Гаряча тема:
- Війна
Трагедія під Стриганами: у День пам’яті та примирення вшанували полеглих вояків УПА
Восени на місці загибелі вояків встановили меморіальний хрест.
Учора, 8 травня, в День пам’яті та примирення, на Славутчині в урочищі Бридурин, вперше поминали загиблих воїнів Української Повстанської армії у боях, які тут відбувалися 12-13 травня 1944 року. Нагадаємо, восени тут освятили та відкрили пам’ятний знак загиблим воякам УПА. Ідея встановлення меморіального хреста належала активістам зі Славути.
За історичними свідченнями, саме тут, в урочищі Бридурин,у травні 1944 року відбувся бій між радянськими партизанами, військами НКВС та вояками УПА, яких загнали в болото торфорозробки і розстріляли. Загинули, переважно, новобранці - хлопці, багато з яких навіть не встигли взяти до рук зброї… В ході цього протистояння полягло 127 патріотів України, ще 28 потрапили в полон. Сімох з них радянські партизани закатували на місці, решту НКВСівці забрали до Славути, де їх було засуджено до розстрілу. Безпосередню участь в розправі брав учасник партизанського руху Антон Одуха, якому згодом дали звання героя…
До слова, відомості про цей злочин тривалий час приховувалися. І лише у 1989 році вголос про них заговорив учасник бою під Стриганами, радянський ветеран Володимир Яцентюк, опублікувавши спогади в інформаційному віснику «Поступ» і обласній рухівській газеті «Пробудження».
Стаття Володимира Яцентюка в першому числі самвидавної рухівської газети «Пробудження», 1989 рік. Фото: Подільська крайова організація Народного руху України
Зокрема, він оприлюднив факти злодіянь партизан під командуванням Антона Одухи - розправи над полоненими новобранцями УПА. Чимало офіційних видань після допису тоді засудили Володимира Яцетнюка. Але у відповідь, спільно з однодумцями, Володимир Яцентюк подав позови до суду. І вже під час судового розгляду підтвердилися факти не лише про цей злочин радянських партизан, а й про інші, зокрема вбивства та грабунки, вчинені в околицях.
Читайте також: На Хмельниччині встановлюють пам’ятник на братській могилі вояків Армії УНР
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: