ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Біла фортеця, що боронила південні кордони

Туризм 6405
Цитадель - серце Білгород-Дністровської фортеці
Цитадель - серце Білгород-Дністровської фортеці. Фото: автора

У Білгороді-Дністровському – найбільша із українських твердинь, що збереглися до наших днів.

 Влітку чимало українців, зокрема і хмельничан, вирушає на південь країни, щоб відпочити біля моря. Якщо ви відпочиваєте в Одесі, Затоці, Кароліно-Бугазі чи інших курортних містечках неподалік, обов‘язково завітайте до Білгорода-Дністровського, щоб побачити одне з найдавніших поселень світу та найбільшу фортецю України, яка «дожила» до сьогодення. Особливо цікаво у фортеці буде дітям, адже тут можна лазити на мурах, приміряти лицарські обладунки, оглядати гармати.

Читайте також: Огляд курортів на Чорному морі.

Давньогрецьке місто Тіра

Прибувши до фортеці, не поспішайте заходити на її територію. Адже просто перед нею можна побачити розкопки древніх споруд. Це залишки давньогрецького міста Тіра, яке виникло тут у шостому-п‘ятому століттях до нашої ери! Відтак, Тіра (назва походить від грецької назви Дністра – Тірас) –одне з найдавніших поселень не лише України, а й світу.

Читайте також: П’ять добре збережених замків України, які варто відвідати.

Внаслідок пізнішої забудови більша частина античного, а згодом і римського міста, була втрачена. Постраждали стародавні руїни і від вод Дністровського лиману. Найкраще збереглася частина міста біля фортеці, а найдавніші знайдені споруди – підвальні приміщення, які датуються кінцем п‘ятого – початком четвертого століть до нашої ери.

Вхід до Білгород-Дністровської фортеці та залишки давньогрецького міста Тіра (ліворуч).

Аккерманська фортеця

Подивившись на античні руїни, вирушаємо досліджувати середньовічну твердиню. Фортеця у Білгороді дуже велика. Ось деякі цифри: її площа становить дев‘ять гектарів, територія розділена на чотири двори, довжина стін – близько двох кілометрів, кількість башт – 26! А тому для її оглядин можна сміливо виділяти цілий день.

Масштаби Аккерманської фортеці вражають. На фото - лише її фрагмент.

Після греків на території сучасного Білгорода-Дністровського жило чимало племен і народів. Точно не відомо, коли саме на березі Дністровського лиману постала могутня фортеця. Але більшість дослідників сходяться на думці, що почали її споруджувати генуезці у 13 столітті.

Довжина стін сягає двох кілометрів, товщина - один-п'ять метрів.

Потім твердиня разом з містом належала Молдавському князівству, Осьманській та Російській імперіям. І кожні власники називали місто по-своєму, Четатя Албе, Аккерман чи Бєлгород, але кожна назва означала Біле місто або Біла фортеця. І дійсно, коли гуляєш під палючим сонцем Білгород-Дністровською фортецею, збудованою із білого вапняку, так і хочеш замружити очі.

Територія фортеці розділена на окремі двори.

Масштаби вражають

А гуляти тут є де! Дев’ятигектарна фортеця поділена на чотири двори: найбільший Громадянський, де колись стояли житлові будинки, Гарнізонний, що був забудований казармами і стайнями, серце фортеці Цитадель, а також Карантинний або Господарський двір, який погано зберігся до наших днів.

Вид на фортецю з однієї зі стін.

По усьому периметру фортеця оточена високими і товстими мурами, в деяких місцях товщина яких доходить до п’яти метрів. Стіни прикрашають різні башти (колись їх було 34, зараз - 26), деякі з яких мають не лише власні назви, а й легенди.

  

З північного боку фортецю омиває Дністровський лиман.

Так, одну башту назвали баштою Пушкіна на честь поета, який перебував тут протягом трьох днів. Інша носить ім’я не менш прославленого митця – римського поета Овідія. Начебто у стародавній Тірі він відбував заслання. На його честь лиман називали Овідово озеро, а поряд виникло поселення Овідіополь.

Читайте також: Музей мініатюр: найвідоміші українські замки зібрані в одному місці.

Після оглядин фортеці зсередини також варто зробити це і зовні. Особливо гарний краєвид відкривається на Аккерманську фортецю від лиману.

Вздовж стін є оглядові майданчики, а тому фортецю можна роздивитися з висоти.

І якщо після відвідин Білгород-Дністровської фортеці у вас залишиться час і натхнення, можна прогулятися і містом. Воно тихе і затишне (мені видалося навіть безлюдним у спекотний літній день). Крім того, у Білгороді можна натрапити на старі будинки 19-20 століття та навіть на грецьку церкву 13 століття.

Стара міська забудова.

Як дістатися до Білгорода-Дністровського

Білгород-Дністровський розташований у 90 км від Одеси. З обласного центру сюди їздять приміські потяги та маршрутки, тому дістатися сюди – не проблема.

Якщо добиратися із Хмельницького, Одеси також не оминути. А далі трасою – на Чорноморськ, через Затоку:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую