ye-logo.v1.2

Народний Рух України відсвяткував ювілей

Суспільство 3105
Фото: автора

Хмельницькі рухівці, які стояли біля витоків здобуття країною незалежності, згадали події 25 річної давності.

У Хмельницькому, як і по всій Україні, відбулося урочисте святкування 25-річчя від заснування Народного Руху України. Це була перша масова загальноукраїнська організація, яка взяла на себе відродження української державності. Вона об'єднала людей різних політичних переконань, серед яких домінувала ідея національної демократії. Рух здійснив чимало важливих заходів, наприклад, утворив “Живий ланцюг” до Дня Злуки, та зіграв важливу роль у перемозі ідеї незалежності на референдумі.
“У 1991 році ми дуже тішилися, що незалежність дісталася без жодної смерті. Та пророцтво Шевченка каже, що свобода нації буде дана тоді, коли її окропить кров, і не лише своя, а й ворожа. Виявляється, тоді був певний крок до свободи, а зараз ми її здобуваємо. Тоді ми кинули зерно, і зараз воно проростає”, - розповідає ветеран Народного Руху України Кузьма Матвіюк, який у 1990-1992 роках очолював Хмельницький Рух.

Вступивши до Народного Руху України у травні 1990 року, хмельничанка Тетяна Брицька знайшла однодумців. Серед них і В'ячеслав Чорновіл, з яким пощастило кілька разів спілкуватися.
“Я познайомилася з людьми, які поділяли мої погляди. Поряд з ними ставала бойовою, енергійною, на них варто було рівнятися, - розповідає пані Тетяна, яка вже 25 років є членом Руху. - Пам'ятаю, коли ми приїхали на острів Хортиця на 500-річчя заснування козацтва, було дуже багато людей, панувало надзвичайне патріотичне піднесення”.


“Я вступив у Рух 1989 році, коли організація ще була напівпідпільною і базувалася на “Товаристві української мови”. Організував осередок Руху у Північному підприємстві електричних мереж (нині “Хмельницькобленерго”). Досить часто доводилося вислуховувати від комуністів, що ми — брудна пляма у колективі, що за нами плаче Сибір. Але Радянський Союз розвалився, і Сибір нас не побачила”, - згадує ветеран Руху, делегат установчого з'їзду Руху у Києві Микола Шафінський.
Під час святкового концерту, присвяченого річниці, у холі Хмельницької обласної філармонії розмістилася виставка фотоматеріалів про заснування та перші кроки Руху “Благословенна будь, неопалима купино!”. Усі охочі дізналися (а дехто і згадав) імена тих, хто представляв Хмельниччину на установчому з'їзді Народного Руху України за перебудову, який відбувся 8 вересня 1989 році у Києві. Хмельничани також побачили, як боролися рухівці за свободу слова, клеючи на інформаційні стенди написані від руки гасла під рубрикою “Завоєванія соціалізма” : “Колгосп. Трудодень. Куфайка. Кирзові чоботи. Злидні. Голод” тощо.


Багата на архівні фотографії виставка “розповіла” про протести хмельничан проти розбудови ХАЕС та про “напружене” святкування Дня Козацької слави на місці Пилявської битви. Тоді, у вересні 1990 року, рухівцям довелося прориватися крізь спецзагін міліції, щоб потрапити на пагорб, де встановлено пам'ятний хрест.


“Під час підготовки до виставки використані архіви медіа-корпорації “Є” та особисті архіви рухівців, - розповідає автор ідеї, упорядник виставки Кузьма Матвіюк. - Тут можна побачити унікальні фото, які актуальні і зараз: у 1990 році люди стоять з плакатом “Донбас — невід'ємна частина України” (вже тоді нас зомбували, що це Росія). А ось інший плакат — колорадський жук російського шовінізму гризе південь України”.


Невипадково виставка закінчується світлинами, датованими 2013 роком, — тисячі людей на Революції гідності у Хмельницькому, понад мільйон — у Києві.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую