ye-logo.v1.2

Смс-запитання. Право на державне утримання

Суспільство 9766
Фото: lifedon.com.ua

Я виховую онука, у якого померла мати, а батько позбавлений батьківських прав.

 Йому 18 років, і зараз він навчається в училищі. Отримує стипендію у розмірі 850 гривень. Підкажіть, він перебуває на повному державному утриманні чи ні? Мені потрібна довідка у Пенсійний фонд для отримання пенсії.

Читаємо Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Ст. 1 Визначення термінів.
- державне утримання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа — повне забезпечення відповідно до державних соціальних стандартів матеріальними та грошовими ресурсами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа для задоволення їх життєво необхідних потреб та створення умов для нормальної життєдіяльності;
- дитина-сирота — дитина, в якої померли чи загинули батьки;
- діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім’єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти;
- статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, — визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг, та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування;
- особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до наведеного вище Закону, дитина набуває статусу «дитини-сироти» або «дитини, позбавленої батьківського піклування» лише в тому випадку, якщо будь-яка з подій мала місце до досягнення дитиною 18 років. В цьому разі відповідно до ст. 5 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов'язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Тому, лише за наявності наведених вище обставин дитина набуває статусу «дитини-сироти» або «дитини, позбавленої батьківського піклування» і лише тоді може отримувати пенсію особи, яка перебуває на повному державному утриманні відповідно до ч. 4 ст. 48 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», дітям-сиротам за період перебування на повному державному утриманні пенсія у зв'язку з втратою годувальника виплачується в повному розмірі та перераховується на їхні особисті рахунки у банку.
Іншим дітям, які перебувають на повному державному утриманні, у з'язку із втратою годувальника виплачується 50 відсотків призначеної пенсії, яка перераховується на їхні особисті рахунки у банку. При цьому частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії у зв'язку з втратою годувальника, перераховується на банківський рахунок установи, де ця дитина перебуває на повному державному утриманні, і спрямовується виключно на поліпшення умов проживання дітей у цих установах.
У разі ж відсутності перелічених ознак, Ваш онук може звернутися для отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах.
Звернемося до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 1, ст. 36. У зв'язку з втратою годувальника пенсія призначається дітям незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. А, ще відповідно до цього документа п.2, ч.2, ст.36, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
ч.1, ст.37 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї — 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї — 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

 

 

 

ч. 5, ст.. 41 ЗУ «Про освіту», учні державних професійно-технічних навчальних закладів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і дітей, які потребують особливих умов виховання, перебувають на повному утриманні держави, інші учні зазначених навчальних закладів забезпечуються безкоштовним харчуванням і стипендією. Порядок повного державного утримання та забезпечення учнів державних професійно-технічних навчальних закладів безкоштовним харчуванням і стипендією визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова КМУ від 18 серпня 1994 р. N 565
Установити, що учні державних професійних навчально-виховних закладів:
із числа дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, і дітей, які потребують особливих умов виховання, перебувають на повному утриманні держави:
забезпечуються стипендією, житлом, харчуванням, одягом, побутовими речами, предметами особистої гігієни, а також грошовими виплатами відповідно до чинного законодавства;
із числа дітей-напівсиріт, із малозабезпечених сімей та із числа дітей, які проживають у відриві від батьків, забезпечуються безкоштовним триразовим харчуванням і стипендією, а учні, які проживають у сім'ях (за винятком вищезгаданих), - безкоштовним одноразовим харчуванням і стипендією.
Грошова компенсація за харчування виплачується зазначеним учням лише за умови відсутності у державного професійного навчально-виховного закладу можливості для організації повноцінного харчування.

Денис АЛДОБАЄВ, адвокат.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую