ye-logo.v1.2

21 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2000
21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України
21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Фото: istpravda.com.ua

Возз'єднання Закарпаття з Україною, масовий "живий" ланцюг.

Сьогодні Міжнародний день обіймів. За традицією цього дня можна дружньо обіймати навіть незнайомих людей. Свято виникло 21 січня 1986 року в Каро (Мічиган), США. Свято з'явилося в 70-х роках XX століття, сформувавшись в студентському середовищі західноєвропейської молоді, але точні обставини його появи невідомі. За своєрідним «повір'ям», під час дружніх обіймів люди обмінюються душевним теплом. Існують і «наукові» обґрунтування корисності обіймів: доброзичливі дотики підвищують імунітет, стимулюють центральну нервову систему, підвищують у крові рівень гемоглобіну, а також іншого гормону окситоцину, що викликає доброзичливе ставлення до інших людей.

А 21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Близько трьох мільйонів людей в цей день взялися за руки, з’єднавши Львів і Київ у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Цей живий ланцюг був одним з наймасштабніших у світовій історії та став ще одним кроком до здобуття незалежності Україною.

Акцію «живий ланцюг» Львів - Київ було організовано Народним Рухом України. Починався він в Івано-Франківську, йшов через Стрий, Львів, Рівне, Житомир до Києва. Початок ланцюга в Івано-Франківську зумовлений тією обставиною, що саме Івано-Франківськ (тодішній Станіслав) у 1919 році був столицею ЗУНР. У ланцюзі взяло участь за офіційними даними (КПСС) близько 450 тисяч чоловік (за неофіційними - від 1 до 5 мільйонів). Серед тисячі українців у «живому ланцюзі» були і жителі Хмельниччини.

Яке сьогодні церковне свято

Сьогодні християни вшановують пам'ять преподобного Григорія, чудотворця Печерського. Він був ченцем Києво-Печерського монастиря, преподобномучеником.

Що не можна робити у цей день

  • якщо цього дня заметіль, то в дорогу вирушати не можна. Хуртовину 21 січня вважали особливо небезпечною;
  • до обіду не можна працювати, роботу в цей час вважали гріхом;
  • не можна підслуховувати чужі розмови.

День ангела

Григорій, Євген, Василина, Домна, Юліан, Сидір, Антон, Омелян, Ярослава.

Прикмети дня

  • яка погода 21 січня – такий буде серпень. Снігопад – в серпні дощитиме, сонячна погода – буде спекотно;
  • якщо небо зоряне, а місяць ясний, то варто чекати морозну у найближчі дні;
  • якщо собака спить надворі, скрутившись у клубок, то скоро настануть холоди;
  • вікна в будинку запотіли – варто чекати відлиги.

Події, що сталися 21 січня в Україні та світі

  • 1793 рік - Велика французька революція: за постановою суду страчений король Людовік XVI, звинувачений у змові проти свободи нації і проти загальної безпеки держави.
  • 1919 рік - у Хусті відбулися Закарпатські всенародні збори, які ухвалили рішення щодо возз'єднання Закарпаття з Україною.
  • 1934 рік - XII з'їзд КП(б)У ухвалив рішення про перенесення столиці України з Харкова до Києва.
  • 1978 рік - із нагоди 60-річчя проголошення Центральною Радою незалежності України Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації. Мертве тіло знайшли на Чернечій горі вранці поміж розкиданих листівок на підтримку незалежності.
  • 2015 рік - В ході Російсько-української війни завершились бої за Донецький аеропорт, оборона якого тривала 242 дні.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

Фото: зі сторінки Максима Білоуса у фейсбуці

У 2020 році сайт «Є» писав про те, що шепетівчанин увійшов до української антарктичної експедиції. Максим Білоус став одним з 12-ти учасників, які наразі проводять рік в Антарктиді, на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

Для Максима Білоуса ця експедиція стала першою. Аби потрапити на станцію «Академік Вернадський», він пройшов відбір з майже дев'яноста претендентів. Тут він виконує системного механіка. А ще донедавна був приватним підприємцем і мав в Шепетівці майстерню побутової техніки.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – в матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 21 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую