ye-logo.v1.2

1 квітня: історія, події та факти

Історія 1474
1 квітня 1988 року Хмельницька АЕС згенерувала свій перший мільярд кіловат-годин електроенергії
1 квітня 1988 року Хмельницька АЕС згенерувала свій перший мільярд кіловат-годин електроенергії. Фото: ілюстративне зі сайту ХАЕС

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

«Першого квітня — брехня всесвітня!» Таку фразу сьогодні не дивно почути навіть на вулиці, адже 1 квітня майже у всьому світі традиційно відзначають День сміху або ж День дурнів.

Його історія, за твердженням деяких істориків, сягає часів стародавніх Індії та Риму. Є версія, що у них на початку квітня святкували весняне рівнодення. З його нагоди влаштовували гуляння зі жартами та різноманітними витівками. Ще одна з гіпотез пов’язує відзначення Дня сміху з весняним рівноденням за Григоріанським календарем. Однак досі не можливо встановити достеменне походження цього свята.

Деякі дослідники припускають, що в Україну День сміху «прийшов» з Німеччини орієнтовно у XVIII столітті.

До речі, 1 квітня також відзначають Міжнародний день птахів і День орнітолога. Саме цього дня у 1906 році була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Серед її тодішніх підписантів були представники Німеччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Іспанії, Франції, Швеції, Швейцарії…

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1778 рік — Американський бізнесмен Олівер Поллок з Нового Орлеану придумав знак долара, тобто $.

1875 рік — Опубліковано перший у світі тижневий прогноз погоди. Він вийшов друком на шпальтах англійської газета «Таймс».

1919 рік — Асканію-Нову, яка розташована на території нинішнього Чаплинського району Херсонської області, оголошено державним заповідником.

1981 рік — Запровадження «літнього» часу на території Радянського Союзу. Звісно це не оминуло й Україну. Нині ж Верховна Рада України продовжує розглядати законопроєкт, який має скасувати переведення стрілок годинників і запровадити єдиний для всієї країни Київський час, що відповідає так званому «зимовому».

Цього дня народилися

1578 рік — Вільям Гарвей, англійський лікар, засновник сучасної фізіології та ембріології.

1809 рік — Микола Гоголь, видатний український прозаїк і драматург, перу якого належать роман «Мертві душі», повісті «Тарас Бульба», «Вій», комедійна п’єса «Ревізор»…

1901 рік — Зенон Коссак-Тарнавський, борець за незалежність України, провідний член Української військової організації та Організації українських націоналістів.

1908 рік — Абрагам Маслоу, американський психолог українського єврейського походження.

1971 рік — Вахтанг Кіпіані, український журналіст, публіцист та історик. До речі, він нещодавно відвідав Хмельницький з презентацією книги «Справа Василя Стуса».

Цей день в історії Хмельниччини

1 квітня 1944 року у Кам’янці-Подільському запам’яталося незвичною для цієї пори аномалією, яку навіть не бачили старожили. Вранці розпочалася сильна хуртовина зі шквальним вітром. Негода тривала майже два дні. За цей час сніг укрив землю півметровим шаром.

Хмельницька атомна електростанція 1 квітня 1988 року о 10:15 ранку згенерувала свій перший мільярд кіловат-годин електроенергії. Таким чином її енергоблок №1 вийшов на свою проєктну потужність. До речі, саме першому енергоблоку ХАЕС належить національний рекорд «продуктивності праці»: у 2016 році він згенерував 14 мільярдів 618 кіловат-годин електроенергії.

А 1 квітня 2014 року своїм розпорядженням виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов провів «чистку» серед голів райдержадміністрацій Хмельницької області. Й одразу дев’ятеро очільників РДА цього дня позбулися своїх посад.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую