ye-logo.v1.2

Заснування університету й добудова енергоблоків — 1 липня в історії

Історія 3117
1 липня гетьман Павло Скоропадський підписав закон, яким заснував університет у Кам
1 липня гетьман Павло Скоропадський підписав закон, яким заснував університет у Кам'янці-Подільському. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цей день став датою заснування нинішнього Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Саме 1 липня 1918 року гетьман Української держави Павло Скоропадський підписав Закон «Про заснування Кам’янець-Подільського Державного Українського Університету». А урочисте відкриття цього навчального закладу відбулося 22 жовтня того ж року. Його першим ректором став науковець, політичний і церковний діяч Іван Огієнко. До речі, саме він переклав Біблію українською літературною мовою з оригіналів давньоєврейських і грецьких текстів.

Впродовж 1918-1919 років в університеті навчалося 493 студенти. У ньому було п’ять факультетів: історико-філологічний, фізико-математичний, богословський, сільськогосподарський і правничий.

Невдовзі після встановлення у Кам’янці-Подільському радянської влади у січні 1921 році університет реорганізували в Академію теоретичних знань. З часом навчальний заклад зазнав низку інших перетворень. Наприклад, у 1933 році його реорганізували у педагогічний інститут.

У січні 2008-го тодішній президент Віктор Ющенко надав університету статус «національного». А 20 серпня того ж року Кабмін присвоїв закладу ім’я його першого ректора — Івана Огієнка.

Цей день в історії Хмельниччини

На пам’ятниках Кам’янця-Подільського збереглося досить багато написів минулих епох. Їх знаходять на оборонних спорудах, храмах, житлових будинках і на надгробках. Залежно від часу їх нанесення використовували латинську, церковнослов’янську, українську, російську, вірменську та польську мови.

Наприклад, свого часу будівельники, розбираючи будинок №12 по вулиці Довгій, натрапили на балку з надписом: «...Площинський з дружиною своєю Агафією року божого 1722 липня 1». Завдяки цьому було вирішено детальніше дослідити цю будівлю. Згодом будинок реставрували під творчі майстерні місцевих художників.

На Хмельницькій атомній електростанції 1 липня 2008 року відбулась перша нарада, присвячена добудові енергоблоків №3 і №4. З наступного місяця розпочалися щомісячні виїзні наради для обговорення цього питання. Однак досі питання добудови енергоблоків обмежується лише «обговореннями».

1 липня 2014 року в Слов’янську Донецької області загинув шепетівчанин Ярослав Давидов. Він служив у 80-й окремій десантно-штурмовій бригаді. Життя Героя забрав постріл ворожого снайпера, коли воїн виконував бойове завдання на блокпості.

Торік цього дня сайт «Є» підготував детальний матеріал, присвячений історії переходу Хмельницького на європейські стандарти поводження з побутовими відходами. Цього разу увагу закцентували не на сміттєпереробного заводу, а на зборі небезпечних відходів, сортуванні сміття та просвітницькій роботі. Зокрема, розповіли як пес Гуфі став символом свідомого поводження з відходами.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1569 рік — Велике князівство Литовське й Польське королівство підписали Люблінську унію. На її ґрунті було створено нову федеративну державу — Річ Посполиту.

1858 рік — У Лондоні англійський науковець Чарльз Дарвін вперше презентував свою теорію еволюції.

Цього дня народилися

1804 рік — Жорж Санд (справжнє ім’я — Аврора Дюпен), французька письменниця, авторка романів «Консуело», «Індіана», «Орас».

1916 рік — Йосип Шкловський, український радянський астроном й астрофізик.

1917 рік — Олег Штуль-Жданович, український політичний і військовий діяч. Він був третім головою ОУН. Він очолював її з 1 листопада 1964 року до 4 листопада 1977-го.

Читайте також: Випускникам Хмельницької громади вручили золоті та срібні медалі (ФОТО+ВІДЕО)

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую