихоманки.
• 1953 рік - Лікар Джонас Солк з університету міста Піттсбург (США) оголосив про успішне випробування вакцини проти поліомієліту на невеликій групі дорослих і дітей.
• 1975 рік - Набула чинності Конвенція про біологічну зброю, підписана в 1972 році 22-а державами світу. В даний час її підтримує 168 держав, які забороняють розробку, виробництво і накопичення запасів біологічної та токсинної зброї.

Цього дня народилися

• 1516 рік - Конрад Геснер, швейцарський природодослідник, автор першої зоологічної енциклопедії «Історія тварин».
• 1985 рік - Кіра (Крістіна) Найтлі, британська актриса («Король Артур», «Пірати Карібського моря»).

Цей день в історії Хмельниччини

26 березня 1561 року Старокостянтинів отримав Магдебурзьке право. Як пише Наталія Стрельбіцька у статті «Становлення та розвиток системи міського самоврядування в місті Старокостянтинові», відповідну грамоту князеві Василю Костянтину Острозькому надав польський король Сигізмунд Август. Магдебурзьке право встановлювало порядок виборів і функції органів міського самоуправління, суду, купецьких об’єднань, цехів, регулювало питання торгівлі, опіки, спадкування, визначало покарання за різні види злочинів.

У Славуті 26 березня 1881 року помер князь Роман Євстафійович Сангушко, якого поховали у костьолі Святої Дороти. Він був одним з ініціаторів-засновників Київського приватного комерційного банку, побудував у своїх маєтках п’ять цукрових, один рафінадно-цукровий, чавуноливарний та сталеплавильний заводи та завод сухої хімічної дистиляції смоли.

Важливим здобутком Романа Сангушка вважається те, що у 1847 році він ліквідував у своїх маєтках панщину та задля раціональнішого управління поділив свої маєтки між трьома економічними адміністраціями. Так Славутська адміністрація була центральною та об’єднувала 14 фільварків, Білогородська — 26 фільварків та Ізяславська — 21 фільварок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую