ye-logo.v1.2

День Гідності та Свободи й перший політ на повітряній кулі — 21 листопада в історії

Історія 2426
Перший тиждень Євромайдану в Києві
Перший тиждень Євромайдану в Києві. Фото: uk.wikipedia.org / Evgeny Feldman

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

21 листопада Хмельниччина разом з усією країною відзначає День Гідності та Свободи. Це свято присвячене двом революціям: Помаранчевій та Революції Гідності.

Фактично це свято є наступником Дня Свободи, який відзначався 22 листопада впродовж 2005-20011 років на честь Помаранчевої революції. Однак після приходу до влади Віктор Янукович скасував його. Натомість наступний президент Петро Порошенко видав указ, яким визначив 21 листопада Днем Гідності та Свободи.

Наприклад, саме цього дня вісім років тому українці провели перші акції протесту. Вони стали відповіддю громадськості на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Спершу ці акції протесту були названі Євромайданом і лише пізніше переросли на повноцінну Революцію Гідності. А хмельницький Євромайдан вперше зібрався 22 листопада. Тоді на головній площі міста було понад пів сотні людей.

Цей день в історії Хмельниччини

21 листопада 1671 року німецький дипломат і мандрівник Ульріх фон Вердум, повертаючись зі Запоріжжя, відвідав Проскурів. Також дорогою проїхав до села Масівці. Воно тоді було оточене частоколом з малим укріпленням, валами й ровом. Взимку 1670 року село штурмували шість тисяч татар, але не здобули. На півдорозі з Масівець до Проскурова мандрівник заїхав у село Копистин. На той час воно було у власності Миколи Героніма Сенявського й кількість хат у ньому не перевищувала чотирьохсот.

21 листопада 1920 року Армія Української Народної Республіки отримала від польської сторони дозвіл на перетин кордону. Того ж дня на західний берег ріки Збруч перейшло близько 12 тисяч воїнів, а також військове і політичне керівництво УНР. Вони потрапили на територію Східної Галичини, яка на той час перебувала під контролем Польщі. З ними відступив і Симон Петлюра, який більше ніколи не повертався в Україну.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1783 рік — У небо над Парижем піднялась перша пілотована людиною повітряна куля. Того дня фізик Жан Франсуа де Розьє та маркіз Франсуа пролетіли над містом, сидячи на кулі братів Монгольф'єр. За 25 хвилин вони подолали відстань у приблизно дев’ять кілометрів. Максимальна досягнута висота — 91 метр.

1916 рік — Зіткнувшись біля грецького острова Кеа в Егейському морі з німецькою міною, затонув найбільший пасажирський лайнер світу «Британік». У роки Першої світової війни його також використовували як госпітальне судно. Завдяки правильно організованій евакуації вдалось врятувати 1 тисячу 36 пасажирів і членів екіпажу з 1 тисячі 66, які перебували на борту корабля.

2004 рік — в Україні проходив другий тур президентських виборів. О 20:40 у Києві на майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата у президенти Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів волевиявлення. Фактично розпочалася Помаранчева революція, яка стала відповіддю громадян на фальсифікацію результатів голосування на користь Віктора Януковича.

В цей день народилися

1694 рік — Вольтер, французький письменник і філософ-деїст.

1896 рік — Михайло Вериківський, український композитор.

1898 рік — Рене Магрітт, бельгійський художник, представник сюрреалізму.

1965 рік — Бйорк, ісландська співачка, композиторка, авторка пісень та актриса.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую