ye-logo.v1.2

У самостійних мандрівках завжди є свобода та вибір

Суспільство 2303
У місті Варкала, штат Керала, Індія.
У місті Варкала, штат Керала, Індія.. Фото: автора

Як організувати захоплюючу поїздку без допомоги турфірми, побачити якомога більше цікавого та неординарного в новій країні, зазирнути у життя місцевих жителів, та ще й заощадити кошти, розповідає мандрівник зі стажем Андрій Шашенок.

 Його закордонний паспорт ясніє штампами та візами, однак це не головне. Головне - він детально планує мандрівки, а після завершення пише звіти, які допомагають іншим туристам.
- Що таке бюджетна поїздка?
- Це спосіб пізнання світу за допомогою подорожей, але без залучення туристичних фірм. Тобто, всі організаційні питання мандрівник вирішує самостійно, але натомість отримує більше свободи, так би мовити, стає собі господар, ще й може заощадити гроші.
- На скільки реально витратити на подорож значно меншу суму, ніж пропонують турфірми?
- Як на мене, сенс самостійної бюджетної поїздки полягає не лише в економії, а в можливості самому планувати подорож. При цьому є змога побачити більше цікавих місць, довше залишатися там, де сподобалося. Тобто є вибір – отримати чисту економію коштів або все-таки витратити їх на те, що в процесі мандрівки здалося вартим уваги.
- Що для цього потрібно?
- Тільки бажання! Спочатку може здатися, що планувати самостійну подорож складно і довго. Я не буду стверджувати протилежне, але насправді все значно простіше. Тим більше, що за допомогою Інтернету можна знайти чимало практичної інформації саме для «бюджетних» мандрівників.
- Як планувати самостійно поїздку за кордон? З чого починати?
- Найперше – слід чітко визначитися: куди і коли ви хочете поїхати? Далі прикидуєте, як дістатися до країни призначення. Транспорт – це одна з головних частин витрат, і тут багато залежить від того, скільки часу та коштів ви можете витратити на подорож. Приміром, маючи вдосталь часу, можна подорожувати автостопом взагалі майже безкоштовно.
Якщо ж ваші ресурси обмежені, спробуйте знайти «золоту середину», тобто, переміщатися відносно швидко і недорого. Наприклад, для пошуку дешевого авіаперельоту можна використати сайт skyscanner.com.ua, який за вашим запитом відсортує десятки варіантів і перенаправить на інтернет-портал авіакомпанії для здійснення купівлі квитка. В багатьох країнах є добре розроблені веб-ресурси залізничного транспорту – вони дадуть змогу отримати знання про розклади та вартість проїзду, а іноді – і придбати квитки також.
- На що звертати увагу, в першу чергу? Які аспекти потребують найдетальнішої розробки?
- Я вважаю, що головне – це маршрут. Визначіться, що конкретно ви хочете побачити. Варто почитати інтернет-форуми, подивитись фотографії, глянути на мапу – як сполучити ваші маршрутні пункти, в якому порядку, на якому транспорті. Попередньо подумати, скільки днів можна відвести тій чи іншій цікавинці. Дуже бажано, щоб маршрут був гнучким, щоб існувала можливість по часу та транспортному сполученню замість одного, раніше обраного пункту, поїхати в інший – адже буває, що реальність і фото дещо відрізняються, але не завжди в кращий бік.
- Як здешевити поїздку в самому процесі?
- Крім пересування, бюджет поїздки включає ще дві базові статті витрат: харчування та проживання. Щодо першого, то краще спробувати побільше тих страв, які вдома вважаються екзотичними, а в країні, по якій ви подорожуєте – звичайною їжею. За простими ж стравами можна ходити в їдальні для місцевих жителів. Якщо є можливість, можна готувати самостійно на вогнищі або невеличких електроплитках. Мінімізувати витрати на проживання можна, якщо ночувати не в готелях, а в гестхаусах – так, це не так комфортно, бо в кімнаті, крім вас, може бути ще кілька людей, але значно дешевше. Якщо дозволяє погода, жити можна в наметі. А для ночівлі у великих містах зручно користуватися сайтом couchsurfing.org – це база даних про сотні тисяч людей з усього світу, з якими можна обмінятися контактами і домовитися про безкоштовне проживання.
- Як не стати жертвою тих, хто заробляє на туристах гроші?
- Не соромтесь користуватись словом «ні». Відмовляйтесь від усіх пропозицій, які ви не до кінця розумієте або які вас не цікавлять. Не поспішайте з висновками, дайте собі час спокійно обдумати ситуацію і прийняти зважене рішення.
- Як відчепитися від нав’язливого сервісу деяких людей, особливо у східних країнах?
- Мій особистий досвід: найкраще від таких приставань допомагає метод «прориву шаблону» та почуття гумору - це коли ви вчиняєте дію, яка жодним чином не вписується в сценарій хитруна. Приміром, хтось намагається затягнути вас у свій магазин з абсолютно непотрібними вам мухобійками, а ви дружньо поплескайте його по плечу і побажайте вдалого дня та сто смажених слонів на вечерю.
- На Сході торг має велике значення: якщо вдало торгуватися, можна збити ціну у кілька разів. Кілька порад, як правильно торгуватися?
- Добре допомагає при торзі, коли ви хоча б приблизно знаєте, скільки коштує річ або послуга, яка вас зацікавила. Цю цифру ви можете запитати у місцевих жителів. Не купуйте товар у першого ж продавця – запитайте про ціну в кількох, порівняйте, зверніть увагу на якість. Не показуйте, що товар вам дуже подобається. До речі, нерідко, коли продавець бачить, що ви рушаєте до його конкурента, то одразу ж іде на поступки й вигукує вам навздогін щоразу суттєвіші знижки. Говорити при торзі потрібно впевнено, знову ж таки, можна нагадувати, що у продавця є конкуренти з подібним товаром. Якщо продавець не розуміє мови, на якій ви до нього звертаєтесь, торгуватися можна за допомогою жестів, ручки та блокнота, у якому ви пишете прийнятну для вас ціну.
- І кілька порад наостанок. Наприклад, як знайти дешевий готель, дешеву, але хорошу харчевню для місцевих?
- При поселенні в готель на кілька днів просіть знижку, але спробуйте домовитись, що ви будете платити поденно: тоді, якщо у ваших планах щось зміниться, не доведеться вести переговори, аби вам повернули вже заплачені кошти. В будь-якому випадку дуже небажано платити за всі дні наперед, поки ви не переночуєте в готелі хоча б одну ніч, оскільки ввечері можуть виявитись його «приховані» недоліки: приміром, з ресторану поблизу може допізна лунати гучна музика, і ви не зможете заснути.
Щодо хороших кафе чи їдалень, то тут варто орієнтуватися на ті, в яких харчується багато місцевих жителів.

Мандрівнику на замітку: корисні сайти та книги
couchsurfing.org — соціальна мережа для мандрівників, тут можна знайти безкоштовну ночівлю практично в будь-якій країні світу.
hospitalityclub.org — аналогічна мережа.
skyscanner.com.ua — сайт, що порівнює рейси різних авіаліній та шукає найдешевші, також тут є інформація про найдешевші готелі, прокат автомобілів тощо.
www.indostan.ru — корисна інформація про Індію, Шрі-Ланку, Непал та інші країни Південно-Східної Азії. На сайті функціонує потужний форум, де можна оперативно отримати актуальну інформацію про ціни, житло, транспорт тощо.
www.avp.travel.ru — cайт академій вільних мандрівок відомого російського автостопника Антона Кротова, містить корисну інформацію про велику кількість країн, особливості пересування автостопом у них, книги Антона Кротова та інших мандрівників.
Багато корисної інформації містять путівники серії «LONELY PLANET», які видаються кількома мовами про різні країни чи міста. Як правило, книгу можна купити у країні призначення, замовити через інтернет або скачати pdf-версію.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую