ye-logo.v1.2

Освячення хачкару та перемога хмельницьких письменників — 2 липня в історії

Історія 2152
У липні 1903 року Володимира Винниченка заарештували у Волочиську
У липні 1903 року Володимира Винниченка заарештували у Волочиську. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У Волочиську в липні 1903 року заарештували письменника та громадського діяча Володимира Винниченка, який у майбутньому, хоч і досить короткий час, стане першим Головою Директорії УНР. Причиною його затримання стала спроба перевезти нелегальну літературу через кордон Російської імперії.

Про це у своїй монографії «Володимир Винниченко: перші етапи життєвого шляху» професор Станіслав Кульчицький пише таке: «У липні 1903 року візник-контрабандист за винагороду в 30 рублів видав Винниченка жандармам під подільським Волочиськом. Його заарештували з паспортом на ім’я австрійського підданого, студента Львівського університету Ґенріха Долинського. При ньому було знайдено 506 примірників брошури «Робота», 202 примірники оповідання «Боротьба», 500 примірників оповідання «Солдатики!», 203 примірники газети «Селянин», 82 примірники брошури «Чи є тепер панщина?». Вантаж складався переважно з літератури, написаної ним самим».

Після затримання Володимира Винниченка виключили з університету й кинули в одиночну камеру Лук’янівської в’язниці у Києві. Втім невдовзі він зумів з неї втекти. Опісля були нове ув’язнення та нова втеча, яка завершилася нелегальною еміграцією.

Цей день в історії Хмельниччини

2 липня 2005 року в Кам’янці-Подільському на руїнах Вірменського Миколаївського собору урочисто відкрили й освятили хачкар. Йдеться про різновид вірменських пам’ятників, які є кам’яною стелою з різьбленим зображенням хреста. Їх зазвичай встановлюється при дорогах, монастирях, всередині та на фасадах храмів. Кам'янецький хачкар створив вірменський майстер з Хмельницького Шамхал Месропович Акопян.

Освячення хачкару в Кам’янці-Подільському. Фото: tovtry.com

Освячення хачкару в Кам’янці-Подільському. Фото: tovtry.com

У Хмельницькому 2 липня 2014 року громадськість вимагала відставки тодішнього голови облдержадміністрації Леоніда Пруса. Дійшло навіть до того, що він вистрибнув у вікно й намагався втекти від людей через внутрішній двір будинку рад.

А торік цього дня сайт «Є» писав, що міжнародний літературний конкурс «Коронації слова» оголосив переможців 2020 року. До їх переліку потрапили двоє хмельничан — Ольга Саліпа та Юрій Сорока.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1951 рік — Комуністична газета «Правда» осудила вірш письменника Володимира Сосюри «Любіть Україну».

2011 рік — Володимир Кличко переміг британського боксера Девіда Хея. Завдяки цьому в брати Клички стали володарями усіх престижних поясів за перемоги в суперважкій вазі.

Цього дня народилися

1877 рік — Герман Гессе, німецький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1946 року. Його перу належать такі романи як «Деміан», «Гра в бісер», «Степовий вовк»…

1906 рік — Петро Андрусів, український художник, педагог і громадський діяч.

1922 рік — П’єр Карден, французький модельєр.

Читайте також: Мозаїчні зупинки на Хмельниччині: зберегти чи знищити

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую