ye-logo.v1.2

Унікальні Самчики: як липову алею перетворили на… готичний собор

Туризм 4453
Подібних липових алей в Східній Європі лише дві – у нас в Самчиках та в Пулавах (Польща)
Подібних липових алей в Східній Європі лише дві – у нас в Самчиках та в Пулавах (Польща). Фото: автора

Така алея – єдина в Україні.

Ми продовжуємо розповідати про цікавинки Самчиків, які можна побачити, відвідуючи Державний історико-культурний заповідник. Сайт «Є» уже розповідав про Сад в мурах XVIII століття, який зберігся на території парку, а також про концепцію маєтку та його парк на 19 гектарів.

Саме тут, в парку, закладеному в двох стилях (спочатку французькому регулярному, а згодом перепланованому на англійський пейзажний відомим ірландцем Діонісієм Макклером), можна побачити незвичну липову алею. За концепцією, розробленою власниками маєтку та майстром садово-паркового мистецтва, вона нагадує… готичний собор.

Як розповідає директор заповідника Богдан Пажимський, це єдина липова алея в Україні, створена з американських зелених лип (еукльора).

«Подібних липових алей в Східній Європі лише дві – у нас в Самчиках та в Пулавах (Польща) в маєтності Ізабелли Чарторийської, - каже Богдан Пажимський. – Ця алея сформована за допомогою топіарного мистецтва та за своєю формою нагадує готичний костел зі стрілчастим склепінням. Лише тут замість органу – гудуть бджоли, замість ладану – пахне медом…»

Ця алея сформована за допомогою топіарного мистецтва та за своєю формою нагадує готичний костел зі стрілчастим склепінням

Цікаво, що жодна гілка (а дерева тут ростуть вже понад дві сотні років) не входить всередину липової алеї та не порушує той ошатний внутрішній простір. За концепцією, людина, прогулюючись парком, який нагадує мирське життя, проходячи цією алеєю-костелом, наче проходить очищення, щоб потрапити в світ божественний.

До речі, цим липам, каже Богдан Пажимський, років з 240 – не менше.

За концепцією, людина, прогулюючись парком, який нагадує мирське життя, проходячи цією алеєю-костелом, наче проходить очищення, щоб потрапити в світ божественний

«Парк у Самчиках було переплановано в 1801 році, - пояснює він. - Утім, вік дерев не варто рахувати з того часу. Адже власник маєтку, закладаючи парк, хотів бачити його вже таким, як це було задумано, а не чекати, коли дерева та кущі виростуть. Тому їх садили вже доволі зрілими – висотою десь по 10-15 метрів. А це ще років з 20. Отож, цим липам уже близько двох з половиною століть».

Читайте також: Відновлення пам’яток з Хмельниччини, які потрапили до «Великої реставрації», у 2021 році не фінансуватимуть

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую