ye-logo.v1.2

Проскурів неофіційний: нову книгу спогадів про місто презентували у Хмельницькому

Історія 3155
«Це дуже щирі спогади - не зважаючи на те, чи залишив їх державний діяч, чи військовий, чи простий проскурівчанин», - каже Володимир Захар
«Це дуже щирі спогади - не зважаючи на те, чи залишив їх державний діяч, чи військовий, чи простий проскурівчанин», - каже Володимир Захар'єв про видання «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний». Фото: автора

Це вже другий том видання краєзнавчого спрямування «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний».

У Хмельницькому презентували другий том науково-пізнавального видання краєзнавчого спрямування «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний». У ньому зібрані мемуарні записи та спогади учасників і свідків подій часів, коли Хмельницький ще був Проскуровом. Це хрестоматійне видання з історії міста є продовженням серії спогадів про місто та матиме доповнення і в наступних томах.

Упорядники книги - лауреат міської краєзнавчої премії імені Михайла Орловського археолог та краєзнавець Володимир Захар’єв (із Ватралів) і хмельничанин Віталій Свінц. Саме вони вже декілька років поспіль втілюють в життя ідею зібрати найпромовистіші спогади про місто, щоб дати змогу усім, хто цікавиться історією, відчути дух тогочасного міста.

Аби зібрати такий величезний обсяг інформації, упорядники також залучили до пошуків матеріалу краєзнавців Миколу Новіцького та Леоніда Западенка.

Перший том видання«Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний», презентували торік наприкінці вересня. У ньому зібрали спогади з найдавніших часів – від дорожніх записів, історичних описів, спогадів в художніх творах і навіть у листах. У другому томі – спогади часів переважно першої половини ХХ століття.

«У першому томі ми зібрали чимало спогадів з досить відомих праць, - каже Володимир Захар’єв. - У цьому ж томі нам вдалося знайти цінні спогади про Проскурів людей, імена яких відомі навіть не усім історикам та краєзнавцям. Але вони дуже промовисто описують дух того часу. Це дуже щирі спогади - не зважаючи на те, чи залишив їх державний діяч, чи військовий, чи простий проскурівчанин. Це надзвичайно широка палітра думок, які красномовно дають уявлення про тодішню епоху».

У новому томі «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний» зібрані спогади 25-ти авторів. Зокрема, тут подано мемуари борців за Незалежність України часів УНР, також офіцерів Першої світової війни, очевидців окупації радянської армії, полонених проскурівського табору «Stalag 355», борців з радянським режимом, остарбайтерів, фрагменти з творів письменників того часу.

У новому томі «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний» зібрані спогади 25-ти авторів

Окрім мемуарних записів та спогадів учасників і свідків подій тих часів, видання ілюстроване історичними фотографіями, планами та картами.

Віталій Свінц, один з упорядників книги, каже, що мемуаристика – це прямі і відверті речі, тож в книзі намагалися подати усе без ретуші - і проукраїнський дух, і опонентів.

«Надзвичайно цікаво виявляти у спогадах, як народжувалася національна думка під час спротиву, - зазначає Віталій Свінц. - В цьому плані особливо цінні спогади часів УНР. Є багато таких, які описують побут, важкість існування. Загалом, у книзі – палітра спогадів від Першої світової війни, а це дуже важкий час для Проскурова, періоду самоусвідомлення українців – часів УНР, до періоду часів окупації у Другу світову війну. А оскільки Проскурів у різні часи був перехрестям подій та думок, то є ще досить широка платформа і для подальшого вивчення мемуарів. Відтак, третій том спогадів про місто вже майже напрацьований».

Наразі частину накладу «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний» вже передали в бібліотеки міста. У майбутньому автори планують створити інтернет-сторінку краєзнавчого видання, щоб такі дослідження були доступні і для широкого загалу.

Окрім мемуарних записів та спогадів учасників і свідків подій тих часів, видання ілюстроване історичними фотографіями, планами та картами.

Заступник міського голови Хмельницького Михайло Кривак під час презентації видання зазначив, що у хмельницьких школах з часом планують викладати курс хмельницькознавства, тож таке видання, як і попередні праці авторів про історію міста, будуть використані під час навчання.

«Ми хочемо, щоб патріотами ставали з самого раннього віку. І будемо вчити дітей любові до свого краю, України зі шкільної парти. Тож такі праці – дуже важливі у дослідженні Хмельницького та напрямку вивчення історії нашого міста», - зазначив він.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую