ye-logo.v1.2

Синагога у Сатанові та концерт на Острові кохання — 12 серпня в історії

Історія 2996
Сатанівська синагога вважається однією з найдавніших у Східній Європі споруд такого типу (фото початку XX століття)
Сатанівська синагога вважається однією з найдавніших у Східній Європі споруд такого типу (фото початку XX століття). Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Достеменна дата спорудження Сатанівської синагоги-фортеці досі невідома. Частина істориків вважає, що її збудували у 1514 році, іншою кажуть про 1532-й. Ця пам’ятка пережила татарські набіги, штурм турецьких яничарів султана Мехмеда IV, австро-угорський обстріл у роки Першої світової війни, атеїстичний погром радянського режиму 1930-х років і нацистську окупацію. Втім, ще десять років тому вона опинилася на межі зникнення, адже її стіни могли обвалитися.

Тому 12 серпня 2011 року громадськість закликала врятувати Сатанівську синагогу. Під відкритим листом свої підписали поставили місцеві жителі, віряни церков різних конфесій, краєзнавці та поціновувачі історичних пам’яток. Зрештою силами людей синагогу вдалося врятувати від руйнації. Її реконструкція завершилася у 2015 році.

Синагога у Сатанові до реконструкції… Фото: з архіву редакції

Синагога у Сатанові до реконструкції… Фото: з архіву редакції

І після її завершення. Фото: з архіву редакції

І після її завершення. Фото: з архіву редакції

Цей день в історії Хмельниччини

12 серпня 1919 року Симон Петлюра видав наказ про звільнення Шепетівки. У наказі штабу Головного отамана військ УНР йшлося про необхідність звільнити це місто від червоноармійців: «Західна група (2-й Галицький корпус і група Січових стрільців) під командуванням полковника Вольфа має зайняти Шепетівку зі заслонами на північ і північний захід».

Водночас у Кам’янці-Подільському було оголошено декларацію про намір уряду УНР створити органи місцевого управління на основі всенародного, безпосереднього, таємного, рівного й пропорційного виборчого права, а також провести вибори до парламенту з правом установчих зборів.

А торік 12 серпня у Міжнародний день молоді у Хмельницькому вперше від початку карантину відбувся масштабний фестиваль. На території Молодіжного парку впродовж дня на «My Festу» почергово діяло близько десяти тематичних локацій. Щоб завадити скупченню людей, від головної сцени у звичному її розумінні довелося відмовитися. Натомість концерт вперше у місті відбулися посеред Південного Бугу на Острові кохання. Доповнили музичні виступи світлове шоу в сутінках. 

До речі, порушення карантину на фестивалі все ж не вдалося уникнути. Під час проведення пінної вечірки правоохоронці зафіксували факт порушення вимог урядової постанови. Відтак вони склали адмінпротокол на начальника міського управління молоді та спорту Сергія Ремеза. Однак Хмельницький міськрайонний суд звільнив його від відповідальності: поліція не надала достатніх доказів, які б вказували, що саме Сергій Степанович відповідальний за організацію пінної вечірки.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1851 рік — Американський винахідник і промисловець Ісаак Мерріт Зінгер отримав патент на швейну машинку з ножним приводом.

1952 рік — У Москві за вироком Військової колегії Верховного суду СРСР розстріляно 13 людей. Усіх визнали винними за сфабрикованою справою про антирадянську діяльність Єврейського антифашистського комітету (ЄАК). Серед розстріляних було кілька відомих поетів, через що ця подія отримала назву «Ніч страчених поетів». Загалом у справі ЄАК радянський режим репресував 125 людей. З-поміж них 23-х стратили, а ще шестеро померли під час слідства. Згодом усі засуджені були реабілітовані.

2010 рік — У Луганську зафіксовано найвищу в історії України температуру повітря. У затінку вона сягала +42 градусів.

В цей день народилися

1541 рік — Іпатій Потій, митрополит та український письменник-полеміст. Був одним з ініціаторів укладення Берестейської унії 1596 року, на ґрунті якої виникла нинішня греко-католицька церква.

1831 рік — Олена Блаватська, окультна письменниця українського походження, засновниця Теософічного товариства.

1887 рік — Ервін Шредінгер, австрійський фізик, один з творців квантової механіки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую