ye-logo.v1.2

На Хмельниччині оцифровують архівні документи про єврейську громаду та Голокост

Історія 1679
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» розширив проєкт з оцифрування архівів та розпочав співпрацю з Державним архівом Хмельницької області
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» розширив проєкт з оцифрування архівів та розпочав співпрацю з Державним архівом Хмельницької області. Фото: Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

Державний архів Хмельницької області розпочав проєкт спільно з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр».

Сьогодні, 27 січня, Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Традиція вшановувати цього дня мільйони людей, знищених нацистським режимом, була покладена у листопаді 2005 року. Тоді Генеральна Асамблея ООН прийняла відповідну резолюцію.

Дата «27 січня» була обрана невипадково, адже цього дня у 1945 році визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі.

За інформацією Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», у той час на території України було вбито орієнтовно 1 мільйон 580 тисяч євреїв. З них, за різними підрахунками, від 115 до 153 тисячі — на території нинішньої Хмельниччини.

З січня 2024 року Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» розширив проєкт з оцифрування архівів та розпочав співпрацю з Державним архівом Хмельницької області.

За інформацією центру, в обласному архіві містяться сотні тисяч матеріалів які безпосередньо описують склад населення регіону, дозволяють встановити родинні зв'язки нащадків та роз'яснити історичні події, зокрема щодо трагедії Голокосту та жертв, яких зазнав регіон у XX столітті.

В осбасному архіві містяться тисячі матеріалів, які  дозволяють встановити родинні зв'язки нащадків та роз'яснити історичні події, зокрема щодо трагедії Голокосту та жертв, яких зазнав регіон у XX столітті. Фото: Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

Так, за словами директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс, за неповні 4 роки окупації гітлерівські загарбники стратили 115-153 тисячі місцевих євреїв. Фактично в кожному містечку області існувало своє гетто, і лише Проскурівське (тепер Хмельницький), яке діяло 1941-1942 роках, проклало дорогу до смерті більш як трьом тисячам євреїв області. 

Документи про жертв Голокосту оцифрують. Фото: Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

«Оцифрування фондів дозволить спростити шлях до отримання важливих документів не тільки для користувачів, яким необхідно підтвердити той чи інший факт (наприклад єврейське походження), а й для дослідників, вчених, журналістів та соціологів. І найголовніше - надійно зберегти документи у сучасному цифровому форматі на сайті нашого онлайн-архіву: https://babynyar.org/ua/archive» - каже Ганна Фурман, заступниця директора Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Додамо, що 14 грудня 1941 року в Проскурові було утворено єврейське гетто. 

 

14 грудня 1941 року в Проскурові було утворено єврейське гетто. Фото: tashdkr.blogspot.com

27 січня 2021 року в Хмельницькому на вулиці Вайсера, 15 відкрили пам'ятний знак жертвам Голокосту. В роки окупації в цій частині міста було розташоване єврейське гетто – житлова зона, куди у роки Другої світової війни насильно переміщували євреїв з метою ізоляції їх від неєврейського населення. Туди звозили не лише місцевих мешканців, а й євреїв з навколишніх сіл та містечок. Люди проживали у тюремних умовах за колючим дротом, під прицілом автоматів.

Під гетто у Проскурові були виділені єврейські квартали від Південного Бугу по вулиці Кам'янецькій до вулиці Подільської, по ній до вулиці Проскурівського Підпілля і знов до Південного Бугу. Одночасно в цьому гетто перебувало три тисячі євреїв.

27 січня 2021 року в Хмельницькому на вулиці Вайсера, 15 відкрили пам'ятний знак жертвам Голокосту. Фото: з архіву редакції

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую