ye-logo.v1.2

Підліткова революція

Суспільство 1973
Фото: belfamily.by

Багато дітей, коли настає підлітковий вік, міняються. З ласкавих, спокійних і слухняних вони раптом стають грубі та некеровані. Всі ці прояви бунтарства, як правило, зникнуть через декілька років.

 Справа в тому, що у підлітковому віці дитина намагається звільнитися від психологічної батьківської залежності, знайти своє власне „Я”. Тому і результат – „революція” – не як прояв ненависті до батьків, а як нездатність підлітка відстоювати в коректній формі своє прагнення до визнання і самостійності. Грюкання дверима, різкі відповіді, образи – це своєрідний крик про допомогу, адже у душі підлітка відбуваються зміни, які він не здатен зрозуміти і самостійно усвідомити.
Психологам відомий, так званий, „підлітковий феномен”. Кожен підліток вважає, що його проблеми унікальні, що ніхто і ніколи у світі не переживав нічого подібного. Тому завдання батьків – навчитися балансувати між опікою над дитиною і його повагою.
Звичайно, терпіти хамство власної дитини дуже важко. Так і хочеться поставити на місце грубіяна. Але чи буде від цього користь? Адже загострення відносин тільки „піділлє масла у вогонь”. Отже будьте мудрі – уникайте конфліктів, щоб не провокувати дитину на грубість. Вам допоможуть декілька правил.
1. Менше вимог. Постарайтеся не вимагати від дитини все і одразу. Будьте послідовними і робіть паузи між вимогами. Висувайте їх у вигляді прохання. Дайте дитині можливість відчути себе більш самостійною. Наприклад, не хоче прибирати в кімнаті, відправте на базар за продуктами. Повірте, обов’язково знайдеться яка-небудь справа, яку підліток зробить „без скрипу”.
2. Увага на інтонацію. Найбільше підлітків „бісять” нудні батьківські моралі. Також дуже болісно вони реагують на наказовий тон і роздратованість у голосі. Сенс наших повідомлень заключний не в словах, а у інтонації і, зазвичай, спрацьовує за принципом бумеранга: яке послання ми робимо – таке ж і отримуємо у відповідь. Міняйте стиль спілкування. Перейдіть на спокійний тон і відмовтеся від категоричних оцінок. Зрозумійте, дитина має право на власний погляд.
3. Ідіть на компроміс. Ще нікому і нічого не вдавалося довести за допомогою скандалу: тут не буває переможців. Коли батьки і підлітки охоплені бурхливими негативними емоціями, здатність розуміти один одного зникає. Щоб скандал припинився, хтось має зупинитися першим. Дорослому зробити це легше, ніж підлітку з його нестійкою психікою.
4. Тільки позитив! Спробуйте налаштуватися з негативного емоційного зв’язку з дитиною на позитивний та дружелюбний. Наприклад, обговоріть з дитиною її переваги. Вони напевно є! Частіше говоріть їй, яка вона вам дорога, що ви її любите. Радьтеся. Перед сном приділяйте їй декілька хвилин ніжності: скажіть щось приємне, обніміть.
5. Розкажіть про себе. Знайдіть привід, щоб розказати дитині про те, якими ви були у підлітковому віці, про що думали, про що переживали, в які ситуації потрапляли і як з них виходили. Згадайте, як самі ви повставали проти батьків, шукали своє „Я”. Швидше за все, ваша дитина буде вражена, і ваші відносини стануть теплішими.
Завжди пам’ятайте: дитина слідкує за вами і чекає вашої реакції. Так, її манить компанія, грають гормони, вона все робить по-своєму. Проте ваша думка їй дуже важлива.

Підготувала Валентина КОЛИЖНЮК

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую