ye-logo.v1.2

Станіслав Мазур: "Набивки на взуття найкраще ставити з львівського поліуретану, вони найякісніші й добре носяться"

Суспільство 5610
Фото: Дмитро Скрипник

Наскільки довго прослужать ваші туфлі чи чобітки, залежить від їх якості. Проте навіть у дорогому взутті можуть зіпсуватися блискавки чи набивки, тоді доводиться нести їх у ремонт.

 Як доглядати за шкіряним, лакованим і замшевим взуттям та що робити, щоб уникнути ремонту, ми з'ясовували в хмельницького майстра із ремонту взуття Станіслава Мазура. Як зробити ту чи іншу “пластичну операцію” черевикам, він знає не з чужих вуст. Чоловік уже 17 років займається цією справою і, не зважаючи на те, що його майстерня розташована в центрі міста, клієнти до нього приїздять навіть із найвіддаленіших мікрорайонів.

- Станіславе Вікторовичу, з якими проблемами хмельничани найчастіше до вас звертаються? Чи всі черевики можна відремонтувати?
- Якість взуття останнім часом взагалі залишає бажати кращого, воно не відповідає жодним стандартам. Нині хмельничани найчастіше приносять черевики в ремонт, щоб поставити латки, адже погода сира, вони розмокають і рвуться. У всі сезони, неважливо зима то, чи літо, переважає взуття із зіпсованими набивками. У сучасних черевиках підбори найчастіше приклеєні та нерідко виготовлені з пластмаси. Навіть у якісному взутті вони можуть стертися. Узимку ж клієнти хочуть, щоб їм поставили мікропористі підметки з протектором, щоб уникнути травматизму в ожеледь. Також часто приносять у ремонт взуття, в якому поламані блискавки. Щоб вони служили довше, потрібно застібати їх помалу, обережно, а не “наосліп”. Відремонтувати та реставрувати можна будь-яке взуття. Я, зазвичай, жартома кажу: “Якщо шнурки є, то решту можна зробити!”. Проте, якщо бачу, що черевики носитися не будуть, то чесно про це кажу клієнтові й не беруся за таку роботу.

- Які черевики найчастіше псуються — чоловічі чи жіночі?
- Взуття для дам є проблемнішим та делікатнішим: близько 80% тієї “обувки”, яка ремонтується, є жіночим. Придивіться, як представниці прекрасної статті обирають черевики: “Ой, які туфельки! Хочу!”. Приміряли, розмір підійшов, пройшлися магазином і купили. Про те, що взуття може бути неякісним, вони не думають.

- Навіть у якісному взутті набивки можуть стертися. Які ж краще ставити?
- Є різні види набивок, з різноманітних матеріалів: каучуку, заліза, гуми, і найякісніші, звісно, з поліуретану. Я надаю перевагу львівському поліуретану, оскільки він довговічний і не надто дорогий, на відміну від польського та іспанського. Такі набійки дуже часто замовляють представниці прекрасної статі, щоб не стукотіти в офісі залізними. Однак, на тоненьких підборах вони “живуть” недовго, тоді як непомітні дзвінкі залізячки служитимуть значно довше.

- Як доглядати за шкіряним, лакованим та замшевим взуттям? Що робити, щоб уникнути ремонту?
- Щоб зберегти взуття надовго, за ним потрібно правильно доглядати, і звичайного протирання тут буде замало. Є декілька загальних правил, ігноруючи які, взуття можна зіпсувати. Не можна сушити мокрі шкіряні черевики біля батареї. Від цього воно деформується й розклеюється. Краще набити черевики газетами або використовувати спеціальні електросушилки. Останні не шкідливі для шкіри. Вони створюють мікровентиляцію і за рахунок цього взуття сохне. Шкіряні “мешти” прослужать вам довше, якщо ви регулярно протиратимете їх кремом для взуття. Він не лише додає блиску, але й захищає їх від вологи. Взуття з натуральної замші вимагає особливого догляду. Його чистять гумовою щіткою за допомогою спеціальних очищувачів, винятково в добре висушеному вигляді. Ніколи не можна мочити замшеве взуття. Носити його в дощ взагалі не рекомендується. Щодо лакованого взуття, то його на зиму бажано не купувати, бо в холодну пору року лак лущиться і вкривається тріщинами. Я завжди рекомендую своїм клієнтам мати декілька пар взуття, тоді його “життя” значно продовжиться. Адже черевики також повинні “відпочивати”, щоб як слід просохнути та уникнути деформації. До речі, якщо судити по взутті, то можна зробити висновок, що раніше люди були значно біднішими. Часто ввечері люди приносили чоботи у ремонт і ледве не на колінах просили, щоб я до сьомої ранку їх полагодив, адже їм не було у чому йти на роботу. Тоді я працював до 2-3 години ночі. Нині ж таких випадків уже немає. Люди мають хоча б одну пару на заміну.

- В магазинах продають безліч кремів, розчинів та губок, які полегшують догляд за взуттям. Яким із них варто надати перевагу?
- Для повсякденного взуття найкраще підійде крем на органічних розчинниках. Він роз’їдає бруд, додає черевикам блиску, вологостійкості та відштовхує пил. Крем, який пахне спиртом, може начисто вимити взуття, але не здатний утворити щільну захисну плівку на його поверхні. Краще купувати креми на жирових основах. Це може бути жир норки, також можна використати олію жожоба. Не варто наносити на взуття крем-фарби. Вони сушать шкіру й вона псується, втрачає еластичність і рветься. Губками для блиску також потрібно користуватися лише час від часу.

- На що звертати увагу при купівлі взуття?
- Коли ви міряєте нові черевики, потрібно в першу чергу звернути увагу на те, щоб ступня щільно прилягала до основної встілки й не було великого її прогибу. Інакше доведеться постійно балансувати при ходьбі на пальцях та п'яті. Саме на таке взуття припадає найбільше нарікань від клієнтів. Мовляв, за декілька годин ноги стають як колоди. І це не дивно, адже все навантаження йде на суглоби пальців. Ще потрібно звернути увагу на твердість носка та п'ятки. Адже вони “заламуються” найшвидше.

- Як переконатися, що обновка якісна? Чи можна на “око” визначити, що черевики зроблені з хорошої шкіри?
- Нині настільки досконалі технології, що навіть професіонал не може візуально визначити якість шкіри. Якщо взяти старі “дідівські” методи досвідчених майстрів по ремонту взуття, то можна скористатися одним простим способом: потрібно натиснути пальцем на шкіру черевиків і якщо ви не помітите ніякого здуття чи зморшок, то взуття зроблене із якісної шкіри. Й очевидно, що хороше взуття не може коштувати 150-300 гривень, оскільки собівартість якісних матеріалів значно вища.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую