ye-logo.v1.2

Декларація про державний суверенітет України та масштабний арт-проєкт - 16 липня в історії

Історія 1560
Народні депутати від Народної ради після голосування за деклацію про державний суверенітет України (зліва направо): Левко Горохівський, Олесь Шевченко, Левко Лук
Народні депутати від Народної ради після голосування за деклацію про державний суверенітет України (зліва направо): Левко Горохівський, Олесь Шевченко, Левко Лук'яненко, Степан Хмара, Михайло Горинь, Богдан Ребрик, Ірина Калинець, В'ячеслав Чорновіл, Богд. Фото: Інститут Національної пам'яті

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 1990 році 16 липня 355-а голосами «за» при чотирьох «проти» і одному, що утримався, Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, якою проголосила верховенство власних, а не всесоюзних законів на території республіки, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках.

Того ж дня Верховна Рада УРСР, «підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації» постановила вважати 16 липня «Днем проголошення незалежності України» і запровадила щорічно відзначати його як загальнонародне свято.

20 лютого 1992 року, через півроку після проголошення незалежності України, парламент скасував святковий характер 16 липня як дня проголошення «незалежності України», присвоївши цей статус дню 24 серпня.

Цей день в історії Хмельниччини

16 липня 1838 року Марія Потоцька успадкувала Антонінсько-Шепетівський ключ, до складу якого входив маєток Антоніни. Від Санґушків Антонінсько-Шепетівський ключ через шлюб власниці маєтку Марії Санґушківни з Альфредом Потоцьким, єдиної доньки князя, перейшов у володіння родини Потоцьких. Марія успадкувала володіння від діда – князя Євстахія Санґушка. Тоді в маєтку нараховувалось майже сім тисяч кріпаків. За такий подарунок онука мала довічно виплачувати князю пенсію.

Після смерті Альфреда Потоцького на початку 90-х років XIX століття промислова та земельна власність та акції золотих копалень у Південній Африці перейшли до його сина Юзефа Миколая, останнього нащадка волинської гілки Потоцьких. Землеволодіння графа були розділені на 4 самостійні управлінські одиниці (маєтки): Шепетівський (14 212 дес.), Антонінський (12 480 дес.), Смолдирівський (13 800 дес.), Піщівський (19 249 дес.).

Центральна резиденція величезного маєтку Юзефа Миколая Потоцького та його родини розташовувалася в Антонінах. Юзеф Миколай розбудував палац і заклав ботанічний сад. У селі Пилявині він заснував звіринець і заповідник площею 2500 гектарів, а в Шепетівці заклав курорт для хворих на ревматизм.

Цього дня у 1971 році в Кам’янці-Подільському встановили меморіальну дошку двом українським письменникам — Степанові Васильовичу Руданському та Анатолієві Патрикійовичу Свидницькому. Розмістили їх на будинку прядильно-ткацької фабрики (раніше будинок Подільської духовної семінарії, нині - Картинна галерея). Напис на ній сповіщав: «Тут, у Подільській семінарії, в 1849—1856 рр. навчалися українські письменники-демократи С. В. Руданський і А. П. Свидницький». Приводом до відкриття дошки стало те, що 18 липня 1971 року виповнювалося сто років із дня смерті Свидницького. Під час реставрації будинку дошку зняли, але повторно не встановили. Таблиця зберігалася у дворі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець».

16 липня 1991 року у Шепетівці урочисто встановили державний прапор України. Замайорів синьо-жовтий прапор біля краєзнавчого музею. А у Камянці-Подільському, цього дня пройшли маніфестації та мітинг. Так уперше святкували в області День незалежності України. Після прийняття Верховною Радою Української PCP Декларації про державний суверенітет України – 16 липня 1990 року, одночасно ухвалили постанову «Про День проголошення незалежності України» - державним святом стало 16 липня. Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності. 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України».

Цього дня у 2014 році в Хмельницькому закінчили перший масштабний стріт-арт проєкт – нову 11-поверхівку на вулиці Інститутській прикрасив малюнок: дівчинка із великим оберемком повітряних куль. Над муралом, площа якого 300 квадратних метрів, кілька днів працювали чотири художники з Одеси – команда М97. Їхні роботи прикрашають і будинки у Кам'янці-Подільському. Одесити також брали участь у розмальовуванні паркану на виїзді із Хмельницького.

Цього дня у 2014 році в Хмельницькому закінчили перший масштабний стріт-арт проєкт – нову 11-поверхівку на вулиці Інститутській прикрасив малюнок: дівчинка із великим оберемком повітряних куль

16 липня 2018 року в Кам’янці-Подільському археологи розкопали древню бруківку. Під час розкопок, науковці знайшли фрагмент древнього мощення, яке, припускають, покладене набагато раніше, ніж бруківка, знайдена у 2016 році на Польському ринку. Тоді, до речі, знайдене мощення вважали найстарішим в Україні.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1782 рік - У Відні пройшла прем'єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Викрадення із сераля» на лібрето Готліба Штефані.
• 1917 рік - У відповідь на телеграму Тимчасового уряду Росії на урочистому засіданні в Педагогічному музеї Голова Ради Народних Міністрів Володимир Кирилович Винниченко виголосив ухвалений Центральною радою ІІ Універсал, що зафіксував домовленості між УЦР та Тимчасовим урядом про визнання права України на автономію, а УЦР та Генеральний секретаріат — органами державної влади в Україні; натомість УЦР змушена була погодитися на те, що остаточно питання про форму автономії буде вирішено Всеросійськими Установчими зборами, та визнати, що Україна не претендує на повну державну незалежність.
• 1918 рік - Гетьман Павло Скоропадський затвердив зразок морського прапора України — а білому полі розміщувався прямий синій хрест із каймою такого ж кольору, у лівому верхньому куті зображувався національний прапор невеликого розміру із видрукованою золотом печаткою св. Володимира посередині. Зараз ВМСУ використовують прапор фактично такого ж дизайну (без тризуба).
• 1919 рік - Державні установи, армія та цивільні біженці Західної області Української Народної Республіки здійснили перехід через ріку Збруч, колишній кордон Австро-Угорської та Російської імперій, та опинилися на Поділлі поруч з Директорією, урядом та армією Української Народної Республіки. Об'єднання стало порятунком для українського національного руху, проте, попри воєнні успіхи літа 1919 року, так і не призвело до утвердження незалежності України.

Цього дня народилися

• 1872 рік - Руаль Амудсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911).
• 1937 рік - Ада Миколаївна Роговцева, українська актриса театру і кіно («Два місяці, три сонця», «Овід», «Приборкання вогню», «Лісова пісня», «Вічний поклик»).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую