ye-logo.v1.2

4 квітня: історія, події та факти

Історія 2000
Сьогодні, 4 квітня, частина християн, насамперед римо-католики, святкують Великдень або ж Воскресіння Христове
Сьогодні, 4 квітня, частина християн, насамперед римо-католики, святкують Великдень або ж Воскресіння Христове. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 4 квітня, частина християн, насамперед римо-католики, святкують Великдень або ж Воскресіння Христове. Його відзначення, на відміну від Різдва та більшості інших християнських свят, не закріплено за конкретною датою й таким чином кожного року його святкують у різні дні.

Щоб не заглиблюватися у церковні догмати, можна зазначити, що дата святкування Великодня визначається за місячним і сонячним календарями. Крім того, враховується ще кілька критеріїв. Наприклад, днем святкування обов’язково має бути неділя першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення.

Щоб спростити цей процес представники духовенства розробляють пасхалії. Це спеціальні календарі, у яких прописано дати святкування Великодня на кілька років вперед. Однак пасхалії різних конфесій мають відмінності, адже за їх основу беруться різні календарі: григоріанський та юліанський.

Таким чином в Україні Великдень, наприклад, католики святкують 4 квітня, а православні — 2 травня. У наступні роки свято припадатиме на такі дати:

  • у 2022 році — 17 і 24 квітня;
  • у 2023 році — 9 і 16 квітня;
  • у 2024 році — 31 березня та 4 травня;
  • у 2025 році — 20 квітня для усіх конфесій;
  • у 2026 році — 5 і 12 квітня.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1932 рік — Після п’яти років досліджень американський професор Чарлз Ґлен Кінґ з університету міста Пітсбург виділив вітамін C.

1949 рік — У Вашингтоні представники Бельгії, Великої Британії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції підписали Північноатлантичний пакт, чим ознаменували створення НАТО.

1973 рік — У Нью-Йорку відкрили комплекс Всесвітнього торгового центру, який був зруйнований 11 вересня 2001 року під час акту тероризму.

Цього дня народилися

1818 рік — Томас Майн Рід, ірландський письменник, автор пригодницьких романів, одним з яких є «Вершник без голови».

1882 рік — Юрій Глушко-Мова, український громадський і політичний діяч, один з організаторів українського національно-культурного й громадського життя на Зеленому Клині (історична українська назва території Приамур’я — південної частини Далекого Сходу над Тихим океаном площею близько одного мільйона кілометрів).

1932 рік — Андрій Тарковський, радянський кінорежисер, автор фільмів «Соляріс», «Сталкер», «Андрій Рубльов».

1953 рік — Квітка Цісик, американська співачка українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень.

Цей день в історії Хмельниччини

4 квітня 1920 року Кам’янець-Подільський відвідав старший ад’ютант Симона Петлюри й вручив низку листів різним державним і військовим діячам. Крім того, він прояснив ситуацію щодо ставлення представників різних політичних сил до політики, яку проводив Головний отаман. Повернувшись до Варшави, він доповів: «Бачив і розмовляв з представниками усіх політичних партій. На словах зі мною все як найкраще, без мене і в розмовах з іншими — хто куди. А помий, які вони виливають, не вмістить в собі і русло річки камінецької. Мріють про утворення Всеукраїнської Національної Ради з функціями парламенту, «погнати» Директорію і сучасний Уряд».

А 4 квітня 1944 року завершилося визволення Хмельниччини від з-під нацистської окупації. Першим визволеним райцентром стало Плужне 4 січня того ж року, а останнім — Дунаївці, 31 березня.

За час окупації, в на території нинішньої Хмельницької області нацисти розстріляли й закатували 477 тисяч 698 мирних жителів і військовополонених. Зокрема, у Проскурові — 81 тисячу людей, а 117 тисяч 230 — вивезли на каторгу у Німеччину. Населення області зменшилося більше, ніж на 30 відсотків його довоєнної чисельності. Збитки, завдані окупантами народному господарству області, становили понад 18 мільярдів 571 мільйон карбованців у довоєнних цінах.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую