ye-logo.v1.2

Мандрівники радять. До Дня Незалежності: ТОП-15 найоригінальніших українських ратуш

Туризм 8546
Фото: Андрія Бондаренка та автора

В нашій країні збереглося декілька десятків ратуш, які перебувають у різних станах збереження: від руїн до величних споруд.

 Досвідчений мандрівник Андрій Бондаренко підготував рейтинг найцікавіших будівель, де розташовувалися (а в деяких випадках і досі розташовуються) органи місцевого самоврядування.

«З усіх архітектурних творінь людства я найбільше полюбляю саме ратуші: за їх стрункість, витонченість, а головне – неповторність. Замки, палаци, храми можуть бути схожі одні на одних, можуть будуватися за типовими проектами. З ратушами – не так. Вони ніколи не повторюються. Саме у їх створенні талант архітектора проявляється у повній мірі», - пояснює свою любов до ратуш мандрівник.

За його словами, сьогодні в межах України збереглося декілька десятків ратуш, які перебувають у різних станах збереження: від руїн до величних споруд, які й досі є символами влади міських громад. Для читачів ye.ua Андрій Бондаренко підготував ТОП-15 найцікавіших, на його думку, українських ратуш. А повну колекцію можна подивитися тут.

 

15. Поморяни

Ратуша у Поморянах (село у Золочівському районі Львівської області) перебуває в жалюгідному стані, але є однією з найоригінальніших споруд цього типу на Західній Україні. Основна її прикраса – чотири готичних вежі по кутах замість однієї великої вежі в центрі споруди.

 

14. Белз

Ратуша з бароковою чотириярусною вежею виглядає дуже великою для маленького двохтисячного містечка (Белз – місто у Сокальському районі Львівської області), нехай і колишньої столиці цілого князівства. Сьогоднішня ратуша – це будівля, яка у міжвоєнний період була перебудована із дзвіниці домініканського монастиря з келіями XVII століття. Вежу ратуші прикрашає ажуровий ліхтар, а на її четвертому ярусі у 1920 році встановлено годинник. За легендою, його стрілки були виготовлені з татарських стріл.

  

 

13. Жовква

Теперішня ратуша в Жовкві (районний центр Львівської області) відносно нова – 1932 рік, але дуже вдало вписалася у квадрат величезної Ринкової площі Жовкви, яка будувалася римськими архітекторами у XVI-XVII століттях, як «ідеальне місто». Ратушу звели за конкурсним проектом архітектора Броніслава Віктора на місці колишніх казарм та казематів. Попередню ратушу, зведену у 1687 році, розібрали у 1832 році через аварійний стан.

 

12. Самбір

Самбірська ратуша на Львівщині, розташована на одній з найбільших Ринкових площ Східної Європи, є однієї з найстаріших в Україні. За легендою, ще на початку XVII століття з її балкону Лжедмитрій I виголосив свою промову до шляхти, закликаючи у похід на Москву.

 

11. Журавно

Дуже громіздка ратуша в Журавно (Жидачівський район Львівської області) більше нагадує давню оборонну синагогу, ніж будівлю магістрату. Ратушу збудували на початку ХІХ століття, але їй притаманно багато рис оборонної архітектури, доповнених готичними деталями.

 

10. Нове Місто

Реальність вже не відповідає жодному з двох слів назви поселення. По-перше, воно не «Нове», бо має більш ніж 700-річну історію, а по-друге, це давно вже не «Місто», а село з населенням трохи більше восьми сотень осіб. Але ще на початку минулого століття Нове Місто (нині Старосамбірський район Львівської області) дійсно було містом, і з того часу тут збереглася дуже симпатична ратуша (1910 рік) в стилі модерн з елементами закопанського стилю.

 

9. Чернівці

Чернівецька ратуша – приклад досконалості і величності будівель, в яких у австрійську добу засідали органи самоврядування. Відкриття ратуші припало на 1848 рік – рік революції в Австро-Угорщині, після якої регіони імперії отримали додаткові привілеї і почали активно розвиватися. Нещодавно вежу ратуші відкрити для відвідування туристів, і тепер кожний може оглянути одне з найкрасивіших міст Європи з висоти пташиного льоту.

 

 

8. Болехів

Симпатичну мініатюрну ратушу в Болехові (Івано-Франківська область) в стилі романтизму спорудили у 1861 році на місці старої, яка була закладена ще у XVIII столітті. Нещодавно ратушу дуже вдало і якісно відреставрували.


7. Львів

Величезна львівська ратуша, можливо, виглядає не так імпозантно, як старовинні ренесансні кам’яниці, що її оточують. Проте вид з її вежі, на яку може піднятися будь-хто, точно найкращий серед усіх видів, що можна побачити з ратушних веж.

  

Читайте також: ТОП-5 старовинних хрмів Львова.


6. Мукачеве

Одна з найкрасивіших ратуш України і Європи – мукачівська, з’явилася у 1904 році старанням угорського архітектора Яноша Бабули. Сучасна на той момент модернова будівля зберегла певні риси прадавньої середньовічної архітектури. Годинник на ратуші з курантами майстра Йосифа Шавинського свого часу вважався одним з найкращих у Європі, а його механізм справно працює й досі.

  

 

5. Нижанковичі

Одноповерхову ратушу в маленькому містечку Нижанковичі (Старосамбірський район Львівської області) на кордоні з Польщею ніхто б не помітив, якби вона не мала родзинки. Замість традиційної вежі з годинником, ратушу завершує скульптура оленя. Внаслідок останньої реставрації 2016 року ратушну вежу збільшено, а замість старого прогнилого оленя встановлено нового, але вже не такого великого.

 

4. Снятин

Ратуша у Снятині, що на Івано-Франківщині, вважається однією з найгарніших і найвищих в Україні. Її стрімка тендітна вежа висотою у 50 метрів поступається лише вежі Львівській ратуші. Вежу ратуші видно за декілька кілометрів, ще на під'їзді до міста. Зведено її у 1861 році за проектом чернівецького архітектора Йосифа Шрейбера.

 

3. Кам’янець-Подільський

  

Найдавніша на теренах України ратуша розташовується на Польському Ринку в старовинному Кам’янці. Кам’янецька ратуша пережила багато подій: польсько-литовські суперечки, становлення Речі Посполитої, розправи над українськими селянськими ватажками, в’язницю за часів російської окупації. Ратуша в Кам’янці – це цікавий багатовіковий сплав різностильових нашарувань: ренесансу, бароко, ампіру. Сьогодні в ратуші розташовані три цікавих музеї: грошей, середньовічного суду та Магдебурзького права.

Читайте також: Кам'янець-Подільський - картинна галерея просто неба.

 

2. Бучач

Бучацька ратуша на Тернопіллі, безумовно, найдовершеніша в Україні. Замовив це диво тодішній власник міста, канівський староста Микола Потоцький, який задумав перевершити за красою львівську ратушу. Перед будівничим ратуші, відомим львівським архітектором Бернардом Меретином, автором собору Святого Юра у Львові, він поставив ультиматум: поки ратуша не вийде гарнішою за львівську, архітекторові не буде дозволено одружитися. Завдання, яке ставив Микола Потоцький, було виконано: стараннями тандему Меретин-Пінзель протягом 1750-1751 років у Бучачі постала найкрасивіша ратуша країни, яка є такою і до сьогоднішнього дня.
Крім архітектора Меретина у створені її образу взяв участь найвідоміший у Східній Європі скульптор Йоган Георг Пінзель, родоначальник цілої епохи скульптури – епохи рококо, пізнього бароко. Кількість скульптур, які створив Пінзель для бучацької ратуші, за різними оцінками сягало від чотирнадцяти до двадцяти чотирьох. Частина з них дожила до наших днів, і сьогодні перебуває на реставрації, як і більша частина самої ратуші.
 

1. Чортків

У найгарнішому місті Тернопілля, Чорткові, збереглося аж дві ратуші – унікальний випадок для України. І поки бучацька ратуша перебуває на реконструкції, стара чортківська із дерев'яною фахверковою вежею посідає перше місце у рейтингу.

Ідея створити подібний шедевр на початку ХХ століття не була випадковою. На той час бургомістром Чорткова був Людвік Носс, який до того навчався фармакології у Швейцарії та Данії. Напевно, йому так сподобався стиль західноєвропейських міських будиночків із шпилястими верхами та дерев’яними балками, що він вирішив саме в цьому стилі спорудити міську ратушу із чотирикутною годинниковою вежею в Чорткові.

Будівництво ратуші з торговими рядами велося з 1905 по 1908 рік. Її головна окраса - фахверкова вежа з швейцарським годинником з чотирма циферблатами. Шпиль ратушної веж прикрашає флюгер у вигляді півня.


Не меншу цінність має і годинник ратуші, який під протекцією бургомістра Носса був виготовлений в Берні, столиці Швейцарії. Його створив відомий інженер Френкаль Готтеншафтен.


Цікава деталь ратуші – суцільний дерев'яний балкон торгових радів навколо, який спирається на тонкі т-подібні стовпи, які утворюють відкриту галерею.

Стару чортківську ратушу полюбляють і кінематографісти. Тут знімали кінострічки «Вершники», «Діти підземелля», «Квартет Гварнері», «Вишневі ночі».

Читайте також: ТОП-10 найгарніших сільських палаців Хмельниччини.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую