ye-logo.v1.2

Останні власники Сатанова та вирок Тарасу Шевченку — 9 червня в історії

Історія 2232
Руїни Сатанівського цукрового заводу, до заснування якого долучилася Клементина Тишкевич
Руїни Сатанівського цукрового заводу, до заснування якого долучилася Клементина Тишкевич. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня на 49-му році життя не стало останнього власника по чоловічій лінії містечка Сатанів — графа Яна Тишкевича. Він помер у Парижі 9 червня 1901 року. А його вдова Клементина Тишкевич залишалася власницею Сатанова та його околиць до початку Першої світової війни. До речі, вона також долучилася до заснування Сатанівського цукрового заводу. Станом на 1914 рік у Проскуровському повіті графині належало 6 тисяч 378 десятин землі (понад 6 тисяч 968 гектарів — авт.).

У виданні «Парафії та церкви Подільської єпархії», надрукованому в 1901 році, Сатанів описане як досить значне містечко з шістьма тисячами мешканців, серед яких — до двох тисяч євреїв. Останнім на початку XX століття належали миловарна та мотузкова артілі (об’єднання людей однієї професії чи ремесла, створене для спільної праці — авт.), виробництво вапна та деякі інші промисли. Втім, більшість місцевих євреїв надалі займалася обробкою шкіру, пошиттям і продажем одягу, заготівлею сільськогосподарської продукції.

У Сатанові діяли станова квартира, камера мирового судді та судового слідчого, волосне правління, прикордонний пост і пункт переходу.

Після початку Першої світової війни у серпні 1914 року Сатанів опинився у зоні бойових дій між військами Російської та Австро-Угорської імперій. Однак саме впродовж 1917-1920 років влада у містечку змінювалася досить часто. У ньому встановлювалося правління Української Центральної Ради, Гетьманату Павла Скоропадського, Директорії УНР і більшовиків. Влада остаточних утвердилася у листопаді 1920 року.

Майже через рік потому не стало Клементини Тишкевич. Вона померла на 65-му році життя у Парижі 7 червня 1921-го.

Цей день в історії Хмельниччини

9 червня 2018 році у Кам’янці-Подільському проходив третій Міжнародний фестиваль «Ретрофест». Його родзинкою стала виставка ретро-автомобілів та ралі. 

А 9 червня 2019 року в Шепетівці відкрили пам’ятну дошку присвячену 400-річчю отримання містом Магдебурзького права. Її встановили на фасаді Шепетівської міської ради.

Вважається, що Шепетівка отримала Магдебурзьке право у 1619 році, яке фактично забезпечило її своєрідну автономію. Головним органом самоврядування був магістрат, який слідкував за благоустроєм, регулюванням цін на продукти, дотриманням чистоти й порядку в місті. Магістрат мав власні збірники законів і печатку з міським гербом. До його складу входили упорядники, старші та молодші. Щодо прав жителів, то вони могли будувати будинки для магістрату й мали дозвіл на тримання трубача. Доходи надходили поступово у міську скриню, ключ від неї зберігав бурмістр.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1786 рік — У Нью-Йорку вперше надійшло в продаж морозиво.

1847 рік — Російський імператор Микола I підписав вирок, яким відправив Тараса Шевченка у заслання — служити рядовим в Оренбурзькому корпусі. Додатковим покаранням стала заборона писати та малювати. Причиною такого вироку стала донос про, те що Тарас Шевченко є учасником таємної організації — Кирило-Мефодіївського товариства. Попри заборону на творчість у своєму засланні Кобзар продовжував писати вірші та картини. Зокрема, тоді з-під його пера вийшли поеми «Княжна», «Варнак», «Чернець»…

1988 рік — Український спортсмен Сергій Бубка у Братиславі встановив світовий рекорд зі стрибків із жердиною — 6,05 метра.

Цього дня народилися

1781 рік — Джордж Стефенсон, британський винахідник паротяга. Також відомий тим, що збудував першу у світі залізницю.

1878 рік — Іван Мар’яненко (Петлішенко), український актор, режисер і педагог.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую