ye-logo.v1.2

Городниця Іванна Білоус: “Насіння кавунів та динь спокійно висівайте просто в грунт тоді, коли й сієте огірки”

Суспільство 13252
з архіву родини Білоус.
Фото: з архіву родини Білоус.

Батьківщина кавуна – Південна Африка, тому він вимагає світла й тепла.

 Це ж стосується і динь, які також є “переселенцями” з південних країн. Саме тому більшість городників переконані, що виростити ці солодкі й соковиті ягоди в нашій кліматичній зоні неможливо. Але з цим категорично не погоджується родина Білоусів з села Прислуч, що на Полонщині. Ця сім'я городників-аматорів влаштувала на своєму городі справжній баштан і уже декілька років поспіль збирає чималі врожаї. І це не малесенькі диньки без смаку чи “псевдокавунчики”, які до осені так і не встигають достигнути! Рік у рік посеред картоплі в Білоусів ростуть 12-кілограмові кавуни та 3-кілограміові дині найрізноманітніших сортів, забарвлень та форм.

“Вирощувати баштанні не просто легко, а одне задоволення!”
“Невже нам, городникам та дачникам, не соромно купувати привозні кавуни та дині й не боязко частувати ними своїх дітей та внуків?, - запитує донька городників Іванна Білоус. - Я колись бачила вирощування баштанних культур у великих обсягах, і куштувати ті плоди з ризиком для свого здоров'я не було ніякого бажання. Інше діло – свої, домашні, як то кажуть, “без хімії”, вирощені з любов'ю. Тим паче, що виростити власноруч 8-12 кг кавунчика чи 2-3 кг диню не просто легко, а одне задоволення! Всіх скептично налаштованих одразу запевню – клімат став набагато теплішим, і у нас на межі Хмельницької і Житомирської областей в зоні лісостепу, прекрасно почуваються ці диво-ягоди”. Пані Іванна радить місце під баштан обирати сонячне. Також потрібно подбати, щоб по сусідству не росли огірки, кабачки чи гарбузи. До того ж, кавуни й дині, хоч і є найближчими “родичами”, на дух не переносять сусідства одне з одним. Тому варто висаджувати їх на протилежних кінцях городу. Насіння кавунів та динь спокійно висівайте просто в грунт, тоді, коли сієте огірки.

Гарно зарекомендували себе кавуни "Сніжок", "Княжич".

Посадити кавуни можна поміж картоплею
“Кавуном сорту “Крімсон Світ” минулоріч ми пересівали постаті картоплі, - каже городниця. - Особливого догляду він не “вимагає”: просапували разом із картоплею, потім бульбу підгорнули і до осені там ніхто не ходив. Іноді заглядали в гудиння, бачили невеличкі смугасті плоди. А от коли збирали врожай картопельки, то всі ласували кавунами й дивувалися, як у нас в селі таке виросло! Згадалося те, що на розрізані ягоди сідали бджоли та оси і за декілька годин виїдали солодкий м'якуш! До кавуна, обробленого “хімією” комахи навіть не підлітають! Так от, ці кавуни з картоплі ми склали на одну купу з гарбузами і накрили їх. Цей сорт добре зберігати — кавунчики “Крімсон Світ” наша родина споживала ще 18 грудня!”

Можна баштанні садити спочатку в пластикові стакани
“В минулому році я робила ще й розсаду у пластикові стакани. Але поспішати з її висівом не люблю, бо витягнута розсада довше приживається, - запевняє пані Іванна. - Пересаджувати на постійне місце кавуни та дині слід у фазі двох справжніх листків на відстані 1 метр. Краще по дві рослини у здобрену перегноєм і піском лунку. Із залізних дуг я роблю міні-тепличку й накриваю її плівкою. Варто рослини замульчувати сіном чи соломою. На перших порах можна полити двічі-тричі. Повністю забираю тепличку, коли минає загроза заморозків і ночі стають теплими. Такі кавуни й дині достигають на 2-2,5 тижні раніше від тих, які посіяні одразу в грунт. Можете скористатися органічним ноу-хау японських фермерів, які біля стебла баштанної культури висаджують 1-2 цибулинки-тиканки чи цибулі-порея (ті мікроорганізми, які живуть на коренях цибулі, лікують коріння кавунів і у вас не буде потреби чимось їх обробляти). Добре зарекомендували себе такі сорти кавунів як “Сніжок” (дуже солодкий, аж сипкий), “Княжич”, “Шуга Бебі” (як наш “Огоньок”, тільки солодший), середньостиглий “Чарльстон Грей”. З динь я щороку сію “Колгоспницю” і “Тітовку”. Минулоріч нам дуже сподобалася динька “Ананас” із “Професійного Насіння”. Не потрібно сумніватися та лінуватися! Вирощуйте баштанні культури у себе на грядках, пригощайте ними своїх рідних і друзів, залучайте до цієї праці своїх діток та працюйте на землі з любов'ю і вона обов'язково віддячить вам!”.

Світлана ЯСЬКОВА.
Фото з архіву родини Білоус.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую