ye-logo.v1.2

20 квітня: історія, події та факти

Історія 1241
У дореволюційну добу російська влада активно намагалася відмінити вшанування творчості Кобзаря
У дореволюційну добу російська влада активно намагалася відмінити вшанування творчості Кобзаря. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У дореволюційну добу в різних куточках українських земель, що входили до складу Російської імперії, влада докладала зусиль задля відміни вшанування імені і творчості українського Кобзаря.

Зокрема 20 квітня 1909 року директор народних шкіл Подільської губернії видав термінове розпорядження інспектору народних шкіл Подільської губернії про вилучення в школах книги «Життя Тараса Шевченка». Роком пізніше – заборонено поширювати «Кобзар» за редакцією Івана Франка. Цього ж року – 22 грудня з подачі харківського архієпископа Арсенія, «Кобзар» було визнано «дуже шкідливим для народу в антиморальному та антирелігійному напрямках».

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1841 - публікація першого в історії літератури детективного оповідання Едгара Алана По "Убивство на вулиці Морг".
  • 1902 - після чотирьох років досліджень, в Парижі Марія та П'єр Кюрі з мінералу уранініт виділили сіль радіоактивного радію. Через рік вони разом з Анрі Беккерелем отримали Нобелівську премію з фізики за фундаментальні дослідження явища радіоактивності.
  • 1935 - стараннями журналіста Воррена Хілла, ведучого шоу "Your Lucky Strike Hit Parade", на американському радіо з'явився перший у світі хіт-парад
  • 1938 - в Україні ухвалено постанову про обов'язкове вивчення російської мови в усіх школах
  • 1939 - встановлено прямий телеграфний зв'язок на лініях Київ-Кіровоград та Київ-Суми
  • 1940 - у США продемонстровано перший електронний мікроскоп.
     

Цього дня народилися

  • 1860 - Чарльз Гордон Кертіс, американський винахідник, конструктор парової турбіни.
  • 1889 - народився Адольф Гітлер, основоположник ідеології націонал-соціалізму, фюрер Націонал-соціалістичної партії Німеччини, рейхсканцлер нацистської Німеччини (1933-1945 рр.), диктатор, глава Третього рейху. Верховний головнокомандувач Німеччини в ІІ Світовій війні - головний нацистський злочинець.
  • 1893 - народився Хуан (Жоан) Міро, іспанський художник-сюрреаліст, скульптор.

Цей день в історії Хмельниччини

20 квітня 1919 року командир Дієвої армії Української Народної Республіки Симон Петлюра відвідав Шепетівку. Він виступив на торговому майдані Шепетівки та біля залізничного вокзалу міста з патріотичними промовами та закликав місцеве населення вступати до військ УНР. Потім привітав бійців 3-го Січового полку з Великоднем та вручив подарунки.

У Проскурові 20 квітня 1926 року було засноване «Проскурівське окружне краєзавче товариство», яке проіснувало три з половиною роки. Становлення товариства стало одним із етапів організаційного становлення і зміцнення дослідницьких осередків.

Статистичну інформацію про первинний склад товариства подає окружна «Краєзнавча газета»: «На 1-ше січня 1927 року товариство складалось з 21 особи, в т.ч. за соціальною ознакою 4 селянина, 14 осіб трудоінтелігенції, 3 службовці. Всі вони члени спілок. Партійних – 6, позапартійних – 15, наукових робітників 4, решта аматори. За національною ознакою: 12 українців, 2 росіяни, 6 євреїв і 1 німець».

Управлінням товариства займалось 5 осіб, «усі вони з апарату Окрплану». Оскільки до складу даного товариства не було введено жодного учителя, вони звернулись до окружного комітету про заснування при Наросвіті краєзнавчої комісії, яка і була створена у березні 1927 року. У бюлетені «Освіта Проскурівщини» було видано їх статтю «Треба вивчати місцевий край». Відозва до учителів зайшла відгук. Учитель Іван Лисий надіслав нарис села Вербки Казьонної Летичівського району та його околиць.

У 1945 році цього дня відповідною постановою було створено Кам’янець-Подільський індустріальний технікум (нині Кам’янець-Подільський індустріальний коледж). Найперша спеціальність “Електроустаткування промислових підприємств і установок” існує до сьогоднішнього дня.

20 квітня 1995 року згідно з рішенням Хмельницької міської Ради народних депутатів до переліку об'єктів архітектури та містобудування Хмельницького включили особняк домовласника Шпігеля. Ця цегляна споруда початку 20 століття, збереглась до наших часів. Будинок був побудований на вулиці Дворянській проскурівським нотаріусом Ісааком Шпігелем. Вулиця Дворянська (нині — Володимирська), на якій був збудований особняк, активно розбудовувалась. Ця споруда стала першою цегляною будівлею в центральному районі тодішнього Проскурова.Будівля була побудована в архітектурному стилі «модерн», який став характерним для будівель міста в кінці 19 століття — на початку 20 століття.

20 квітня 2016 року в районі села Федорівка, Бахмутського району, Донецької області трагічно загинув захисник України – Андрій Михайлович Біленький з Шепетівки. Служив у Збройних Силах України воював у 13-й штурмовій бригаді.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую