ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухате радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

22 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 922
Під час проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року
Під час проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року. Фото: memory.gov.ua

День Соборності України, перші загиблі під час Революції Гідності.

Сьогодні 22 січня - День Соборності України, свято яке відзначають щороку в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

У результаті ухвалення III-го Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 року була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 року у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

1 грудня 1918 року у Фастові був підписаний «Передвступний договір» про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу.

Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України. Цей день було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.

Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку.

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.

Яке сьогодні церковне свято

Православні християни цього дня вшановують пам'ять Пилипа і Євстратія. У давнину цей день називали Філіповим.

Що не можна робити у цей день

  • не можна пришивати гудзики , бо не скоро зможете позбутися старих проблем;
  • не можна лаятися та сваритися.

День ангела

Петро, Пилип, Антоніна, Пахом, Захар, Пантелій, Євстрат

Прикмети дня

  • ясна погода – значить рік буде щасливий і врожайний;
  • на деревах вижно багато ворон – мороз зміцніє;
  • птахи сидять на снігу – очікуйте потепління.

Події, що сталися 22 січня в Україні та світі

  • 1918 рік - У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
  • 1919 рік - На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну.
  • 1970 рік - Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
  • 2010 рік - Президент країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

Фото: з архіву редакції

Торік цього дня сайт Є писав, як у селі на Хмельниччині утеплюють хати... очеретом. Давній метод утеплення не забули і досі у деяких селах Меджибізької громади. Приміром, збереглися такі хатини в Митківцях та Ярославці. Деякі з них вже без мешканців, забуті, під похиленими стріхами, але ще досі дбайливо обставлені колись очеретом. Утім, є й жилі, уже з газом, але все ще під тією ж очеретяною «шубою». Газ газом, а стіни від промерзання, кажуть у селі, ніщо так не береже як очерет.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – в матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 22 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую