ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Петропавлівський костел у Кам’янці: три стилі, Богородиця на мінареті та прекрасна Лаура

Туризм 7979

Кафедральний собор у Кам’янці-Подільському – один із найвеличніших та найцікавіших в Україні.

 Кафедральний собор святих апостолів Петра й Павла, що у Кам'янці-Подільському, можна назвати найоригінальнішим не лише на Хмельниччині, а й в Україні. Де ви ще бачили християнський храм з мінаретом, ще й прикрашеним статуєю Діви Марії? Крім того, у ньому поєднано одразу три архітектурні стилі.

Також Петропавлівський костел дуже величний і масштабний, з прибудованими каплицями, великою дзвіницею та тріумфальною аркою. Він має багату і цікаву історію, згадки про яку ми бачимо і досі.

А ще Петропавлівський костел просто дуже гарний і затишний, із своєю неповторною атмосферою. Тут приємно перебувати, слухати орган, роздивлятися вітражі, а ще – сидіти у внутрішньому дворику і задирати голову до Марії, що стоїть на вершечку мінарету. І на прощання – підійти до каньйону і помилуватися навколишньою красою.

Південний бік костелу.

Якщо ви замовили екскурсію Кам’янцем-Подільським, вам неодмінно покажуть костел. Якщо ж гуляєте містом самотужки, обов’язково заплануйте його відвідини. Хоча костел стоїть у самісінькому центрі старого міста, його можна і не помітити, адже ховається він за будинками.

Каплиці були пізніше прибудовані до костелу, але складають з ним єдине ціле.

Дієцезію (католицький аналог єпархії у православних) у Кам’янці –Подільському заснували ще у 1375 році, вочевидь, тоді ж звели перший, тоді ще дерев’яний, костел. Згодом його замінили на кам’яний, а пізніше збудували величний готичний храм із стрілчастими вікнами і склепіннями. Костел, як і всі тогочасні храми, виконував ще й оборонну функцію, а тому мав міцні стіни та товсті мури. Він стояв (та й зараз стоїть) неподалік від каньйону, що був природнім захистом міста від ворогів.

  

Статуя Богородиці стоїть на мінераті. Поряд із костелом - потужна дзвіниця. 

На початку 17 століття у храмі сталася пожежа, і після ремонту від готики залишилися тільки вікна і склепіння, костел перебудували у модному на той час ренесансі. Тішилися кам’янчани новим храмом недовго – через 50 років він, як і все місто, потрапив під владу Османської імперії.

На щастя, турки не зруйнували храм, а перетворили його на мечеть. Щоправда, християнські святині і реліквії, що були у храмі, знищили, а поховання із крипти викинули на вулицю. Турки прибудували мінарет перед центральним входом, а одну з каплиць перетворили на підмурки для мінарету.

  

Готичні стрілчасті вікна.

У 1699 році Кам’янець знову перейшов під владу поляків, і почалося чергове відновлення храму, цього разу у бароковому стилі. Таким ми бачимо храм і нині, із рисами готики, ренесансу та бароко.

Читайте також: Подорожуємо Хмельниччиною. Від Фельштина до гвардійського.

До речі, мінарет вирішили не зносити, а поставили на нього статую Богородиці заввишки у 3,5 метри.

Тріумфальну арку, що прикрашає вхід до Петропавлівського костелу, збудували наприкінці 18 століття на честь приїзду у місто польського короля.

У радянські часи костелу святих Петра і Павла пощастило більше, ніж, наприклад, костелу Святого Войцеха у Фельштині, де зберігали міндобрива. У кам’янецькому храмі влаштували музей та органний зал. До речі, старовинний орган, який привезли у храм у середині 19 століття, і досі грає під час літургії.

Головний вівтар Петропавлівського костелу.

У цей час у костел потрапила дуже гарна скульптурна композиція – надгробок молодої Лаури Пшездецької, доньки власника Чорного Острова. Надгробок, який свого часу стояв у родинній усипальниці у чорноострівському костелі, викинули на вулицю. На щастя, цей унікальний витвір мистецтва не зруйнували і не викрали, а передали до Петропавлівського костелу у Кам’янці-Подільському.

Зараз у Петропавлівському костелі зберігається надгрорбок Лаури Пшездецької роботи скульптора Віктора Бродзького.

Детальніше про надгробок Лаури Пшездецької читайте тут.

Читайте також: Костели Хмельницької області, які варто відвідати.

У 1989 році храм повернули католикам. Заново освячений костел став кафедральним собором Кам’янець-Подільської дієцезії. Тепер у храмі щодня відбуваються богослужіння (в будні о 8 годині, в неділю – о 8.30, 11 та 16 годинах), частина – українською мовою, частина – польською.

Інтер'єр костелу прикрашений скульптурами.

Крім того, це дуже популярне місце серед туристів, також тут влаштовують весільні фотосесії. Тому, якщо ви хочете насолодитися красою Петропавлівського костелу у тиші, приїздіть у будній день або приходьте рано-вранці.

Старовинні надгробки біля костелу.

Корисна інформація

Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла розташований у старому місті за адресою: вул. Татарська, 20.

Телефон: (03849)9-14-94.

Офіційний сайт: kpkatedra.org.ua.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую