ye-logo.v1.2

Створення Кам'янець-Подільської області, відкриття «Віри. Надії. Любові» - 22 вересня в історії

Історія 679
Період, коли день стає коротшим за ніч, триває від дня осіннього до дня весняного рівнодення
Період, коли день стає коротшим за ніч, триває від дня осіннього до дня весняного рівнодення. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

22-го вересня відзначають День осіннього рівнодення, або ж астрономічний початок осені. У цей день вересня Сонце сходить точно в точці сходу і заходить точно в точці заходу Землі. Ми маємо можливість спостерігати, що воно знаходиться під і над горизонтом однаковий час, тобто день дорівнює ночі.

Також 22 вересня відзначають День без автомобілів. Традиція проводити День без автомобілів почалася в Англії в 1997 році, а ще через рік пройшла у Франції. Тоді цей день відзначили всього близько двох десятків міст. Зате вже до 2001 року до руху офіційно приєдналися більше тисячі міст у 35 країнах світу. В даний час за приблизними оцінками, у цій акції кожен рік беруть участь більше 100 мільйонів чоловік в 1,5 тисячі міст світу.

Великі міста багатьох країн у цей день обмежують використання автомобілів для поїздок по місту на користь трамвая, тролейбуса, метро, а також велосипедів і пішої ходьби.

Цей день в історії Хмельниччини

22 вересня 1937 року створена Кам'янець-Подільська область із центром у Кам'янець-Подільському. При цьому ліквідовано прикордонні округи, утворено 36 районів, три міста (Кам'янець-Подільський, Проскурів, Шепетівка) отримали статус міст обласного підпорядкування. Утворення нової області збіглося з репресіями радянської тоталітарної системи. За вересень-грудень в області за сфабрикованими НКВС справами заарештовано як «ворогів народу» понад 2 тисячі безневинних подолян. Репресивні акції проти населення Хмельниччини мали певну особливість в порівнянні з іншими регіонами країни. Вони, як правило, проводились під гаслами «чистки прикордонної смуги», оскільки у той час область була прикордонною. Всього за роки «сталінських репресій» лише в Проскурові було розстріляно понад 12 тисяч проскурівчан та мешканців Проскурівського округу. За рішенням міської ради було закрито собор Різдва Богородиці.

У роки нацистської окупації територію області ввели до складу райхскомісаріату Україна, його Генеральної округи Волинь-Поділля, яка виникла на базі кількох довоєнних українських областей і частини Білорусі.

1941 року центр області перенести з Кам’янця-Подільского до Проскурова, який був більш населеним, зберігши за областю первісну назву — Кам’янець-Подільська. А вже в січні 1954 року область перейменували, назвавши Хмельницькою, а місто Проскурів змінило назву на Хмельницький.

Встановлювали пам'ятник впродовж двох місяців. Фото: з архіву

22 вересня 2011 року в Хмельницькому відкрили монумент «Віри. Надії. Любові», авторам якої є скульптори Микола та Богдан Мазури. Відкриттю ж споруди передувала святкова кавалькада, в якій взяли участь представники усіх районів області та міст обласного підпорядкування. Заходи відбулися з нагоди 74 річниці створення області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

 • 1862 - президент США Авраам Лінкольн оголосив про звільнення негрів-рабів.
 • 1993 –у відставку відправлено український уряд на чолі з прем'єр-міністром Леонідом Кучмою.
 • 1996 – австралієць Боб Дент став першою у світі особою, хто добровільно позбавив себе життя на підставі єдиного закону про евтаназію.
 • 2000 – статок засновника і керівника «Майкрософт» Білла Гейтса зменшився на 22 мільярди доларів через падіння вартості акцій. Однак він все рівно залишався найбагатшим у світі протягом наступних восьми років.

Цього дня народилися

 • 1791 - народився Майкл Фарадей, англійський фізик і хімік, експериментатор.
  Він відкрив явище електромагнітної індукції, був творцем генератора; ужив термін «магнітне поле». На його честь названа одиниця електричної ємності - фарад.
 • 1835 - народився Олександр Потебня, український і російський мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч.
 • 1976 - народився Роналдо, бразильський футболіст, дворазовий чемпіон світу (1994, 2002); кращий гравець світу (1996, 1997, 2002), рекордсмен за кількістю голів, забитих у фінальній стадії чемпіонатів світу.
   

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую