ye-logo.v1.2

Хмельницькому – 590: історія міста у трьох важливих фактах

Історія 14437

Історичні відомості про важливі моменти в історії міста, які вплинули на його розвиток.

Хмельницький святкує 590 років. Найдавніша згадка про місто датується 1431 роком. Вона стосується поселення Ploskirоwcze – Плоскирівці, яке нині й має назву Хмельницький. Сайт «Є» зібрав історичні відомості про важливі моменти в історії міста, які вплинули на його розвиток.

Як за ці роки з маленького села, яких на Поділлі було багато, Плоскирівці перетворилися на обласний центр з населенням понад чверть мільйона? Які важливі моменти в його історії цьому сприяли та вплинули на його розвиток - розповів сайту «Є» хмельницький історик та краєзнавець Сергій Єсюнін.

Факт 1. Надання Магдебурзького права

«Перша згадка про Плоскирівці датується 1431-м роком, - розповідає Сергій Єсюнін. – У XVстолітті це було невеличке село. Але вже з середини ХVI-го століття починаються зміни, які вплинули на його подальший розвиток. Саме тоді, в 1547 році, власником Плоскирова стає Мацей Влодек, який на той час був кам’янецьким каштеляном. Він розумів, що цей населений пункт має важливе стратегічне значення, оскільки розташований біля переправи через Буг - однієї з головних переправ на шляху з Поділля на Волинь. І цю переправу потрібно було контролювати. Тут він будує дерев’яний замок, а згодом домагається надання поселенню Магдебурзького права».

Так у 1566 році Магдебурзьке право фактично закріпило систему міського самоврядування, яким дозволялася торгівля, ремесла та інші міські преференції. Це, безумовно, перетворило Плоскирів з села на містечко.

Продовжив розбудовувати Плоскирів і син Мацея Влодека – Станіслав Влодек, який успадкував його від батька. Він наприкінці XVI-го століття будує міські укріплення, запросивши відомого італійського архітектора Бернардо Морандо.

Плоскирів на давніх картах. Надання у 1566 році Магдебурзького права фактично закріпило систему міського самоврядування. Фото: надане Сергієм Єсюніним

«Окрім того в 1578 році бере в польського короля Стефана Баторія грамоту на проведення трьох щорічних ярмарків, - розповідає Сергій Єсюнін. - А це досить суттєва преференція, адже ярмарки в ті часи для економічного розвитку невеличких міст були значимим фактом».

Також саме тоді утворюється Плоскирівське староство і місто стає адміністративним центром, згрупувавшись з навколишніми селами в певну адміністративну одиницю.

Факт 2. Поява залізниці

Наступний важливий момент, уже для Проскурова, настав в ХІХ столітті, вважає Сергій Єсюнін.

«Це 1870 рік, коли через Проскурів проклали залізницю, - зазначає історик. - Причому, дуже важливо, що ця залізниця була магістральною. Вона з’єднувала з Київом та вела на захід до країн Європи, а також - з Одесою, де вже на той час був найбільший порт на Чорному морі. І саме поява цієї залізниці суттєво вплинула на розвиток економіки, торгівлі та промисловості Проскурова».

Поява залізниці суттєво вплинула на розвиток економіки, торгівлі та промисловості Проскурова. Фото: надане Сергієм Єсюніним

Саме після прокладання залізниці та появи залізничної станції в Проскурові в місті будують перші великі підприємства: цукровий завод, чавуноливарний та інші. Проскурів стає важливим торговим центром гуртової торгівлі. Адже те збіжжя, яке з Російської імперії везли залізницею до Європи, відправляли саме через Проскурів, де були зведені великі склади та працювали біржі.

Після появи залізничної станції в Проскурові в місті будують перші великі підприємства, зокрема цукровий завод. Фото: надане Сергієм Єсюніним

Місто, в порівнянні з іншими містами краю, з цього часу почало стрімко розбудовуватися, а кількість населення –зростати.

Вулиця Олександрівська в Проскурові (нині Проскурівська), 1910 рік. Фото: надане Сергієм Єсюніним

«Як приклад, можна привести Кам’янець-Подільський, - каже Сергій Єсюнін. – Хоч і губернський центр, втрачав саме від того, що не мав таких важливих транспортних комунікацій. Поступово до початку ХХ століття Проскурів догнав його за кількістю населення».

Факт 3. Статус обласного центру

Третій важливий момент для розвитку міста стався вже в ХХ столітті – 15 березня 1941 рік Проскурів став обласним центром.

Будинок рад був зведений після того, як місто стало обласним центром. Фото: надане Сергієм Єсюніним

«Треба розуміти, що в Радянському Союзі ті міста, які були адміністративними центрами, отримували більшість преференцій – у розбудові, фінансуванні, відкритті різноманітних закладів чи установ, - пояснює Сергій Єсюнін  - Звісно, одразу всі задуми в Проскурові реалізувати не вдалося: на заваді стала Друга Світова війна. Але вже на початку 1950-х Проскурів почав стрімко змінюватися: затверджувалися генеральні плани, зводилися нові будинки, центральні площа, будинок рад, філармонія, театри, школи».

За словами Сергія Єсюніна, як обласний центр - Проскурів мав ще одну преференцію: найбільші підприємства, які згідно з держпланом будувалися в республіці Хмельницький «забирав» собі.

«Катіон, радіозавод, завод трансформаторних підстанцій… - пояснює історик. - Все це перетворювало Хмельницький на промисловий центр».

Приміщення обласної філармонії. Фото: надане Сергієм Єсюніним

«Плюс» до того - місто приєднало до себе навколишні села: Лезневе, Книжківці, Ружичну, Гречани, збільшивши його площу. Статистика свідчить, що в 1950 році населення було 52 тисячі, а в 90-му році – вже 250.

«Тобто, за якихось 40 років населення зросло в 5 разів, - каже історик. - Це був той стрімкий ривок, який перетворив Проскурів, перейменований у 1954 році в Хмельницький, у велике місто».

Читайте також: «Сертифікат якості»: Хмельницькому вручили Приз Європи

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую