ye-logo.v1.2

В'ячеслав Францишко: “Неможливо не любити землю і те, що на ній росте”

Суспільство 9763
Дмитра Скрипника
У садовода ростуть різні види ягід. Такої колекції немає ні в кого на Поділлі.. Фото: Дмитра Скрипника

Таке щастя спостерігати, як рослини проростають, набираються сил, цвітуть, а потім плодоносять.

 Саме так вважає садівник із 30-річним стажем, фахівець із розсадницької справи В'ячеслав Францишко з села Жовтневе, що на Кам'янеччині. На своїх 55 сотках землі він вирощує понад тисячу сортів рослин. Такої колекції немає в жодного садівника на Поділлі. Адже в нього росте все найекзотичніше: 40 сортів ожини та ожиномалини, плоди яких завбільшки з куряче яйце; японська малина “Сонце Токіо”, з ягід якої виготовляється одне із найдорожчих вин Японії; 300 сортів винограду; ягоди годжі; декілька видів жимолості; хурма та мушмула; рожкове дерево, плоди якого нагадують за смаком шоколадні цукерки; біла та чорна полуниця, яка не містить алергенів; червоні огірки, з яких господар варить смачнюще варення; чорна цукрова кукурудза; фіолетовий горох, у якому вітаміну С більше, ніж у смородині; райські яблука, які ростуть навіть у відрі на балконі; різні види шовковиці, слив, аличі, агрусу, смородини, обліпихи... Минулоріч господар посадив навіть мексиканський банан. Ця рослина дарує плоди з полунично-грушево-динним смаком, всередині має кісточки-боби, а її м'якоть нагадує вершкове масло. Навіть яблука у пана В'ячеслава незвичайні. Вони квітують темно-малиновим цвітом, мають листя з червоним відливом, червону м'якоть у середині плоду, а їхній смак нагадує ягоди - малину або полуницю.

Про “бідну колючку” замовим словечко
“Вже більше 20 років я вирощую дивовижну культуру — ожину, - каже В'ячеслав Станіславович. - У США та Європі її називають королевою ягід. Адже урожайність із квадратного метра ожини в декілька разів перевищує урожайність суниці, малини і смородини. Завдяки сортам різного строку дозрівання, моя сім'я споживає ці ягоди протягом 5 місяців. Часто зустрічаю в періодичних виданнях оголошення “продам або куплю неколючу ожину”. Я співчуваю цим людям. Їм просто не доводилося бачити і куштувати справжню “колючку”. Розмір ягоди, її вигляд, аромат, смак – компенсують усе. Звісно, з розвитком селекції на наших садових ділянках все частіше з’являються нові безколючкові сорти ожини, теж з високими показниками. Але королева, все ж таки, “колючка”. Якщо ви хочете отримувати гарні врожаї ожини – підберіть хороший сорт (Маріонберрі, Арапахо, Тупі, Потрійна корона). Це запорука успіху. Всі сорти ожини прикриваються від морозу, крім сорту Агавам. Хочу розвіяти міф, що ожина не має хвороб. Але ця проблема вирішується швидко. Один обробіток кущів перед укриванням на зиму будь-яким мідним препаратом (1 ст. л. на відро води) вирішить усі проблеми з грибковими захворюваннями. Полив - при наливанні ягід. Потрібно також притінювати плоди при дозріванні агроволокном (ягоди підгоряють на сонці), цим же агроволокном кущ вкривається і на зиму”.

Жимолость – молода ягідна культура в наших садах
Нині В'ячеслав Францишко не уявляє свого саду без жимолості. За словами садівника, ця рослина дуже легка у вирощуванні - невибаглива, морозостійка, цілюща. Це перша ягода в сезоні (дозріває ще в травні) з високими смаковими показниками. Вона одна з небагатьох рослин, яка має високий вміст йоду. “Свіжі ягоди можуть вас радувати 50-60 днів у році, - запевняє господар. - Головна перевага — жимолость зовсім не осипається при дозріванні. Висота куща залежить від сорту (1-3 м). Ягоди, від блакитного до темно-синього, майже чорного кольору, бувають круглими та видовженими. За смаком — солодкі з кислинкою. Рослина швидко відплодоношує і вологи на це їй вистачає. А надалі, щоб нещадне сонце її не вижарювало, кущі мульчуються і, за потреби, поливаються. Висаджувати жимолость потрібно в одному місці й бажано кількох різних сортів (чим більше кущів, тим краще запилення). Відстань у ряду між рослинами – 1,5-2 м. Добре відгукується на органічне підживлення”.

Чорна малина для профілактики онкозахворювань
За словами В'ячеслава Степановича, чорноплідна малина – Кумберленд заслуговує на декілька квадратних метрів у кожному саду завдяки гарним врожаям, невибагливості до вирощування, високу морозостійкість. Ягоди чорної малини є світовим лідером за вмістом антиоксидантів та антоціанів, а також мають протимікробну, протигрибкову та противірусну дії. Їх навіть застосовують для профілактики онкозахворювань. “Ягідки цього сорту знімаються з гілочок без білих плодоніжок, на противагу ожині, - розповідає садівник. - Цікава вона тим, що не розмножується від кореня, як червона малина. Щоб розмножити кущ такого сорту, потрібно зробити верховий відводок від куща. Робити це потрібно наприкінці літа. Для цього верхівка молодого пагона нагинається і закопується в добре підживлений і розпушений грунт. Місце це потрібно полити і вже через чотири тижні гілочка дає багато коренів. Чорна малина дуже стійка до шкідників і хвороб. Вона любить сонячні місця, добре почувається і в напівзатінку. Рослина засухостійка, але полив у період наливання ягід збільшує врожай. Після збирання ягід, пагони, які відплодоносили, вирізаються до землі. Для зимівлі чорну малину не потрібно готувати спеціально. Саджанці висаджують в ряд на відстані одного метра. Висота шпалери — 2 м”.

“Мій Козачок — найкращий!”
Виноградарством В'ячеслав Степанович займається порівняно недавно, лише декілька років. За цей час висадив на своїй ділянці понад 300 сортів та гібридних форм винограду. Спитаєте: навіщо так багато? Просто із садівницької практики чоловік знає, що кожен сорт у різних регіонах поводиться по-різному. Тому й перевіряє все на власному досвіді. “Хочу розповісти про один сорт винограду, який, на мій погляд, заслуговує на увагу, - каже садівник. - Це виноград сорту Козачок. Купив його я чотири роки тому - сподобалася назва. У рік висаджування саджанець не відрізнявся силою росту від інших, а ось за стійкістю до хвороб був серед найкращих. На другий рік мій Козачок видав на кожен пагін по два-три грона до 30 см завдовжки. Сила росту куща дуже велика. Стійкість до хвороб та морозовитривалість висока. Врожай на моїй ділянці дозріває у третій декаді серпня, до цього ж часу і лоза визріває повністю. Грона великі, двокрилі, вагою від 1,5 до 3 кг. Ягоди синього кольору, майже круглі, з добре відчутним присмаком мускату”.

 

Світлана ЯСЬКОВА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую