ye-logo.v1.2

2 травня: історія, події та факти

Історія 1516
Сьогодні, 2 травня, в Україні святкують Воскресіння Христове
Сьогодні, 2 травня, в Україні святкують Воскресіння Христове. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 2 травня, в Україні святкують Великдень. Деякі українці, як є, наприклад римо-католиками, цьогоріч вже відсвяткували Воскресіння Христове майже місяць тому — 4 квітня. Такий розрив між датами відзначення Великодня зумовлений різницею між григоріанським та юліанським календарями.

Однак трапляються роки, коли усі конфесії святкують Воскресіння Христове в один день, адже на дату свята впливає й місячний календар. Наприклад, днем святкування обов’язково має бути неділя першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення. Таким чином у 2025 році усі відзначатимуть Великдень 20 квітня.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1848 рік — У Львові представники місцевого греко-католицького духовенства та інтелігенції створили першу українську політичну організацію. Вона отримала назву Головна Руська Рада. Її було створено під час революції в Австро-Угорській імперії для захисту прав українського населення.

1892 рік — У Києві запустили електричний трамвай, який став першим на території тогочасної Російської імперії.

2011 рік — За твердженням адміністрації США, цієї ночі під час таємної операції у пакистанському місті Абботтабад американські військові вбили Осаму бен Ладена — лідера терористичної організації «Аль-Каїда».

Цього дня народилися

1877 рік — Олександр Пилькевич, український військовий діяч, член Української Центральної Ради, командир Окремого корпусу кордонної охорони УНР, генерал-хорунжий Армії УНР.

1891 рік — Юрко Тютюнник, український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один з ініціаторів та керівників Зимових походів УНР.

Цей день в історії Хмельниччини

2 травня 1793 року (21 квітня за старим стилем) Кам’янець-Подільський відійшов від Польщі до Російської імперії. Він став останнім з міст Подільського, Волинського та Брацлавського воєводств. Тоді впродовж кількох днів присягу на вірність російському царату склали представники більшості магнатських родин Правобережної України (Потоцькі, Ржевуські, Сангушки…), а також — вищі ієрархи католицької церкви. Польські гарнізони міст Правобережної України, за винятком Кам’янця-Подільського також склали присягу на вірність Росії.

Кам’янець-Подільський було взято 2 травня 1793 року без бою. На цьому закінчилося загарбання Росією Правобережної України. Землі нинішньої Хмельницької області відійшли до Волинської та Подільської губерній. Тоді ж річка Збруч майже на півтора століття стала кордоном між Російською та Австро-Угорською імперіями, тобто до 1917 року.

А 2 травня 1920 року студенти Кам’янець-Подільського державного українського університету заявили про підтримку уряду УНР. Того дня на загальних зборах вони ухвалили резолюцію, у якій заявили: «студентство хоче прийняти як найдіяльнішу участь в творчій державній роботі Українського Народної Республіки по першому заклику Уряду». Крім того, було обрано делегацію у складі п’яти осіб, якій доручили переказати Головному Отаманові зміст ухвали. Після аудієнції Симона Петлюри обнадієні студенти вирішили «перевести в життя добровільну мобілізацію студентства Кам’янець-Подільського державного українського університету».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую