ye-logo.v1.2

3 травня: історія, події та факти

Історія 501
Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський у Вінниці, 1920 рік
Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський у Вінниці, 1920 рік. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

На 3 травня припадає Всесвітній день свободи преси. Його почали відзначати з 1993 року після схвалення Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО). А ініціювали започаткування цієї пам’ятної дати представники незалежної преси країн Африки.

Саме 3 травня 1991 року в Намібії представники преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію». Цим документом вони закликали уряди держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер.

Крім того, нині у цей день згадують журналістів, які загинули під час виконання свої професійних обов’язків.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1783 рік — Російська імператриця Катерина II видала указ, яким заборонила переселятися селянам Лівобережної України та Слобожанщини. Це стало початком їх закріпачення.

1880 рік — У Львові відкрили перший в Україні кінний трамвай.

2014 рік — Засновано добровольчий батальйон «Айдар».

Цього дня народилися

1469 рік — Нікколо Макіавеллі, політик і філософ, автор трактату «Володар».

1897 рік — Януарій Бортник, український режисер і актор.

1898 рік — Голда Меїр, політик та одна зі засновниць держави Ізраїль. До речі, вона родом з України — народилася у Києві.


Цей день в історії Хмельниччини

3 травня 1920 року Симон Петлюра після дводенного перебування у Кам’янці-Подільському, завершивши справи, пізно вночі виїхав з міста на фронт. В той час польські та українські військові частини наступали на Київ, окупований більшовиками.

Цього дня у 1981 році кам’янець-подільська команда з мотоболу «Поділля» дебютувала в першій лізі чемпіонату СРСР. Загалом команда у своїй історії чотири рази вигравала кубок України: у 1987, 1992, 1993 та 2008 роках.

Після свого дебюту «Поділля» виступало у Вищій лізі чемпіонату СРСР. Зокрема, через це в місті в 1982-му звели нинішній мотобольний стадіон. З початку незалежності України «Поділля» стає лідером вітчизняного мотоболу. Це були часи найбільшого піднесення команди, а потім через брак фінансування почався спад. З 2014 року команда «Поділля» знову відроджується та відновлює виступи на чемпіонаті України.

Команда з мотоболу «Поділля», 1992 рік. Фото: podolyanin.com.ua

Команда з мотоболу «Поділля», 1992 рік. Фото: podolyanin.com.ua

3 травня 2015 року на Сході України загинув 39-річний кам’янчанин Аркадій Чухнов. БРДМ військовослужбовця підірвався на закладеній бойовиками міні. Разом з ним загинув ще один побратим і троє отримали поранення. Солдата 15 батальйону територіальної оборони (військова частина В-2260) Аркадія Чухнова посмертно нагородили відзнакою «За заслуги перед міською громадою». А указом Президента України — нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую