ye-logo.v1.2

П’ять добре збережених замків України, які варто відвідати

Туризм 7538
Ми підібрали п
Ми підібрали п'ять добре збережених чи відновлених замків у різних регіонах України. Фото: автора

Найбільше замків збереглося у Тернопільській області, а Аккерманська фортеця на Одещині збудована на місці одного з найдавніших поселень у світі.

 Українська земля багата на різноманітну природу, а ще – на старовинну архітектуру: палаци й панські маєтки, церкви і монастирі. Особливе місце серед пам‘яток архітектури і містобудування посідають фортеці і замки. Їх будували у сиву давнину князі та воєначальники, щоб продемонструвати власну могутність та захиститися від ворога.

Ці твердині пережили часи процвітання та занепаду, кривавих воєн та мирного розвитку, а тепер є туристичними об‘єктами, пам‘ятками архітектури, де кожен камінь чи балка дихають історією…

І якщо деякі замки більш-менш збережені чи добре відреставровані, інші ж стоять у руїнах чи практично зникають. Щоб розповісти про усіх них, знадобиться багато часу. Пропонуємо поглянути лише на кілька із них, однак найцікавіших та найгарніших.

Читайте також: Замки Хмельницької області, які варто відвідати. 

З уроків історії

Як не дивно, але найбільша кількість збережених замків розташовується у невеликій за площею Тернопільській області, зокрема, у Сидорові, Кременці, Вишнівці, Скалаті, Бучачі, Чорткові, Язлівці тощо.

Серед них найкраще збережений, відреставрований та доглянутий – це замок у місті Збараж. Він добре відомий з уроків історії, адже тут відбулася Збаразька битва 1649 року, під час якої козаки під проводом Хмельницького тримали в облозі поляків.


Збаразький замок оточують оборонні вали і бастіони.

З 2005 року Збаразький замок не лише входить до складу Національного заповідника «Замки Тернопілля», а й є його головним осередком. Завдяки цьому тут постійно ведуться реставраційні роботи, хоча замок і так виглядає розкішно: чотирикутний у плануванні, оточений товстими стінами і глибокими ровами, із ошатною в‘їзною брамою, казематами та підземеллями.

Замок є суцільним музеєм: в головній будівлі можна оглянути старовинні інтер‘єри, з камінами, люстрами та меблями, а у казематах – колекцію старовинної зброї та дерев‘яної скульптури, у моторошних підземеллях – виставку знарядь тортур часів Середньовіччя.

У замку відновлені історичні інтер'єри.
 

Замок-галерея

Львівська область також багата на архітектурну старовину. Три найвідоміші замки, Олесько, Підгірці та Золочів, утворюють так звану золоту підкову Львівщини. Важко визначити, який із них найгарніший, адже кожен має свою неповторну історію та архітектуру. Однак ми зупинимося на Олеському замку, що у Буському районі. Ця місцевість розташовується на стику між Волинню та Галичиною, що й зумовило її історичну долю і появу тут могутньої фортеці.


Замок в Олесько височіє на пагорбі.

Перші поселення існували тут ще до нашої ери, а перша письмова згадка про місцевий замок датується початком ХІV століттям. Олеський замок має дуже насичену історію, свого часу ним володіли українці, поляки, литовці та угорці. Тут проходив службу Михайло Хмельницький – батько майбутнього гетьмана.

З замком пов‘язане ще одне відоме ім‘я – польського короля Яна ІІІ Собеського. Він народився у замку і доклав значних зусиль для його відбудови.

Читайте також: Музей мініатюр: найвідоміші українські замки зібрані в одному місці.

Замок овальної форми стоїть на горі, а тому його добре видно здалеку. Він невеликий, але має затишний внутрішній дворик, а ще є філією Львівської галереї мистецтв. Тут експонують картини, ікони, скульптури та інші витвори середньовічного мистецтва.


У внутрішньому дворику Олеського замку.

До речі, саме директору галереї Борису Возницькому українці завдячують відбудовою Олеського замку. Адже, витримавши кілька століть запеклих боїв, у ХІХ столітті він ледь повністю не зруйнувався під впливом пожеж, землетрусів та людей, який почали розбирати замок на каміння. Тепер же ми маємо можливість одночасно насолоджуватися його архітектурною красою та старовинним мистецтвом.

Три в одному

Серед найкраще збережених вітчизняних замків можна сміливо назвати твердиню, що у місті Мукачеве Закарпатської області. Протягом семи століть вона здіймається над містом на горі вулканічного походження.


Мукачівський замок розташований на високому пагорбі, а тому видніється здалеку.

Замок має дивну назву Паланок (так у цій місцевості називали дубовий частокіл), а ще – дивне планування. По суті, це три замки, збудовані у різні часи і в різних стилях, які органічно переплелися між собою. Спершу у XIV-XVI століттях збудували верхній замок, пізніше до нього прибудували середній, згодом – нижній. Тепер усі ці нагромадження стін, башточок, бастіонів, внутрішніх двориків і переходів просто вражають уяву! До речі, у замку можна здійснити пізнавальну екскурсію, адже практично усі його зали зайняті під різноманітними експозиціями: від старовинних ікон до закарпатських писанок.


Могутні стіни Паланку.

Ще два об‘єкти замку, які перебувають під пильною увагою туристів, - це скульптури власників замку, які зробили значний внесок у його розбудову чи захист, а саме – подільського князя Федора Корятовича та Ференца ІІ Ракоці з матір‘ю Ілоною Зріні.

Перлина Поділля

Кам‘янець-Подільська фортеця – найвідоміша на Хмельниччині та одна з найвідоміших в Україні. Вона входить у список «Сім чудес України», її називають шедевром фортифікаційної архітектури світового масштабу.

Фортеця складається з двох частин – Старої та Нової. Історики досі не можуть визначити, коли ж саме була збудована фортеця. Довгий час вона датувалася ХIV століттям, тепер же ХІ-ХІІ століттям, а за версією архітектора Євгенії Пламеницької – взагалі ІІ-ІІІ століттями.


Стара фортеця у Кам'янці-Подільському вражає своїми розмірами.

У будь-якому разі фортецю перебудовували десятки разів, і близько п‘ятиста років тому, завдяки будівничому Йову Претвичу, вона набула подібного до теперішнього вигляду.

Фортеця має 11 башт різної форми та розмірів, кожна з яких має свою особливу назву: Ковпак, Папська, Лянцкоронська, Тенчинська тощо. Цікаво, що високі конусоподібні дахи, які зараз прикрашають вежі, ніколи не були характерними для замку.

 

Високі дахи, що зараз прикрашають башти, не відповідають історичним даним.
 

На захисті південних кордонів

Однією з наймогутніших та найдавніших фортець на півдні країни є Білгород-Дністровська, що в Одеській області. Це місце унікальне не лише для України, адже є одним з найдавніших поселень у світі, яке існувало тут дві з половиною тисячі років тому.

Першими на березі Дністровського лиману поселилися греки, які заснували тут місто Тіра (прямо під стінами фортеці можна побачити залишки поселення, де ведуться археологічні розкопки). У часи Київської Русі тут було місто Білгород, у якому жили тіверці. Згодом на цих землях панували угорці, генуезці, татари, молдавські князі, турецькі султани... Різні правителі давали поселенню свої назви, найдовше збереглася турецька Аккерман, яка трималася за містом аж до 1944 року.


Фортеця в фортеці: цитадель на території Білгород-Дністровської фортеці.

Могутню фортецю на перетині важливих торговельних шляхів будували аж протягом двох століть, та ці зусилля не були марними. Незважаючи на те, що фортеця постійно потерпала від нападів і переходила із рук в руки, вона добре збереглася до наших днів.


Стіни замку омиває Дністровьский лиман.

Її розміри просто вражають. Збудована із місцевого вапняку, твердиня має форму неправильного багатокутника і площу у майже десять гектарів. Із 34 башт збережено 24, довжина оборонних мурів – понад два з половиною кілометри, а їх товщина у деяких місцях сягає понад п‘ять метрів. Замок поділений на чотири частини, найдавніша із них – Цитадель, така собі фортеця всередині фортеці. Якщо ворог захоплював зовнішні стіни, військові ховалися у Цитаделі і ще довго тримали оборону.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую