ye-logo.v1.2

Розсаду, висаджену на початку травня, слід накрити плівкою чи агроволокном

Суспільство 17446
Дмитра Скрипника
Фото: Дмитра Скрипника

Поради дачникам, що і як робити у саду та на городі у травні, дає голова Хмельницького клубу садівників-городників “Черешня” Тетяна Васильєва.

 - Травень — це пора, коли слід сіяти та висаджувати багато рослин, у саду — проводити обробку від хвороб та шкідників. Бажано починати посадку після Юр'єва дня (6 травня), який символізує прихід весни. Тоді можна сіяти у відкритий ґрунт огірки, висаджувати перці, капусту цибулю на головку, різноманітну зелень.
- Коли можна висаджувати розсаду?
- У травні ще бувають заморозки, практично щороку, десь в межах з 15 по 23 число. Тільки після цього можна висаджувати розсаду помідорів, баклажанів у відкритий ґрунт. Якщо роботи це раніше, то обов'язково слід накривати розсаду плівкою або агроволокном. Останнє хороше тим, що пропускає сонячне світло і забезпечує температуру, вищу на три-чотири градуси, ніж ззовні. Найкраще купувати агроволокно українського виробництва, воно місце та екологічно чисте, також непогане — польських та білоруських виробників.
Знімати покриття слід всередині червня, коли пройдуть холодні ночі. Тоді розсада не померзне.
- Чи доцільно сіяти насіння помідорів?
- Можна сіяти низькорослі ранні помідори, зокрема такі сорти: Ласунчик, Іринка, Клондайк, Малиновий Дзвін. Вони швидко сходять, доганяючи розсадні помідори, адже мають більшу силу і краще адаптовані до кліматичних умов, не хворіють. До того ж, вони досить смачні. Наприклад, Ласунчик селекції академіка Кравченка — це взагалі національний стандарт серед низькорослих помідорів. Але після висівання їх також слід накрити плівкою.
- Коли садити більш теплолюбні рослини?
- Квасолю, горох, гарбузи, дині, кавуни, солодку кукурудзу для їжі найкраще сіяти після того, як зацвітуть груші (перша-друга декада травня). Це ознака, що ґрунт вже достатньо прогрівся. Раніше рослини можуть замерзнути.
- Які сорти баштанних Ви порадите, щоб вони встигли дозріти?
- Є спеціальні сорти кавунів, виведені у Харкові, які будуть добре рости у нашому холодному Поділлі. Це Шанс, Північне Сяйво, Чорногорець, Гарний. Вони стійкі до стресу, холодних ночей, при низьких температурах в'яжуть плоди та набирають цукор, виростають 5-10-кілограмові плоди, які встигають дозріти. Дині для наших широт підійдуть теж вітчизняної селекції: Тітовка, Забавка, Фортуна. Вибагливі голландські сорти можна вирощувати лише в теплицях.
- Як часто поливати рослини?
- На дачі немає можливості часто це роботи, до того ж крапельний полив негативно впливає на рослини. Тому можна замульчувати ґрунт: полити рослину при посадці і обкласти землю в районі коренів мульчею, на яку можна пустити стару солому, тирсу, скошену траву. Тоді достатньо поливати рослини раз на тиждень. Мульчу не знімайте, а навпаки — додавайте. Вона захищатиме землю ще й від перегріву.
- Що робити у саду?
- Після того, як дерева перецвітуть і залишиться 5% цвіту, слід захистити їх від хвороб та шкідників.
Кісточкові можна захистити від товстоніжки та інших шкідників, що зимували під деревами, за допомогою вовчих поясів — спеціальної клейкої стрічки. Це німецький екологічно чистий винахід. Її вже можна накладати на дерево, і тримати до середини червня. Одного поясу буде не достатньо, бажано два-три прикріпити: ближче до землі і до гілок. Коли комахи обліплять стрічки, їх потрібно спалювати і заміняти на нові.
Але від довгоношки та оленки волохатої, які поїдають квітки, таким способом дерева не вбережеш. Їх слід обробити баковою сумішшю (препарати “Енжіо”, “Хорус” і “Марс EL”).
У саду також слід провести підживлення комплексними добривами, які містять азот, калій і магній, і якомога менше хлору. Вони дадуть поштовх до вегетації.
Можна використати екологічно чисті добрива на основі біоорганізмів, зокрема “Байкал-ЕМ”. Ним можна поливати саджанці, розсаду. Земля стає пухкою, кисень краще проходить до коренів, у рослин зміцнюється імунітет.

Спілкувалася Ксенія ЖУЖА.
Фото Дмитра СКРИПНИКА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую