ye-logo.v1.2

Історія слідчого ізолятора в Хмельницькому та визнання Голодомору - 23 жовтня в історії

Історія 1892
Так будинок хмельницького СІЗО виглядав у радянський період
Так будинок хмельницького СІЗО виглядав у радянський період. Фото: i-rc.org.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 2019 році 23 жовтня сайт «Є» розповідав про історію однієї з найстаріших будівель Хмельницького. Будівля слідчого ізолятора з високим парканом і колючим дротом у центрі Хмельницького вже давно не дивує містян. Побудована у 1830 році як арештантський замок, вона, попри зміну режимів, ідеологій, влади та розвиток суспільства і технологій, завжди виконувала лише одну функцію – утримання засуджених.

У середньовіччі всіх ув’язнених утримували в замках чи фортецях. Якщо таких у місті не було, то при ратуші у підвалах зазвичай була мурована камера для в’язнів. Так, у часи пізнього середньовіччя було і в Плоскирові. Лише у XVIII столітті на вулиці Кам'янецька (тоді вона мала назву Кам'янецька поштова дорога) побудували арештантський будинок. Він був невеличкий, одноповерховий. Мав одну камеру, де засуджені чоловіки, жінки та неповнолітні утримувалися разом. Коли місто стало повітовим центром, до арештантського будиноку почали звозити в’язнів з усього повіту і він став замалим. Тоді постало питання про будівництво нової споруди для утримання засуджених.

Детальніше можна почитати в матеріалі «Два століття з мурами і гратами: історія найстарішої будівлі Хмельницького». Або ж подивитися у відео.

Цей день в історії Хмельниччини

23 жовтня 1959 року у Кам’янці-Подільському в Старому місті розпочав роботу перший районний універмаг. Під нього перебудували два будинки, що збереглися після війни. Згодом торговому закладу надали ім’я «Смотрич». До середини 90-х років приміщення декілька разів змінювало власника. Сьогодні приміщення не використовується. До речі, 2001 року був план відкрити тут філію Національного музею.

У 2012 році 23 жовтня обласний музично-драматичний театр імені Михайла Старицького отримав статус академічного. Високе звання театру присвоїли за високі творчі досягнення та мистецький рівень. Окрім цього, театр є один з найстаріших в Україні, його літопис розпочався у 1931 році.

У 2012 році 23 жовтня обласний музично-драматичний театр імені Михайла Старицького отримав статус академічного. Фото: wikipedia.org

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1944 - У філіппінській затоці Лейте почалась найбільша морська битва в історії людства — три хвилі японської авіації по 50-60 літаків у кожній, включаючи і екіпажі камікадзе, почали атаку на американський флот, відбивши які, США та їх союзники завдали флоту Японії нищівної поразки і зуміли захопити плацдарм на Філіппінах та відрізати Японію від нафтових родовищ в Індонезії.
• 1952 - Нобелівська премія в галузі медицини присуджена вихідцю з України американському мікробіологу Селмарту Ваксмау за відкриття ефективних методів лікування туберкульозу.
• 1956 - В Угорщині спалахнуло повстання проти комуністичного режиму. Учасники масових демонстрацій, котрі почались із виступів студентів у Будапешті, вимагали проведення в країні демократичних перетворень, виводу радянських військ, зміщення сталіністів з державних постів. До 11 листопада повстання було придушене радянськими військами.
• 2008 - Європарламент визнав Голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу.

В цей день народилися

• 1906 - Гертруда Едерле, американська плавчиня, Олімпійська чемпіонка (1924), перша жінка, що перепливла Ла-Манш (1926).
• 1989 - Андрій Миколайович Ярмоленко, український футболіст («Десна» (Чернігів), «Динамо» (Київ), «Боруссія» (Дортмунд), «Вест Гем Юнайтед» (Лондон).
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую