ye-logo.v1.2

Бунт козаків і телеграф — 20 червня в історії

Історія 2084
Два роки тому поруч з міським пляжем у Хмельницькому "запалювали" в американському стилі
Два роки тому поруч з міським пляжем у Хмельницькому "запалювали" в американському стилі. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Два роки тому цього дня у Хмельницькому в Молодіжному парку розпочався дводенний американський пікнік. Тоді для хмельничан підготували ігри, спортивні змагання, фудкорт, майстер-класи та кінопокази просто неба – усе на американський мотив. Доповнили атмосферу виступами місцевих музичних виконавців та гурту зі США «Cisco & The Racecars». За задумом організаторів, таким чином містяни мали змогу долучитися до американської культури та провести яскраво час.

Влаштовувати фестивалі у літні вихідні стало вже традицією у Хмельницькому. До прикладу, сьогодні в місті теж триває один з них – у Молодіжному парку другий день проходить «My Fest». Як писав сайт «Є», цьогоріч молодіжний фестиваль став платформою для юних хмельничан, де вони можуть творчо самовиразитись.

Цей день в історії Хмельниччини

20 червня 1653 року під Городком відбувся стихійний бунт козаків проти політики гетьмана Богдана Хмельницького, що зірвало його похід на захід. Тому старшинська рада ухвалила рішення повертатися назад і «не гнатися за ляхами». Наступного дня, 21 червня, військо Богдана Хмельницького вирушило на схід України.

20 червня 1919 році у Кам’янець-Подільському державному українському університеті відбулися установчі збори Подільського відділу Українського Червоного Хреста, які започаткували існування цієї структури. Організацію очолив Іван Огієнко, а скарбником став Юхим Сіцінський.

Наприкінці липня Подільський відділ УЧХ налічував 255 членів. Найперше, вони сконцентрувалися на організації короткотермінових курсів для сестер-жалібниць, на відкриттю притулків для дітей військовиків і бідних громадян, на створення дешевої їдальні для найбільш потерпілих від війни та економічної розрухи. А через поширення епідемії інфекційних захворювань, зокрема тифу, розпочалася робота щодо співпраці з Міжнародним Червоним Хрестом та іншими організаціями для придбання за кордоном дефіцитних ліків та санітарного майна.

У продовження теми спадку Івана Огієнка: 20 червня 2018 року Національний банк України запустив в обіг монету «100 років Кам’янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка». Її номінал склав дві гривні. На аверсі монети у центрі розміщено логотип Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, над яким книги. На реверсі монети — будівля навчального закладу, над якою на тлі стилізованого зображення абрису фортеці зображений портрет Івана Огієнка та написи: «Іван Огієнко — перший ректор Університету».

Номінал монети «100 років Кам’янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка» склав дві гривні. Фото: bank.gov.ua

20 червня у 1920 році у Кам’янці-Подільському створено Головну пластову раду для координації роботи всіх пластових осередків України. «Пласт» — це національна скаутська організація України. Метою її створення було об’єднання та патріотичне виховання молоді. У Кам’янці осередки діяли при двох гімназіях, духовній і учительській семінаріях та реальній школі. До речі, 30 травня 2019 року Верховна Рада України прийняла закон про визнання і підтримку національної скаутської організації «Пласт» на державному рівні.

20 червня 2013 року понад 30 представників ініціативних груп частини сіл Хмельницького району пікетували сесію районної ради. Їм вдалося зайти у сесійну залу Хмельницької районної ради, де вони заблокували трибуну і президію. Головною вимогою пікетувальників було скасування плану оптимізації сільських шкіл.

20 червня 2018 року у зоні проведення Операції об’єднаних сил загинув 21-річний Яків Майданюк, який родом зі села Сахни Летичівського району. Військовий служив у лавах 14-ої окремої механізованої бригади. Трагедія сталася поблизу села Попасна, що на Луганщині.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1768 — українські гайдамаки взяли Умань.
  • 1840 – американський художник Семюел Морзе отримав патент на телеграфний апарат. Він зміг реалізувати його як діючий пристрій через чотири роки.
  • 1918 — у Києві почався Всеукраїнський церковний собор.
  • 1919 — військова делегація Української Народної Республіки підписала з поляками мирний договір.
  • 1967 – у США чемпіон світу з боксу Мухаммед Алі засуджений до 5 років тюрми і 10 тисяч доларів штрафу за ухиляння від служби в армії. Пізніше Верховний суд це рішення відмінив.

Цього дня народилися

  • 1834 — Олександр Лазаревський, видатний український історик, генеалог, джерелознавець та видавець. Близький знайомий та один із перших біографів поета Тараса Шевченка.
  • 1843 — Федір Стравинський , український оперний співак. Батько видатного композитора Ігоря Стравинського.
  • 1887 — Борис Гомзин, підполковник Армії УНР, помічник начальника розвідувального відділу Генерального штабу Дієвої Армії УНР, один з найближчих соратників гетьмана Скоропадського.
  • 1967 — Ніколь Кідман, американська кіноакторка.
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую