ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною: Козацький редут – місце останнього бою і могила для кількох сотень козаків

Туризм 10506
На цьому місці 366 років тому три сотні козаків прийняли смертельний бій
На цьому місці 366 років тому три сотні козаків прийняли смертельний бій. Фото: автора

У свято Українського козацтва, Покрови, УПА, Дня захисника України не можливо не згадати про подвиги українських воїнів, які не пошкодували віддати своє життя на захист Батьківщини.

Між селами Семидуби та Плоска Дубенського району, що на Рівненщині, височіє курган, в якому поховані близько трьох сотень козаків. Сьогодні це меморіал про полеглих вояків, які до останнього подиху боролися проти загарбників у далекому 1651 році.

Натрапили на пам'ятний знак ми зовсім випадково дорогою до Дубна. За 15 кілометрів до міста побачили біля траси вказівник на Козацький редут, і наша допитливість «що ж це таке» взяла верх. Тому одноголосно звернули автівкою з траси у напрямку вказівника і подалися до таємничої місцини. Перетнувши село Плоска, їдемо асфальтованою дорогою, по обидва боки шляху видніють поля. Лиш інколи в полі зору з’являються золоті осінні дерева. Редут знайшли швидко, і були приємно вражені, адже наші очікування були значно менші.

З роками землю з кургану рознесли вітри, і замість високого насипу з'явилася яма

Посеред поля між двома селами ми побачили пам’ятник у формі стилізованої дзвінниці, з боку каплиця, позаду них курган з Хрестом та тризубом з кущиків. Все це огорожено кам’яним забором. У повітрі надзвичайна енергетика – спокій, затишок.

Зліва на території бачимо ще одне невелике приміщення, звідки виходить молодий хлопчина. Як виявилося, то був черговий Андрій, який з радісною посмішкою зустрів нових гостей. У той час, крім нас, у Козацькому редуті відвідувачів більше не було. Тому хлопець одразу взяв ключі у своєму «кабінеті», аби відімкнути для нас маленьку капличку і музей. Дорогою до музею розповідає про місце, де ми знаходимося.

Музей на території редуту

«Козацький редут – братська могила козаків, які загинули тут в бою з польськими шляхтичами. То була остання битва Берестецької баталії, - розповідає Андрій. - Кажуть, що тут поховано близько трьох сотень козаків. Але чи це точно – нікому не відомо. Можливо, коли відбудуться розкопки кургану, стане ясно, скільки ж насправді тоді полягло козаків».

У невеличкому музеї бачимо кілька книг, документів з історичними даними, портрети та археологічні знахідки. Тут дізнаємося детальніше про битву на Редуті: у знаменитій Берестецькій битві Богдан Хмельницький зазнав поразки, завершилася вона саме на цьому місці 10 липня 1651 року. Тоді три сотні з полку Івана Богуна залишилися для прикриття відступу основних військ, вступивши в нерівну сутичку з поляками. Козакам довелося битися на шаблях одному проти трьох-чотирьох, а то й більше супротивників. Цей бій затримав та знесилив поляків, у результаті їм не вдалося знищити всіх богунців, які потім стали основою нової армії Богдана Хмельницького.

Давній кам'яний хрест на братській могилі

Козаків, які загинули на цьому редуті, селяни поховали у братську могилу, насипавши високий курган. У роки польського панування та й за часів радянської влади тут заборонялося проводити будь-які шанувальні заходи.
Зараз Козацький редут – святиня пам’яті полеглим козакам.

«Влітку тут у капличці проводять літургії. Приїжджають люди з довколишній сіл, з Дубного на богослужіння, віддають шану полеглим героям, - каже черговий. – Сюди щодня приїжджають люди групами на екскурсію, подивитися на залишки кургану, вклонитися біля хреста».

Влітку у капличці проводять літургії

Як добратися

Відстань з Хмельницького до Козацького редуту складає майже дві сотні кілометрів і займе близько трьох годин автомобілем. Кращий шлях трасою через міста Волочиськ, Збараж, Кременець. За 15 кілометрів до міста Дубно, проїхавши село Дитиничі, потрібно на вказівнику звернути праворуч. Проїхавши через село Плоска, знову буде вказівник на Козацький редут. Цього разу повертати ліворуч, далі все прямо, поки не побачите по лівий бік, посеред поля, курган.

Якщо ж ви подорожуєте автобусом, кращий варіант – взяти квитки з Хмельницького до міста Дубно. Коштують вони від 170 гривень, а триватиме подорож близько семи годин. У Дубному вам доведеться пересісти на автобус, який курсує до села Семидуби. Квиток туди коштуватиме ще 15 гривень, а їхати доведеться з півгодини. Прибувши в село вам залишиться подолати ще 1,5 кілометри. Це займе близько 20 хвилин пішки.

Вхід на територію пам'ятки історії

Щодня з 9.00 до 18.00 на Козацькому редуті ви можете знайти чергового

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую