ye-logo.v1.2

Пожежа літака в Старокостянтинові та перший в Україні футбольний матч - 14 липня в історії

Історія 9513
14 липня 2016 року, близько 16 години під час планових польотів спалахнув літак СУ-25
14 липня 2016 року, близько 16 години під час планових польотів спалахнув літак СУ-25. Фото: ipress.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

З початком Першої світової війни життя мешканців губернського Кам’янця-Подільського, як і багатьох інших прифронтових міст України, зазнавало негативного впливу, зокрема, через мобілізацію чоловічого населення, переорієнтацію економіки на військовий лад, а також фінансово-економічну кризу, яка призвела до звуження споживчого ринку, посилення інфляційних процесів.

Одним із найскладніших у цьому плані виявився 1919 рік, коли Кам’янець-Подільський став державним і політичним центром Української Народної Республіки. Продовольче становище міста різко погіршилося у липні – серпні через зменшення підвозу харчів, особливо борошна, що було пов’язано із вичерпанням запасів урожаю зернових культур 1918 року. За висновком редакції газети «Трудовий шлях», «справа з постачанням настільки в катастрофічному стані, що коли так протягнеться ще кілька днів, то наслідки можуть бути самого сумного змісту. Місто без харчів, військо харчі одержує дуже кепсько».

Як наслідок, ціни зростали галопуючими темпами. Так, 14 липня фунт чорного хліба до обіду продавали за 25 карбованців, а у другій половині дня у продажу його вже не було. Через брак борошна припинила роботу пекарня, яка була на балансі управи міської думи (її запустили лише у третій декаді липня і то на дуже короткий час). До того ж вона відпускала в одні руки не більше 0,25 фунта хліба, тобто по 100 г. 3 13 по 15 липня фунт масла підскочив у ціні на 80%. Його можна було купити за 90 карбованців. За свідченням преси, найбідніше населення, службовці різних установ і навіть дещо заможніші від них позбавлені змоги купувати продукти за такими не підйомними цінами.

На стрибку цін позначилися і обмежувальні заходи влади, спрямовані на боротьбу із спекуляцією (навколо міста були розміщені карантинні загони, які не пропускали селян з продуктами на міський базар у зв’язку із короткочасним запровадженням твердих цін).

Цей день в історії Хмельниччини

14 липня 1913 року (1 липня за старим стилем) у Кам’янці-Подільському на кошти Подільського губернського земства відкрито учительську семінарію, яка розпочала підготовку педагогів для початкових шкіл краю. Необхідність її появи була пов’язана з тим, що в Подільській губернії відбувався інтенсивний процес запровадження загального початкового навчання, який передбачав близько 4 тисяч комплектів нових початкових шкіл. Щоб забезпечити ці школи педагогами, потрібно було щорічно готувати 600 нових вчителів. Для можливості підготовки такої кількості фахівців необхідно було відкрити на Поділлі не менш як 15 учительських семінарій. У зв’язку з цим Подільським губернським земством подано клопотання про відкриття у 1912–1914 роках, ще п’яти семінарій – У Балті, Барі, Брацлаві, Могилів-Подільському і Проскурові, а потім і в інших містах. Загалом в 1914 році в Україні діяло 26 таких закладів.

14 липня 1960 року в місцевій газеті "Шлях Жовтня" агрономи М.Бондар і М.Гонтарем розповіли про передісторію появи у 50-х роках колорадських жуків на Шепетівщині. В повідомлені йшлося: «В Європу колорадський жук був завезений під час Першої світової війни. До початку Другої світової шкідник поширився на значній території Західної Європи, а в Другу світову він проник далі на схід – в Угорщину, Польщу, Чехословаччину. Жук поширювався шляхом перельоту, переповзання, перепливання по течіях річок. Боротися з нашестям американських комах потрібно шляхом обприскування або обпилювання площ препаратами ДДТ та гексахлоридом».

14 липня 2016 року на Старокостянтинівському аеродромі впав і розбився літак «СУ-25». Військовий літак виконував плановий політ. На злітній смузі під час злету він загорівся, пілот літака вчасно катапультувався, направивши літак у безпечне місце. Того дня в результаті інциденту ніхто не постраждав.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1722 рік - По смерті Івана Скоропадського на старшинській раді в Глухові до проведення гетьманських виборів наказним гетьманом обрано чернігівського полковника Павла Полуботка.
• 1789 рік - Повсталі парижани штурмом взяли Бастілію, королівську тюрму-фортецю, котра уособлювала тиранію правлячої династії Бурбонів. Ця подія стала апогеєм кількаденних заворушень у Парижі і символом Французької революції, у результаті якої через три роки було повалено монархію і проголошено республіку.
• 1894 рік - У Львові відбувся перший офіційно зареєстрований футбольний матч на території України. На стадіоні в Стрийському парку за присутності 3 тисяч глядачів місцева команда «Сокіл» перемогла одноклубників із Кракова. Грали до першого голу. М'яч на 7-й хвилині забив львів'янин, другокурсник учительської гімназії Володимир Хомицький.
• 1946 рік - Уперше опубліковано книгу американського педіатра Бенжаміна Спока «Дитина та догляд за нею», що принесла йому всесвітню славу.
• 1965 рік - Американська космічна станція «Mariner 4» передала перші фотографії поверхні Марса.

Цього дня народилися

• 1910 рік - Вільям Ханна, американський мультиплікатор («Том і Джеррі», «Флінстоуни», «Сімейка Адамс»).
• 1947 рік - В'ячеслав Степанович Брюховецький, український літературознавець, педагог і громадський діяч; Герой України, почесний президент Києво-Могилянської академії.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую