ye-logo.v1.2

Перший метрополітен, касовий апарат і золоті коронки для зубів — 4 листопада в історії

Історія 3038
Світський бал, малюнок ХІХ століття
Світський бал, малюнок ХІХ століття. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У XVII столітті щороку на початку листопада в шляхетських маєтках розпочинався бальний сезон. Перші вечори відбувались у дворянських клубах, а взимку та навесні маскаради й бали не встигали змінювати один одного. Зокрема, на Поділлі в «сезон» відбувалося понад двісті різних балів. Великі бали влаштовували: у Маліївцях — Орловські, у Чорному Острові — Пшездецькі, в Антонінах — Потоцькі. Більше про тодішні бальні сезони сайт «Є» писав цього дня десять років тому.

Щоб потрапити на так званий «Губернаторський бал», потрібно було обов’язково належати до знаті. Серед усіх балів Поділля «Губернаторський» був не лише найбільшим, але й проводили його за дуже суворими правилами етикету. Для багатьох брати участь у цьому балу з дуже обмеженою кількістю запрошених було певною винагородою.

Зазвичай туди запрошували до сотні гостей різних станів і професій, серед яких були вищі губернські чиновники, офіцери різних видів військ, дворяни. Запрошення на «Губернаторський бал» надавав Бальний комітет, який очолювала дружина чинного очільника губернії. Наприклад, на початку ХХ століття надзвичайну активність в організації балів виявляла княжна Софія Миколаївна, яка була дружиною подільського губернатора 1901-1911 років Олександра Ейлера. Саме при ній великосвітські бали у Кам'янці-Подільському стали проводитись досить часто та на високому рівні.

Софія Миколаївна зуміла залучити до організації балів не лише відомих жінок з вищого суспільства, а й чиновників, промисловців, дворян. Їх присвячували, як правило, знаменним датам, або надавали статус благодійних. Найчастіше бали збирали кошти для дитячих притулків, якими опікувалась дружина губернатора.

Інколи бали називали «ярмарками наречених». Молоді дівчата у вишуканих бальних сукнях з маленькими букетами квітів входили у залу під руку з кавалерами в чорних фраках чи парадних військових мундирах. В цей момент у напруженій тиші залу можна почути лише схлипування батьків, які хвилюються за своїх дітей. Емоції зрозумілі, тому що для багатьох з молодиків цей танок може стати доленосним – саме на балах багато хто знаходив свою «другу половинку».

Цей день в історії Хмельниччини

4 листопада 1871 року було відкрито залізничне сполучення між Волочиськом і Підволочиськом.
Фото початку XX століття: volochysk-museum.com.ua

У 1870 році через Волочиськ, який перебував на кордоні Російської імперії з Австро-Угорською імперією, була прокладена залізниця. Вона з’єднала Київ зі Львовом. Навесні наступного року в містечку відкрили залізничну станцію. І вже 4 листопада 1871 року відкрито залізничне сполучення між Волочиськом та Підволочиськом. Це позитивно вплинуло на економічний розвиток містечка, через яке переправлялися різноманітні товари.

4 листопада 2018 року в Хмельницькому пройшла акція «Її вбили», пов’язана зі смертю херсонської активістки Катерини Гандзюк. На неї 31 липня 2018 року у Херсоні біля під’їзду чоловік вилив кислоту. Громадська активістка потрапила до реанімаційного відділення з сильними опіками, а через три місяці, 4 листопада, померла у лікарні. Напад на Катерину Гандзюк та неможливість знайти замовників спричинили всеукраїнську акцію «Хто замовив Катю Гандзюк?». Втім, на цьому історія не завершилася.

У 2019 році цього дня паралельно з іншими містами хмельницькій громадські активісти провели акцію «Рік без Каті». Вони вимагали покарати винних у її вбивстві.

Хмельницькі громадські активісти долучилися до всеукраїнської акції з вимогою покарати винних у вбивстві Катерини Гандзюк. Фото: з архіву редакції

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1861 – перший залізничний рейс на території сучасної України: до Львова з Відня прибув перший поїзд;
  • 1873 - у Сан-Франциско дантист запатентував золоті коронки для зубів;
  • 1879 – в американському штаті Огайо запатентували перший касовий аппарат. Це з робив підприємець, щоб покінчити з крадіжками барменів у своєму барі;
  • 1890 – у Лондоні відкрили першу в світі підземну електричну дорогу – метрополітен;
  • 1922 – знахідка гробниці фараона Тутанхамона в Єгипті. Її розкопки тривали два роки.

В цей день народилися

  • 1967 – народилася Олена Садовнича: українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор зі стрільби з лука у 200 році;
  • 1969 – народився Меттью Девід МакКонехі: американський актор (відомий за фільмами «Інтерстеллар», «Вовк з Волл-стріт», «Сахара», «Як позбутися хлопця за 10 днів», «Любов та інші неприємності»), режисер; лауреат премії «Оскар».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую