ye-logo.v1.2

День молоді та створення Нацпарку «Подільські товтри» - 27 червня в історії

Історія 1536
Щорічно, в останню неділю червня Україна відзначає День молоді
Щорічно, в останню неділю червня Україна відзначає День молоді. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Щорічно, підтримавши ініціативу молодіжних об’єднань і організацій, в останню неділю червня Україна відзначає День молоді. В Україні День молоді встановлений Указом Президента України у 1994 році. Цього року він припадає саме на 27 червня.

Міжнародний днем молоді має на меті нагадати про роль молодих людей у розвитку світу, а також у вирішенні різних повсякденних завдань. Цим днем також привертається увага до актуальних проблем молодих людей. Йдеться, зокрема, про кроки щодо поліпшення якості їхнього життя та розширення кола можливостей.

Слід зазначити, що це не єдиний день у році, присвячений молодим людям. Так, 12 серпня відзначається Міжнародний день молоді. Його було проголошено у 1999 році Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй.

Цей день в історії Хмельниччини

27 червня 1649 року під час повстання 1648 — 1654 років під керівництвом Богдана Хмельницького кримська орда під час руху до Збаража спустошила Дунаївці. Внаслідок навали майже всі жителі містечка загинули.
27 червня 1791 року у Камянці-Подільському освятили відбудовану Вірменську Миколаївську церкву. Зруйнували Вірменську церкву турки, при штурмі міста в 1672 році. Після звільнення Кам'янця храм пів століття стояв у руїнах і лише у 1756 році, вірменське духівництво почало його відбудову. Завершили роботи у червні 1791 році, освятив храм львівський вірменський уніатський архієпископ. За своєю архітектурою Вірменський храм вирізнявся серед інших культових споруд міста. Над ним підносився високий восьмигранний купол. З трьох боків храм оточувала крита галерея. Фасад храму був прикрашений позолоченою статуєю Діви Марії. Окрім цього, у храмі знаходилась місцева святиня - давня Ікона Божої Матері. Деякі дослідники відносять її написання до 10 століття, а до Кам'янця вона потрапила у 14 столітті. Ікона мала багатовікову історію, яка скінчилась у 1920-х роках, коли її, разом з іншими цінностями, було вивезено в невідомому напрямку.

27 червня 1942 року у Славуті нацисти розстріляли понад 2500 євреїв. У 1942 році окупаційна влада приступила до остаточного знищення єврейського населення міста та району. Почалось все 13 травня коли окупаційна влада зібрала єврейське населення на збірні пункти, обіцяючи, що вони «будуть переведені в окремий район, де вони будуть захищені від ворожих актів». Згодом у Славуту почали доставляти євреїв з Ганнополя, Берездова та інших сіл Славутського району. Концентрували їх на території Славути в районі сучасних вулиць Д. Галицького, Волинської, Злагоди і Б. Хмельницького. Територія була обнесена триметровою огорожею з колючого дроту і створено гетто. Того дня єврейське населення декількома колонами, по 500 осіб у кожній, під посиленою охороною погнали на східну околицю Славути і там розстріляли. За різними оцінками дослідників на Славутчині під час війни 1941-1945 років загинуло від 5 до 13 тисяч осіб єврейської національності.

Указом Президента України від 27 червня 1996 року створений Національний природний парк «Подільські Товтри». Для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами. «Подільські Товтри» є найбільшим за площею серед усіх парків України. Його назва походить від слова «товтра», що означає «скельні останці», які височіють над рівниною і тягнуться довгим ланцюгом на кількасот кілометрів. Товтри є стародавнім кораловим рифом, який, як геологічне утворення, сьогодні не має аналогів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1663 рік - На околиці Ніжина розпочалася козацька рада, відома як «Чорна», на якій гетьманом Лівобережної України було обрано Івана Брюховецького, кандидатуру якого якого підтримав царський уряд Московії. Його опоненти наказний гетьман Яким Сомко і ніжинський полковник Василь Золотаренко невдовзі були заарештовані і страчені за звинуваченні у зв'язках з польською шляхтою.
• 1693 рік - У Лондоні вийшов друком перший у світі жіночий журнал — «The Ladies' Mercury».
• 1898 рік - Канадський мореплавець Джошуа Слокам на шлюпі «Спрей» завершив своє одночне кругосвітнє плавання, яке почалось 24 квітня 1895 року. За три роки Слокам обігнув земну кулю, подолавши більше 74 тисяч кілометрів. В 1900 году він описав це плавання в книзі «Сам під парусом навколо Землі».
• 1964 рік - у Вашингтоні відкрито пам'ятник Тарасові Шевченку.

• 1988 рік - Майк Тайсон, перемігши за 91 секунду першого раунду бою, що проходив у Атлантик-Сіті, Майкла Спінкса, підтвердив своє звання чемпіона світу серед боксерів-суперважковаговиків.

Цього дня народилися

• 1833 рік - у містечку Дунаївці Ушицького повіту Подільської губернії народився Владислав Іванович Заремба — український композитор, піаніст і педагог. 1846 року Заремби переїхали до Кам’янця-Подільського. Тут Владислав навчався музики в братів Йосипа та Антона Коципінських. Від 1862 року викладав гру на фортепіано і хоровий спів у жіночих пансіонатах Києва.

Владислав Заремба – автор пісень і романсів як українською так і польською мовами, в тому числі близько 30 вокальних творів на слова Тараса Шевченка («Музика до Кобзаря»). Переклав для фортепіано ряд українських народних пісень. Склав збірники музичної літератури для дітей — вокальний «Пісенник для наших дітей»і фортепіанний «Маленький Падеревський».

Помер композитор 24 жовтня 1902 року в Києві. Нині ім'я Владислава Заремби носить Хмельницьке музичне училище.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую